Բրիտանիայում պահանջում են հետաքննություն սկսել Ադրբեջանի կողմից փողերի լվացման գործով. Բաքուն կրկին մեղադրում է հայերին
Բրիտանիայում պահանջում են հետաքննություն սկսել Ադրբեջանի կողմից փողերի
լվացման գործով. Բաքուն կրկին մեղադրում է հայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Թագավորության ընդդիմության ներկայացուցիչները հորդորել են վարչապետ Թերեզա Մեյին հետաքննություն սկսել՝ կապված Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից փողերի լվացման գործի և դրանում բրիտանական ընկերությունների ունեցած ներգրավվածության հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է բրիտնական հեղինակավոր The Guardian պարբերականը:
Ի պատասխան ընդդիմության ներկայացուցիչների կողմից հնչեցված պահանջի՝ Մեյի խոսնակը հայտնել է, որ Հանցագործությունների ազգային գործակալությունը կուսումնասիրի լրատվամիջոցների կողմից հրապարակված տեղեկությունները: «Գրասենյակը կուսումնասիրի՝ արդյոք կարիք կա հետաքննություն սկսելու»,- ասել է խոսնակը:
«Ժամանակն է հրապարակայնորեն լվանալ կեղտոտ սպիտակեղենը և հստակ պարզել, թե ով է ում վճարել և ինչու: Մենք ամբողջական հետաքննության կարիք ունենք՝ համոզվելու, որ կեղտոտ փողերը չեն օգտագործվել Միացյալ Թագավորությունում ազդեցություն գնելու նպատակով»,- ասել է Լիբերալ-դեմոկրատների նախկին առաջնորդ Թիմ Ֆարոնը:
Բրիտանիայի խորհրդարանի անդամ Մարգարիտ Հոդջն ընդգծել է, որ քանի դեռ իրենք չգիտեն, թե ովքեր են տնօրինել իրենց երկրում անօրինական գործունեություն ծավալած չորս ընկերությունները, նման անընդունելի փորձառությունը կարող է կրկվել:
Լեյբորիստական կուսակցության գլխավոր քարտուղար Փիթեր Դոուդը նշել է, որ փողերի լվացումը մեծապես վնասում է Միացյալ Թագավորության տնտեսությանը և կոռումպացնում հասարակությունը:
Անգլո-ադրբեջանական հանրության անդամ Ջովդաթ Գուլիևը, ով եղել է անօրինական գումարային փոխանցումների շահառուներից մեկը, այդ մասին բացահայտումից րոպեներ անց հրաժարական է տվել: Նա ստացել է շուրջ 400 հազար ֆունտ ստերլինգ գումար: British Petrolium-ի նախկին աշխատակիցն աշխատում է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության համար:
Անգլո-ադրբեջանական հանրության համանախագահ, Լիբերալ-դեմոկրատ Լորդ Գերմանը նշել է, որ Գուլիևը հեռացել է The Guardian-ում արված հրապարակումից 9 րոպե անց: Նա ընդգծել է, որ Գուլիևին արված վճարումներից և ոչ մի գումար չի փոխանցվել հանրությանը:
Գերմանին ուղղված էլեկտրոնային նամակում Գուլիևը չի բացահայտել, թե որտեղից է ստացել գումարը, սակայն ասել է, որ այն օրինական է և «անձնական օգտագործման համար»:
Ուշագրավ է, որ պաշտոնական Բաքուն Ալիևների ընտանիքի հերթական ապօրինի գործունեության բացահայտմանը շատ բուռն է արձագանքել՝ անմիջապես մեղադրանքներ հղելով The Guardian-ի, հայկական սփյուռքի հասցեին: Առաջին պաշտոնական արձագանքի հեղինակը՝  Ադրբեջանի նախագահի օգնական Ալի Հասանովը, հայտարարել է, թե Ալիևների ռեժիմը դարձել է «բրիտնական հետախուզության, հայկական սփյուռքի և Միացյալ Նահանգների կողմից կազմակերպված սկանդալային արշավի զոհը»: «Ե՞րբ է The Guardian-ը գրել ճշմարտությունն Ադրբեջանի մասին: Այս պարբերականը տասնյակ տարիներ հայտնի է հակաադրբեջանական բնույթով»,- նշել էր Հասանովը՝ հրապարակված զեկույցը «կողմնակալ, անհիմն ու սադրիչ» անվանելով:
Ավելին, Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունից հայտարարել են, թե բացահայտումների թիկունքում կանգնած են ամերիկացի հայտնի ներդրող և միլիարդատեր Ջորջ Սորոսը և նրա հետ համագործակցող հայկական լոբբիստական ընկերությունները: «Այն փաստը, որ The Guardian-ում հրապարակված հոդվածի հեղինակներից մեկը հայ Դինա Նահապետյանն է, խոսում է այն մասին, որ այդ մեղադրանքների հետևում հայկական լոբբին է»,- ասվում է նախագահականի հայտարարության մեջ:
Ալիևների կողմից փողերի լվացման մասին նոր բացահայտումից անմիջապես հետո Ադրբեջանի իշխանություններն արգելափակել են երկրի ներսում հասանելիությունը Կազմակերպված հանցագործության և կաշառակերության լուսաբանման նախագծի (Organized Crime and Corruption Reporting Project) կայք: Հենց այս նախագիծն էր, որ հրապարակել էր այսպես կոչված «Ադրբեջանական լվացքատուն» անունը ստացած գործի մանրամասները:
«Ադրբեջանական լվացքատուն»-ը գործել է երկու տարի՝ մինչև 2014 թվականը: Կազմակերպված հանցագործության և կաշառակերության լուսաբանման նախագծի զեկույցում նշվում է, որ թեպետ գումարի աղբյուրը հայտնի չի եղել, սակայն կան «բավարար ապացույցներ նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի հետ կապ ունենալու վերաբերյալ»:
Ստվերային գործունեություն ծավալող ընկերությունները, որոնց միջոցով գումարները վճարվել են, գործել են Միացյալ Թագավորությունում՝ երկուսը Անգլիայում, երկուսը՝ Շոտլանդիայում: Դրանք այժմ լուծարված են: Եվրոպական հայտնի բանկերից մեկը՝ դանիական Danske Bank-ը, այդ ընկերություններին վճարումներ է արել Էստոնիայի իր մասնաճյուղի միջոցով:

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. Opposition politicians of the United Kingdom urged Prime Minister Theresa May to launch an investigation into the Azerbaijani money laundering case and the involvement of British companies in the matter, the Guardian reports.
In response to the opposition’s demand, May’s spokesperson said the national crime agency will look into the published materials. “The agency will examine whether or not there is a need for an investigation”, the spokesperson said.
Tim Farron, the former Liberal Democrat leader, led calls for an inquiry, saying this was what happened “when the corporate landscape is too lightly regulated”.
“Thanks to the Guardian investigation we learn of something called the Azerbaijani Laundromat,” he said. “But now is the time to wash some fairly dirty laundry in public and find out exactly who paid money to whom and why.
“We need a full investigation to see that dirty money has not been used to buy influence in the UK. The Azerbaijani government is guilty of systematic human rights abuses and it would appear the regime has been making payments on an industrial scale.”
Lawmaker Margaret Hodge said: “Until we know who owns companies and properties in Britain and in the tax havens we control, such unacceptable practices will continue and Britain will be culpable because of the government’s failure to act.”
Peter Dowd, Labour’s chief secretary to the Treasury, said: “Money laundering hurts our economy, steals from others and corrupts our society. The financial system should effectively and efficiently provide investment that benefits the whole economy, not boost the offshore bank balances of plutocrats and criminals here and abroad”.
One London-based beneficiary of the Laundromat, Jovdat Guliyev, resigned on Monday from the Anglo-Azerbaijani Society. Guliyev received nearly £400,000 from the scheme. A former British Petroleum employee, he works for Azerbaijan’s state oil company. The society’s co-chair, Lord German, said Guliyev quit nine minutes after the Guardian’s story went online.
It is noteworthy that Baku has responded very loudly to this yet another accusation of illicit operations of the Aliyev family. Azerbaijan directly accused the Guardian, and the Armenian Diaspora.
Ali Hasanov, the Azeri president’s aide, said that the Aliyev regime “has become a victim of the smear campaign of the British intelligence, the Armenian Diaspora and the US”.
“When has The Guardian written the truth about Azerbaijan? This newspaper is known for its anti-Azerbaijani nature for many years”, Hasanov said.
Moreover, the Azeri president’s press office blamed George Soros and Armenian lobbyists for the revelations.
“The fact that one of the authors of the article is Armenian Dina Nahapetyan, proves that the Armenian lobby stands behind these accusations”, the Azeri officials said.
Immediately after the revelations, Azerbaijani authorities blocked access to the Organized Crime and Corruption Reporting Project website. It was this very project that published details of the so-called Azerbaijani Laundromat scheme.
There is no suggestion that all the recipients were aware of the original source of the money, it added.
The secret fund, nicknamed the Azerbaijan Laundromat, operated for two years until 2014, according to the investigation, carried out by a consortium of European newspapers and published by the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).