Դեր Զորի բնակիչները տոնում են եռամյա շրջափակման ճեղքումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեր Զորի բնակիչները դուրս են եկել փողոցներ՝ տոնելու «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման նկատմամբ հաղթանակը եւ քաղաքի եռամյա շրջափակման ճեղքումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հեռախոսով հայտնել են ականատեսները:
Ավելի վաղ հայտնի Է դարձել, որ սիրիական բանակի մարտիկները եւ դաշնակիցների ուժերը շրջափակումը ճեղքել են Դեր Զորի հարավ-արեւմուտքից եւ քաղաքի պաշտպաններին միացել 137-րդ մեքենայացված բրիգադի զորանոցի շրջանում:
«Քաղաքի փողոցներում մարդիկ սկսել են տոնել հաղթանակը ԻՊ-ի ահաբեկիչների նկատմամբ՝ իրենց երախագիտությունն ու զորակցությունը հայտնելով բանակին»,-պատմել Է գործակալության զրուցակիցը:
«Հըզբոլլահ»-ին մոտ կանգնած աղբյուրը ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է, որ ստեղծված միջանցքով 137-րդ բրիգադի շրջան են ժամանում բանակի զրահատեխնիկա ու լրացուցիչ ստորաբաժանումներ եւ դաշնակցային ուժերի ջոկատներ:
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադն արդեն հաղթանակի առթիվ շնորհավորել Է քաղաքի պաշտպանության եւ Դեր Զորի հարեւանությամբ գտնվող ավիաբազայի կայազորի հրամանատարներին եւ շնորհակալություն հայտնել զինծառայողներին արիության ու ավելի քան երեք տարվա ընթացքում խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու համար, չնայած ահաբեկիչների թվային գերակշռությանը:

Жители Дейр-эз-Зора празднуют прорыв трехлетней блокады
Жители Дейр-эз-Зора вышли наулицы, празднуя победу надтеррористической группировкой "Исламское государство*" ипрорыв трехлетней блокады города, сообщили РИА Новости потелефону очевидцы.
Ранее стало известно, что бойцы сирийской армии исоюзные силы прорвали окружение сюго-западного направления Дейр-эз-Зора исоединились сзащитниками города врайоне казарм 137-й механизированной бригады.
"Люди наулицах города уже начали праздновать победу надтеррористами ИГ*, скандируя слова вподдержку ив благодарность армии",— рассказал собеседник агентства.
Источник приближенный к "Хезболлах" рассказал РИА Новости, что посозданному коридору врайоне 137-й бригады пребывает бронетехника идополнительные подразделения армии иотряды союзных сил.
Президент Сирии Башар Асад уже поздравил спобедой командиров обороны города игарнизона авиабазы, расположенного рядом сДейр-эз-Зором, ипоблагодарил военнослужащих застойкость изащиту мирного население напротяжении более трех лет, несмотря начисленное превосходство террористов.