ԿԺԴՀ-ն հայտարարել է ջրածնային ռումբի հաջող փորձարկման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կորեան հայտարարել է ջրածնային ռումբի փորձարկման մասին, հաղորդում է հարավկորեական «Ռյոնհափ» գործակալությունը, ըստ որի՝ հյուսիսկոչեական հեռուստատեսությունը հայտնել է, որ փորձարկնումն անցել է «լիարժեք հաջող»։ Փենյանում պարզաբանել են, որ փորձարկված սարքը կարող է որպես մարտագլխիկ տեղադրվել միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի վրա։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, ավելի վաղ հյուսիսկորեական պաշտոնական ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ ԿԺԴՀ-ի ղեկավար Կիմ Չեն Ընը դիտել է հյուսիսկորեացի գիտնականների կողմից մշակված ջրածնային մարտալիցքը, որը բավականաչափ հավաք է միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի վրա տեղադրելու համար։
Սեպտեմբերի 3-ին Հարավային Կորեայի զինվորականները թերակղզում գրանցել են անսովոր սեյսմիկ ակտիվություն և ենթադրել, որ դա կարող է լինել ԿԺԴՀ-ի հերթական՝ վեցերորդ միջուկային փորձարկումը։ 5,6 մագնիտուդով «արհեստական ստորգետնյա ցնցումները» գրանցվել են Պունգերի փորձադաշտում, որտեղ ԿԺԴՀ-ն սովորաբար իրականացնում միջուկային ռումբերի փրձարկումները։
Ռուսաստանի ԳԱ Երկրաֆիզիկական ծառայության Կամչատկայի մասնաճյուղի սեյսմոլոգները «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են, որ գրանցել են 6,3 մագնիտուդով երկրաշարժ։ Նրանց տեղեկատվության համաձայն՝ ցնցումները տեղի են ունեցել ԿԺԴՀ-ի հյուսիս-արևելյան մասում։
2006 թվականից ԿԺԴՀ-ն իրականացրել է հինգ միջուկային փորձարկում, որոնցից երկուսը 2016 թվականին։ Դրա համար ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը Հյուսիսային Կորեայի նկատմամաբ պատժամիջոցներ է ընդունել՝ փորձելով նրան ստիպել հրաժարվել միջուկային զենքի փորձարկումից։

КНДР заявила об успешном испытании водородной бомбы
Северная Корея заявила об испытании водородной бомбы. Об этом сообщает южнокорейское информагентство "Рёнхап". По его информации, северокорейское телевидение сообщило, что испытание прошло "полностью успешно". В Пхеньяне пояснили, что испытанное устройство может быть установлено в качестве боеголовки на межконтинентальную баллистическую ракету.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, несколькими часами ранее официальные северокорейские СМИ передали, что лидер КНДР Ким Чен Ын осмотрел разработанный северокорейскими учеными водородный боезаряд, который достаточно компактен для установки на межконтинентальную баллистическую ракету.
Сегодня военные Южной Кореи зарегистрировали на полуострове необычную сейсмическую активность и предположили, что это могли быть очередные, шестые по счету, ядерные испытания КНДР. "Искусственные подземные толчки" магнитудой 5,6 были зарегистрированы в районе полигона Пунгери, на котором КНДР обычно проводит испытание ядерных бомб.
Сейсмологи Камчатского филиала Геофизической службы РАН сообщили "Интерфаксу", что зарегистрировали землетрясение магнитудой 6,3. По их информации, толчки произошли в северо-восточной части КНДР.
С 2006 году КНДР провела пять ядерных испытаний, два из них в прошлом году. За это Совет Безопасности ООН принял санкции против Северной Кореи, пытаясь вынудить ее отказаться от разработки ядерного оружия.