Սերժ Սարգսյանը հյուրընկալել է միջազգային օլիմպիադաներում հաղթած դպրոցականներին և երիտասարդներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 29-ին հյուրընկալել է 2016-2017 ուսումնական տարում բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած` հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների մեդալակիր շրջանավարտներին, ինչպես նաև դպրոցականների միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում 2017թ. հաջողությունների հասած՝ մայրաքաղաքի և մարզերի աշակերտներին, «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական և հայոց լեզվի «Մեղու» մրցույթների մրցանակակիրներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Արդեն ավանդական դարձած հանդիպման ժամանակ Հանրապետության Նախագահը ողջույնի խոսք է հղել ներկաներին: Նախագահը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, որից հետո, կրթության և գիտության նախարարի hետ միասին միջազգային օլիմպիադաների մրցանակակիրներին, շրջանավարտներին ու աշակերտներին հանձնել է ոսկե մեդալներ և գովասանագրեր: Հանդիպման մասնակիցները Հանրապետության Նախագահից ստացել են նաև խրախուսական նվերներ:
Նախագահի խոսքը բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած, ինչպես նաև միջազգային օլիմպիադաներում հաղթած դպրոցականների և երիտասարդների հետ հանդիպմանը
«Սիրելի՛ երեխաներ,
Սիրելի՛ երիտասարդներ,
Մեծ սիրով ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում: Մեկ անգամ ևս ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ համաշխարհային առարկայական օլիմպիադաներում, «Կենգուրու» և «Մեղու» մրցույթներում ունեցած հաջողությունների համար, անշուշտ նաև՝ դպրոցը գերազանցությամբ ավարտելու կապակցությամբ: Ձեր հաջողությունները մեր ողջ ժողովրդին ուժ ու եռանդ են հաղորդում, ինձ անձամբ ոգևորում և հավատ են ներշնչում մեր երկրի ապագայի հանդեպ: Այսպիսի հանդիպումներն արդեն դարձել են ավանդական, և պարզ է թե ինչու: Մենք ուզում ենք սրանով ընդգծել, որ մենք մեր երկրի ապագան կապում են գիտության և կրթության զարգացման հետ ու նաև ցանկանում ենք, որպեսզի ձեր օրինակը վարակիչ լինի ձեր հասակակիցների, ձեր հեռու ու մոտիկ բարեկամների, ձեր դասընկերների համար: Գիտության և ուսման նկատմամբ ծարավը, եթե այն կարելի է լավ առումով վարակ համարել, երբեք չի կարելի կանխարգելել, ընդհակառակը՝ մենք ցանկանում ենք, որ այդ վարակը տարածվի ամենուր:
Մեր ժողովուրդը միշտ սեր ու ձգտում է ունեցել գիտության նկատմամբ: Գիտեք, սիրելի՛ երեխաներ, երիտասարդներ, որ հայ ժողովուրդը տարածված է ամբողջ աշխարհով մեկ, և որտեղ հասել են հայերը, առաջին հերթին դպրոց են հիմնել: Իհարկե, դպրոց հիմնել են, որպեսզի գերազանցապես կարողանան պահպանել մայրենի լեզուն, բայց երբեք չեն սահմանափակվել միայն մայրենի լեզվի շրջանակներում, և այն առաջավորը, որ կա աշխարհում, մշտապես փորձել են ընկալել, տեղափոխել հայրենիք, տեղայնացնել ու զարգացնել: Հենց դրա շնորհիվ է , որ մեր ժողովուրդը կարողացել է հազարամյակներով այդ դժվարություններով անցնել և հասնել 21-րդ դար: Ուրեմն, դուք գիտության նկատմամբ ձեր սիրով նպաստում եք մեր ժողովրդի հարատևությանը:
Ուզում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել ձեր խորը հետաքրքրասիրության ու աշխատասիրության համար, որովհետև միայն հետաքրքրասիրությամբ լուրջ հաջողությունների չի կարելի հասնել: Ես շատ լավ պատկերացնում եմ այն տքնաջան աշխատանքը, որ կատարել են մեր գերազանցիկները՝ ոսկե մեդալակիրները, այն աշխատանքը, որ կատարել են համաշխարհային առարկայական օլիմպիադաներում մրցանակ ստացած մեր երիտասարդները: Իմ ցանկությունն է, որպեսզի այդ նպատակասլացությունը, հետաքրքրասիրությունն ու հատկապես աշխատասիրությունը ուղեկցեն ձեզ ձեր ողջ կյանքում:
Բարեկեցության հիմքը գիտելիքն է: Մրցունակության հիմքը գիտելիքն է: Այս առումով, Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես պատրաստ է կանգնելու ձեզնից յուրաքանչյուրի կողքին: Ես ցանկանում եմ, որպեսզի դպրոցն ավարտելուց հետո, ոմանք նաև բարձրագույն ուսումնական հաստատությունն ավարտելուց կամ նույնիսկ կես ճանապարհին ընդունվեն լավագույն այլ բուհեր: Ավարտելով մեր կամ այլ երկրների բուհեր՝ կցանկանայի, որ ձեզնից շատերը զբաղվեին գիտությամբ, որովհետև ինչպես ասացի գիտության ու ուսման նկատմամբ սերն ու ունակություններն են մեր ժողովրդին հասցրել մինչև 21-րդ դար: Ուրեմն, դուք պետք է արժանի շարունակողները լինեք մեր միջնադարյան և նորագույն ժամանակների լավագույն անհատների, նրանց ջանքերի: Մենք մշտապես պատրաստ ենք ձեզ օժանդակելու, ձեզ սատարելու:
Իհարկե, շնորհակալ եմ ձեր ծնողներին, ովքեր կարողացել են մի կողմից լավ առումով այդ վարակը տարածել ձեր մեջ, մյուս կողմից, մշտապես փորձել են պայմաններ ստեղծել, որպեսզի դուք կարողանաք և՛ լավ սովորել, և՛ հասնել արդյունքների: Բայց իմացեք՝ գլխավոր հերոսը դուք եք, պատմություն կերտողը դուք եք: Ձեր ծնողներն ու ուսուցիչները ձեզ օժանդակում են սիրով, օժանդակում են մեծավարի, օժանդակում են ավելին իմացողի դիրքերից, բայց եթե ձեր ցանկությունն ու աշխատասիրությունը չլինի, դժվար թե դուք կարողանաք հասնել լուրջ հաջողությունների»:

Президент Армении Серж Саргсян принял выпускников школ и медалистов, а также школьников, с успехом выступивших на международных олимпиадах
Президент Армении Серж Саргсян принял выпускников школ и медалистов, а также
школьников, с успехом выступивших на международных олимпиадах
Президент Армении Серж Саргсян принял 29-го августа выпускников школ и медалистов, показавших высокую успеваемость в 2016-17 учебном году, а также школьников, с успехом выступивших на международных предметных олимпиадах. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Президент Армении Серж Саргсян направил приветственное слово присутствующим. Он ответил на интересующие участников встречи вопросы, после чего вместе с министром образования и науки вручил медали и грамоты победителям международных олимпиад и выпускникам школ.
Поздравив их с успехами, президент отметил, что они придают сил и энергии всему народу, внушая надежду на будущее.
"Эти встречи стали традиционными и понятно почему. Мы хотим подчеркнуть, что связываем будущее страны с развитием образования и науки и желаем, чтобы ваш пример был заразителен для ваших школьных друзей, ровесников, близких и дальних родственников", - подчеркнул Саргсян.
Он добавил, что армянский народ всегда любил и стремился к науке.
"Армянский народ разбросан по всему миру, и где бы они не находились, армяне основывали там в первую очередь школы", - отметил президент.
Саргсян поблагодарил выпускников и медалистов за глубокую заинтересованность и трудолюбие, которые помогают в достижении серьезных успехов. Он напомнил, что знание является основой благосостояния и конкуренции, а Армения всегда готова поддержать их.
Речь Президента на встрече со школьниками и молодыми людьми, продемонстрировавшими высокую успеваемость, а также победившими в международных олимпиадах
«Дорогие дети,
Дорогие молодые люди,
С радостью приветствую вас в резиденции Президента Республики Армения. Ещё раз сердечно поздравляю вас с успехами во всемирных предметных олимпиадах, в конкурсах “Кенгуру” и “Пчела”, конечно также с отличным окончанием школы. Ваши успехи придают всему нашему народу силу и энергию, лично меня воодушевляют и вселяют веру в будущее нашей страны. Такие встречи уже стали традиционными, и ясно, почему. Мы хотим этим подчеркнуть, что мы связываем будущее нашей страны с развитием науки и образования, а также желаем, чтобы ваш пример был заразителен для ваших сверстников, ваших дальних и близких родственников, ваших одноклассников. Жажду науки и знаний, если её можно назвать заразительной в хорошем смысле слова, никогда нельзя предотвратить, наоборот, мы желаем, чтобы она везде распространилась.
Наш народ всегда испытывал любовь и стремление к науке. Знаете, дорогие дети, молодые люди, что армянский народ рассеян по всему миру, и куда достигали армяне, в первую очередь основывали школу. Конечно, школу основывали, чтобы суметь сохранить родной язык, но никогда не ограничивались только рамками родного языка, и то передовое, что есть в мире, всегда пытались воспринять, забрать на родину, локализовать и развить. Именно благодаря этому наш народ смог тысячелетиями преодолевать эти трудности и дойти до 21 века. Значит, вы своей любовью к науке способствуете вечной жизни нашего народа.
Хочу вам выразить благодарность за вашу глубокую любознательность и трудолюбие, потому что только любознательностью серьёзных успехов достигнуть невозможно. Я очень хорошо представляю ту усердную работу, которую проделали наши отличники, золотые медалисты, ту работу, которую проделали молодые люди, получившие премии на всемирных предметных олимпиадах. Моё пожелание, чтобы эта целеустремлённость, любознательность и особенно трудолюбие сопровождали вас всю вашу жизнь.
Основа благополучия - знания. Основа конкурентоспособности - знания. В этом плане Республика Армения всегда готова встать рядом с каждым из вас. Я желаю, чтобы после завершения школы, кто-то даже по завершении высшего учебного заведения или даже на пол пути поступили в другие лучшие вузы. Окончив наши или других стран вузы, я хотел бы, чтобы многие из вас занимались наукой, потому что как я сказал, любовь и способности к учёбе привели наш народ в 21-ый век. Значит, вы должны быть достойными продолжателями наших лучших личностей средневековья и новейших времён, их усилий. Мы всегда готовы вам помочь, вас поддержать.
Конечно, я благодарен вашим родителям, которые смогли с одной стороны в хорошем смысле заразить вас этим, с другой стороны, всегда пытались создать условия, чтобы вы могли и хорошо учиться, и достигнуть результатов. Но знайте, главным героем являетесь вы, носителями истории являетесь вы. Ваши родители и учителя вам помогают с любовью, помогают по взрослому, помогают с позиций знающего больше, но если не будет вашего желания и трудолюбия, вряд ли вы сможете достичь серьёзных успехов».