Սերժ Սարգսյանը հյուրընկալել է միջազգային օլիմպիադաներում հաղթած դպրոցականներին և երիտասարդներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 29-ին հյուրընկալել է 2016-2017 ուսումնական տարում բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած` հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների մեդալակիր շրջանավարտներին, ինչպես նաև դպրոցականների միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում 2017թ. հաջողությունների հասած՝ մայրաքաղաքի և մարզերի աշակերտներին, «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական և հայոց լեզվի «Մեղու» մրցույթների մրցանակակիրներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Արդեն ավանդական դարձած հանդիպման ժամանակ Հանրապետության Նախագահը ողջույնի խոսք է հղել ներկաներին: Նախագահը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, որից հետո, կրթության և գիտության նախարարի hետ միասին միջազգային օլիմպիադաների մրցանակակիրներին, շրջանավարտներին ու աշակերտներին հանձնել է ոսկե մեդալներ և գովասանագրեր: Հանդիպման մասնակիցները Հանրապետության Նախագահից ստացել են նաև խրախուսական նվերներ:
Նախագահի խոսքը բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած, ինչպես նաև միջազգային օլիմպիադաներում հաղթած դպրոցականների և երիտասարդների հետ հանդիպմանը
«Սիրելի՛ երեխաներ,
Սիրելի՛ երիտասարդներ,
Մեծ սիրով ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում: Մեկ անգամ ևս ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ համաշխարհային առարկայական օլիմպիադաներում, «Կենգուրու» և «Մեղու» մրցույթներում ունեցած հաջողությունների համար, անշուշտ նաև՝ դպրոցը գերազանցությամբ ավարտելու կապակցությամբ: Ձեր հաջողությունները մեր ողջ ժողովրդին ուժ ու եռանդ են հաղորդում, ինձ անձամբ ոգևորում և հավատ են ներշնչում մեր երկրի ապագայի հանդեպ: Այսպիսի հանդիպումներն արդեն դարձել են ավանդական, և պարզ է թե ինչու: Մենք ուզում ենք սրանով ընդգծել, որ մենք մեր երկրի ապագան կապում են գիտության և կրթության զարգացման հետ ու նաև ցանկանում ենք, որպեսզի ձեր օրինակը վարակիչ լինի ձեր հասակակիցների, ձեր հեռու ու մոտիկ բարեկամների, ձեր դասընկերների համար: Գիտության և ուսման նկատմամբ ծարավը, եթե այն կարելի է լավ առումով վարակ համարել, երբեք չի կարելի կանխարգելել, ընդհակառակը՝ մենք ցանկանում ենք, որ այդ վարակը տարածվի ամենուր:
Մեր ժողովուրդը միշտ սեր ու ձգտում է ունեցել գիտության նկատմամբ: Գիտեք, սիրելի՛ երեխաներ, երիտասարդներ, որ հայ ժողովուրդը տարածված է ամբողջ աշխարհով մեկ, և որտեղ հասել են հայերը, առաջին հերթին դպրոց են հիմնել: Իհարկե, դպրոց հիմնել են, որպեսզի գերազանցապես կարողանան պահպանել մայրենի լեզուն, բայց երբեք չեն սահմանափակվել միայն մայրենի լեզվի շրջանակներում, և այն առաջավորը, որ կա աշխարհում, մշտապես փորձել են ընկալել, տեղափոխել հայրենիք, տեղայնացնել ու զարգացնել: Հենց դրա շնորհիվ է , որ մեր ժողովուրդը կարողացել է հազարամյակներով այդ դժվարություններով անցնել և հասնել 21-րդ դար: Ուրեմն, դուք գիտության նկատմամբ ձեր սիրով նպաստում եք մեր ժողովրդի հարատևությանը:
Ուզում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել ձեր խորը հետաքրքրասիրության ու աշխատասիրության համար, որովհետև միայն հետաքրքրասիրությամբ լուրջ հաջողությունների չի կարելի հասնել: Ես շատ լավ պատկերացնում եմ այն տքնաջան աշխատանքը, որ կատարել են մեր գերազանցիկները՝ ոսկե մեդալակիրները, այն աշխատանքը, որ կատարել են համաշխարհային առարկայական օլիմպիադաներում մրցանակ ստացած մեր երիտասարդները: Իմ ցանկությունն է, որպեսզի այդ նպատակասլացությունը, հետաքրքրասիրությունն ու հատկապես աշխատասիրությունը ուղեկցեն ձեզ ձեր ողջ կյանքում:
Բարեկեցության հիմքը գիտելիքն է: Մրցունակության հիմքը գիտելիքն է: Այս առումով, Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես պատրաստ է կանգնելու ձեզնից յուրաքանչյուրի կողքին: Ես ցանկանում եմ, որպեսզի դպրոցն ավարտելուց հետո, ոմանք նաև բարձրագույն ուսումնական հաստատությունն ավարտելուց կամ նույնիսկ կես ճանապարհին ընդունվեն լավագույն այլ բուհեր: Ավարտելով մեր կամ այլ երկրների բուհեր՝ կցանկանայի, որ ձեզնից շատերը զբաղվեին գիտությամբ, որովհետև ինչպես ասացի գիտության ու ուսման նկատմամբ սերն ու ունակություններն են մեր ժողովրդին հասցրել մինչև 21-րդ դար: Ուրեմն, դուք պետք է արժանի շարունակողները լինեք մեր միջնադարյան և նորագույն ժամանակների լավագույն անհատների, նրանց ջանքերի: Մենք մշտապես պատրաստ ենք ձեզ օժանդակելու, ձեզ սատարելու:
Իհարկե, շնորհակալ եմ ձեր ծնողներին, ովքեր կարողացել են մի կողմից լավ առումով այդ վարակը տարածել ձեր մեջ, մյուս կողմից, մշտապես փորձել են պայմաններ ստեղծել, որպեսզի դուք կարողանաք և՛ լավ սովորել, և՛ հասնել արդյունքների: Բայց իմացեք՝ գլխավոր հերոսը դուք եք, պատմություն կերտողը դուք եք: Ձեր ծնողներն ու ուսուցիչները ձեզ օժանդակում են սիրով, օժանդակում են մեծավարի, օժանդակում են ավելին իմացողի դիրքերից, բայց եթե ձեր ցանկությունն ու աշխատասիրությունը չլինի, դժվար թե դուք կարողանաք հասնել լուրջ հաջողությունների»:

YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on August 29 hosted the schoolchildren, who demonstrated excellent results in the academic year 2016-17, graduates awarded with Gold Medals as well as the laureates of the 2017 international subject Olympiads – Kangaroo International Olympiad on Mathematics and the Bee Armenian Language competition - from the educational establishments of the Republic, press service of the President’s Office told Armenpress.
At the traditional meeting the President addressed a welcoming speech to the participants. Serzh Sargsyan responded to the questions of the participants after which the graduates and schoolchildren received awards – medals, certificates from the President of Armenia and the Minister of Education and Science.
President delivered congratulatory remarks at the meeting.
Dear youth,
I sincerely welcome you at the residence of the President of the Republic of Armenia. Once again I warmly congratulate you on the achievements recorded in the international subject Olympiads - Kangaroo International Olympiad on Mathematics and the Bee Armenian Language competition, and of course, on the graduation of school with excellence. Your achievements give strength and power to our people, encourage me and inspire belief towards our country’s future. By this we want to state that we link our country’s future with the development of science and education and want your example to be contagious for your peers, relatives and classmates. The thirst for science and education, if it can be considered infection from good point of view, should not be ever prevented, quite the contrary, we want that infection to spread everywhere.
Our people have always liked and strived to science. Dear children and youth, you know that the Armenian people are spread across the world, and wherever Armenians reached, first of all they have set up a school. Of course, they have built a school in order to preserve the native language, but they have never been limited only to the native language, and the leading that exists in the world, they have always tried to understand it, transfer to the homeland, localize and develop it. Thanks to this our people managed to overcome these difficulties for thousands of years and reached to the 21st century. Thus, your love towards science contributes to the longevity of our people.
I want to thank you for your deep curiosity and diligence since it is impossible to reach major success only with curiosity. I perfectly imagine the hard work done by our distinguished children, Gold medal winners, our youth who received awards at the international subject Olympiads. It is my desire that this purposefulness, curiosity and especially diligence accompany you throughout your life.
The basis of goodness is knowledge. The basis of competitiveness is knowledge. In this regard, the Republic of Armenia is always ready to stand together with all of you. I want for you to study at other best universities after graduation of school, also after graduating high educational institution or even half of the way. After graduating from the universities of Armenia or other countries, I would like most of you to be engaged in science since as I said the love and skills towards science and education have reached our people up to the 21st century. Thus, you should continue the efforts of the best individuals of our medieval and modern times. We are always ready to assist and support you.
Of course, I am grateful to your parents who have been able to spread this infection on you on the one hand, and have always tried to create conditions so that you can study good and reach results on the other hand. But know, you are the main hero, you are the creator of the history. Your parents and teachers assist you with love, support from the positions of more knowledgeable people, but you will hardly be able to reach serious achievements without your desire and diligence”.