Հրշեջներին հաջողվել Է մեկուսացնել կրակը Բորժոմի անտառում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրշեջներին հաջողվել Է մեկուսացնել կրակը Բորժոմի անտառում, սակայն պահպանվում են առանձին օջախներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Imedi հեռուստաընկերությունը: Դաբա գյուղի մերձակա անտառում հրդեհն սկսվել Է օգոստոսի 20-ին: Վաղ առավոտից ավիացիան վերստին ձեռնամուխ Է եղել հրդեհաշիջմանը: Իրադրությունը բարդացնում են լեռնային ռելիեֆը, քամին եւ չոր եղանակը: Նախնական տվյալներով՝ այրվել Է տասնյակ հեկտար եզակի անտառ:
Ինչպես հայտնել են ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, հրդեհի վայրում աշխատում են հայ հրշեջ-փրկարարները: Այստեղ են ուղարկվել չորս մարտական հաշվարկ: Մնացած չորս մարտական հաշվարկների անհրաժեշտությունն այս պահին չի զգացվում:
«Կան բազմաթիվ օջախներ, որոնք այսօրվա ընթացքում եւ գուցե նաեւ վաղը, հարկավոր Է մշակել ջրով: Բայց ներկա պահին կրակի օջախներ ոչ մի տեղ չկան»,-հայտարարել Է Բակուրիանիի բնապահպանության դեպարտամենտի ղեկավար Թամազ Գանցեմլիձեն:
Ինչպես նշում են հրշեջներն ու մասնագետները, մերձակա բնակավայրեր կրակի տարածման վտանգ չկա:
Տեղում շարունակում են աշխատել 400 հրշեջ-փրկարարներ, հարյուր անտառապահներ եւ ՆԳ նախարարության հատուկ առաջադրանքների դեպարտամենտի 500 աշխատակիցներ: Հրդեհի Էպիկենտրոնը 11 կիլոմետր Է հեռու Բորժոմի առողջարանից:

Ситуация в Боржомском лесу – последние новости
Пожарным удалось локализовать огонь в Боржоми-Харагаульском лесу, однако остаются отдельные очаги. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телекомпания Imedi.
Пожар в лесу неподалеку от села Даба возник 20 августа. С шести утра к тушению пожара вновь подключилась авиация. Ситуацию осложняют горный рельеф, ветер и сухая погода. По предварительным данным, сгорели десятки гектаров территории уникального леса.
"Есть очень много очагов, которые нужно обрабатывать водой в течение сегодняшнего дня и, может быть, завтрашнего тоже. Но горящих очагов на данный момент нет нигде", — заявил глава департамента по управлению горами Бакуриани Тамаз Гамцемлидзе.
Как сообщают пожарные и специалисты, опасности распространения огня на близлежащие населенные пункты нет.
К тушению пожара подключены шесть вертолетов и специальный самолет .Помимо летной техники, Армения и Азербайджан также отправили в Грузию своих пожарных и технику, необходимую для тушения пожара.
На месте продолжают работу 400 пожарных-спасателей, 100 лесников и 500 сотрудников департамента по особым заданиям МВД. Эпицентр пожара находится в 11 км от курорта Боржоми.