Սեուլը կրկին Փենյանին առաջարկել Է բանակցություններ վարել պաշտպանական գերատեսչությունների գծով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարարությունը կրկին դիմել Է ԿԺԴՀ-ին՝ երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ բանակցություններ վարելու առաջարկությամբ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդել Է Yonhap գործակալությունը:
Սեուլը Փենյանի հետ բանակցությունների գաղափարն առաջադրել Է հուլիսի 17-ին: Փանմունջոմ սահմանային կետում որպես այդ կոնսուլտացիաների հնարավոր ժամկետ Է դիտվել հուլիսի 21-ը, սակայն հյուսիսկորեական կողմի արձագանքն այդպես Էլ չի ստացվել: Նաեւ հարավկորեական կողմը հանդես Է եկել այդ նույն վայրում օգոստոսի 1-ին Կարմիր խաչի գծով կոնսուլտացիաներ կազմակերպելու առաջարկությամբ: Չինաստանի ԱԳ նախարարությունը ողջունել Է Հարավային Կորեայի գործողությունները՝ նշելով, որ երկու կողմերի միջեւ հարաբերությունների բարելավումը համապատասխանում Է իրենց հիմնարար շահերին, ինչպես նաեւ ավանդ Է ներդնում Կորեական թերկաղզու իրադրության բարելվման գործում:
Սելուլի այս քայլին ավելի զուսպ են վերաբերվել Տոկիոյում, որտեղ նշել են, որ այդ գործողությունները չեն հակասում Ճապոնիայի, ԱՄՆ-ի եւ Հարավային Կորեայի ղեկավարների՝ վերջերս կայացած հանդիպմանն ընդունված հայտարարությանը, որտեղ նշված Է, որ կողմերը մտադիր են գործադրել բոլոր ջանքերը՝ Կորեական թերակղզին միջուկազերծելու եւ Կյուսիսային Կորեային բանակցությունների վերադարձնելու նպատակով:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը նույնպես հավանություն Է տվել Հարավային Կորեայի առաջարկությանը եւ Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարությանը կոչ Է արել ընդունելու այն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Сеул повторно предложил Пхеньяну провести переговоры по линии оборонных ведомств
Министерство национальной обороны Республики Корея в пятницу повторно обратилось к КНДР с предложением провести переговоры с участием представителей оборонных ведомств двух стран. Об этом сообщило агентство Yonhap.
Сеул выдвинул идею переговоров с Пхеньяном 17 июля. В качестве возможной даты этих консультаций в пограничном пункте Пханмунджом рассматривалось 21 июля, однако реакции северокорейской стороны так и не поступило. Также южнокорейская сторона выступила с предложением организовать консультации по линии Красного Креста в этом же месте 1 августа,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
МИД Китая приветствовал действия Южной Кореи, отметив, что правительство КНР всегда придерживалось позиции о том, что улучшение отношений между двумя сторонами соответствует их фундаментальным интересам, а также вносит вклад в спокойствие и улучшение обстановки на Корейском полуострове. Более сдержанно к этому шагу Сеула отнеслись в Токио, где отметили, что эти действия не противоречат принятому на недавней встрече лидеров Японии, США и Южной Кореи совместному заявлению, где обозначено, что стороны намерены прилагать все усилия с целью денуклеаризации Корейского полуострова и возвращения Северной Кореи к переговорам.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш также поддержал предложение Южной Кореи и призвал северокорейское руководство принять его.