Վենեսուելայի Սահմանադրական ասամբլեայի ընտրությունները տեղի կունենան բարձրացված անվտանգության ռեժիմում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայի իշխանություններն անվտանգության բարձրացված միջոցներ կձեռնարկեն Սահմանադրական ասամբլեայի (ՍԱ) ընտրություններում կարգի ապահովման համար: Հուլիսի 19-ին այս մասին հայտնել Է Ազգային ընտրական խորհրդի (ԱԸԽ) ղեկավար Տիբիսայ Լուսենան Venezuela de Televisiցn հեռուստաալիքի եթերում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Նրա խոսքով՝ մասնավորապես, որոշում Է ընդունվել քվերարկության համար 750 կետեր տեղափոխել ավելի հանգիստ շրջաններ, ինչպես նաեւ «(կետերի շուրջն) անվտանգության պարագիծն ընդլայնել մինչեւ 500 մետր»:
Տեղամասերի մի մասը կփակվի: Ինչպես նշել Է ԱԸԽ-ի ղեկավարը, ոչ անվտաննգ շրջանների բնակիչները կարող են քվեարկել իրենց մունիցիպալիտետի ցանկացած այլ կետում կամ Կարակասի կենտրոնական տեղամասում: Սահմանադրական ասամբեայի ընտրությունները, որը կարող Է բարենորոգել պետական կառավարման համակարգը եւ փոխել Վենեսուելայի հիմնական օրենքը, նշանակված են հուլիսի 30-ին: Այս մարմնի գումարման մասին հանրապետության նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի որոշումը, ընդ որում առանց նախնական հանրաքվե անցակացնելու, բողոքներ Է հարուցել խորհրդարանը վերահսկող ընդդիմության եւ Գլխավոր դատախազության կողմից եւ հանգեցրել երկրի իրադրության սրման: Ապրիլի սկզբից հանրապետությունում ընթանում են բողոքի՝ վերջին տարիներին ամենախոշոր ակցիաները գործադիր իշխանության դեմ: Դրանց համար առիթ են ծառայել Գերագույն դատարանի վճիռները, որոնք ընդլայնում են նախագահի լիազորությունները եւ սահմանափակում խորհրդարանի գործառույթները: Այդ ընթացքում զոհվել Է ավելի քան 90 մարդ, տուժել՝ շուրջ 1,5 հազարը, մի քանի հազարը հայտնվել Է կալանքի տակ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Выборы в Конституционную ассамблею Венесуэлы пройдут в режиме повышенной безопасности
Венесуэльские власти предпримут повышенные меры безопасности для обеспечения порядка на выборах в Конституционную ассамблею (КА). Об этом сообщила в среду глава Национального избирательного совета (НИС) Тибисай Лусена на пресс-конференции, которая транслировалась в эфире телеканала Venezuela de Televisión.
По ее словам, в частности, было принято решение перенести 750 пунктов для голосования в более спокойные районы, а также "расширить периметр безопасности [вокруг пунктов] до 500 метров". Часть участков будет закрыта. Как отметила глава НИС, жители небезопасных районов смогут проголосовать в любом другом пункте в их муниципалитете или на центральном участке в Каракасе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Выборы в КА, которая может реформировать систему государственного управления и изменять основной закон Венесуэлы, назначены на 30 июля. Решение президента республики Николаса Мадуро о созыве этого органа, причем без проведения предварительного референдума, вызвало протесты со стороны контролирующей парламент оппозиции и Генеральной прокуратуры и привело к обострению обстановки в стране.
С начала апреля в республике идут самые крупные за последние годы акции протеста против исполнительной власти. Поводом для них послужили решения Верховного суда, расширяющие полномочия президента и ограничивающие функции парламента. За это время погибли более 90 человек, пострадали около 1,5 тысячи, несколько тысяч оказались под стражей.