ՀՀ կառավարության քայլերը համապատասխանում են թրաֆիքինգն արմատախիլ անելու չափորոշիչներին. Պետդեպի զեկույցը
ՀՀ կառավարության քայլերը համապատասխանում են թրաֆիքինգն արմատախիլ
անելու չափորոշիչներին. Պետդեպի զեկույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարության ձեռնարկած քայլերը լիարժեքորեն համապատասխանում են թրաֆիքինգն արմատախիլ անելու նվազագույն չափորոշիչներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտի կողմից հրապարակված «Մարդկանց թրաֆիքինգ-2017» զեկույցում:
«Զեկույցի կազմման ժամանակահատվածում Հայաստանի կառավարությունը շարունակել է ցուցաբերել լուրջ ու մշտական ջանքեր, ինչի շնորհիվ նույնականացվել են ավելի շատ տուժածներ, ընդունվել է ազգային գործողության ծրագիր, հիմնվել են հիմնադրամներ թրաֆիքինգի զոհերի փոխհատուցման համար»,- նշվում է զեկույցում:
Հայկական կողմը նույնականացրել է թրաֆիքինգի 22 տուժածի՝ ի տարբերություն 2015 թվականին նույնականացված 9-ի: Նրանցից 19-ը կատարել են պարտադրված աշխատանք, իսկ երեքը ենթարկվել են սեռական շահագործման:
Զեկույցում նշվում է, որ կառավարությունը ավելացրել է թրաֆիքինգի կանխմանն ուղղված ջանքերը, զարգացրել և ընդունել է 2016-2018 թվականների ազգային գործողությունների ծրագիր՝ համագործակցելով պետական մարմինների, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների հետ: Ոստիկանությունը թրաֆիքինգի մասին իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված քննարկումներ է իրականացրել դպրոցներում, սփյուռքի նախարարությունը տեղեկատվական նյութեր է տրամադրել: Առողջապահության և կրթության ու գիտության նախարարությունները համատեղ արշավներ են իրականացրել, որոնք ուղղված են եղել ուսանողների և ուսուցիչների շրջանում իրազեկվածության բարձրացմանը: Սպորտի և երիտասարդության նախարարությունն էլ միացել է արշավին ավելի խոցելի բնակչության շրջանում:
Հայաստանի համար երաշխավորությունների բաժնում Պետդեպարտամենտը նշում է, որ պետք է աշխատել Ռուսաստանի իշխանությունների հետ՝ գտնելու հարկադիր աշխատանքից տուժողներին և պատասխանատվության ենթարկելու աշխատանքային թրաֆիքինգով զբաղվողներին: Հասարակական կազմակերպությունների հետ գործակցությունը հնարավորություն կտա նույնականացնելու Թուրքիայում թրաֆիքինգի ենթարկված հայերին և աջակցություն ցույց տալու նրանց:

Шаги правительства Армении соответствуют стандартам международной борьбы с трафикингом: Госдеп США
Шаги правительства Армении полностью отвечают стандартам по борьбе с торговлей людьми. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в докладе «О торговле людьми 2017», опубликованном Госдепартаментом США.
«В течение отчетного периода правительство Армении продолжало прилагать серьезные и постоянные усилия, выявив больше жертв, приняв национальный план действий, а также создав и выделив средства на компенсационный фонд для жертв трафикинга», - говорится в докладе.
Согласно докладу, правительство Армении выявило 22 жертвы, по сравнению с девятью жертвами в 2015 году. Девятнадцать человек были подвергнуты принудительному труду и три - к сексуальной торговле.
В докладе говорится, что правительство усилило усилия по предотвращению торговли людьми. Правительство Армении в сотрудничестве со всеми крупными государственными учреждениями, НПО и международными организациями разработало и приняло национальный план действий на 2016-2018 годы. Полиция провела дискуссию в школах, а министерство диаспоры распространило информационные материалы.
Министерство образования совместно с министерством здравоохранения проводили кампании по повышению информированности учащихся и преподавателей. Министерство спорта и по делам молодежи профинансировало несколько кампаний по повышению информированности, направленных на уязвимые группы населения.
В части рекомендаций для Армении Госдепартамент США заявил, что необходимо работать с российскими властями для выявления жертв принудительного труда и привлечения к судебной ответственности за торговлю людьми. Также необходимо  работать с НПО, чтобы найти способы выявления, оказания помощи и реинтеграции армян-жертв трафикинга в Турции.