ՀՀ կառավարության քայլերը համապատասխանում են թրաֆիքինգն արմատախիլ անելու չափորոշիչներին. Պետդեպի զեկույցը
ՀՀ կառավարության քայլերը համապատասխանում են թրաֆիքինգն արմատախիլ
անելու չափորոշիչներին. Պետդեպի զեկույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարության ձեռնարկած քայլերը լիարժեքորեն համապատասխանում են թրաֆիքինգն արմատախիլ անելու նվազագույն չափորոշիչներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտի կողմից հրապարակված «Մարդկանց թրաֆիքինգ-2017» զեկույցում:
«Զեկույցի կազմման ժամանակահատվածում Հայաստանի կառավարությունը շարունակել է ցուցաբերել լուրջ ու մշտական ջանքեր, ինչի շնորհիվ նույնականացվել են ավելի շատ տուժածներ, ընդունվել է ազգային գործողության ծրագիր, հիմնվել են հիմնադրամներ թրաֆիքինգի զոհերի փոխհատուցման համար»,- նշվում է զեկույցում:
Հայկական կողմը նույնականացրել է թրաֆիքինգի 22 տուժածի՝ ի տարբերություն 2015 թվականին նույնականացված 9-ի: Նրանցից 19-ը կատարել են պարտադրված աշխատանք, իսկ երեքը ենթարկվել են սեռական շահագործման:
Զեկույցում նշվում է, որ կառավարությունը ավելացրել է թրաֆիքինգի կանխմանն ուղղված ջանքերը, զարգացրել և ընդունել է 2016-2018 թվականների ազգային գործողությունների ծրագիր՝ համագործակցելով պետական մարմինների, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների հետ: Ոստիկանությունը թրաֆիքինգի մասին իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված քննարկումներ է իրականացրել դպրոցներում, սփյուռքի նախարարությունը տեղեկատվական նյութեր է տրամադրել: Առողջապահության և կրթության ու գիտության նախարարությունները համատեղ արշավներ են իրականացրել, որոնք ուղղված են եղել ուսանողների և ուսուցիչների շրջանում իրազեկվածության բարձրացմանը: Սպորտի և երիտասարդության նախարարությունն էլ միացել է արշավին ավելի խոցելի բնակչության շրջանում:
Հայաստանի համար երաշխավորությունների բաժնում Պետդեպարտամենտը նշում է, որ պետք է աշխատել Ռուսաստանի իշխանությունների հետ՝ գտնելու հարկադիր աշխատանքից տուժողներին և պատասխանատվության ենթարկելու աշխատանքային թրաֆիքինգով զբաղվողներին: Հասարակական կազմակերպությունների հետ գործակցությունը հնարավորություն կտա նույնականացնելու Թուրքիայում թրաֆիքինգի ենթարկված հայերին և աջակցություն ցույց տալու նրանց:

Armenia’s Government fully meets standards for elimination of trafficking – US State Department’s report
Armenia’s Government fully meets standards for elimination of trafficking – US State
Department’s report
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. The Government of Armenia fully meets the minimum standards for the elimination of trafficking, according to ‘Trafficking in Persons Report 2017’ published by the US Department of State, reports Armenpress.
“The government continued to demonstrate serious and sustained efforts during the reporting period, by identifying more victims, adopting a national action plan, and establishing and allocating funds for a compensation fund for trafficking victims”, stated in the report.
According to the report, the government identified 22 victims, compared to nine in 2015. Nineteen were subjected to forced labor and three to sex trafficking.
The report says the government increased trafficking prevention efforts. The government developed and adopted the 2016-2018 national action plan (NAP), in cooperation with all major government agencies, NGOs, and international organizations. Police held awareness-raising discussion at schools, and the Ministry of Diaspora distributed informative materials. The Ministry of Education together with the Ministry of Health conducted awareness raising campaigns for students and teachers. The Ministry of Sports and Youth Affairs financed several awareness campaigns targeting vulnerable populations.
In the recommendations part for Armenia, the State Department says it’s necessary to work with Russian authorities to identify Armenian forced labor victims and prosecute labor traffickers, as well as to work with NGOs to find ways to identify and assist Armenian victims in Turkey and reintegrate victims.