ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն կոչ է արել անհապաղ վերսկսել Սիրիայի շուրջ բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը ողջունել Է հունվարին Աստանայում Դամասկոսի եւ ընդդիմության միջեւ կայացած բանակցությունները եւ կոչ Է արել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո հնարավորինս շուտ վերսկսել դրանք: Ընդունված հայտարարության մեջ ԱԽ-ի անդամները Ղազախստանի մայրաքաղաքում կայացած հանդիպումը որակել են որպես Ժնեւի բանակցային գործընթացի վերագործարկմանն ուղղված «կարեւոր քայլ», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրանք հորդորել են ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ դեսպանորդ Ստաֆան դե Միստուրային` «Ժնեւում բանակցությունները վերսկսել որքան կարելի Է արագ, ինչպես նաեւ կոչ են արել սիրական կողմերին` դրանց մասնակցել բարի կամքի ոգով եւ առանց նախապայմանների»:
Անվտանգության խորհրդում ընդգծել են Սիրիայում մարտական գործողությունների դադարեցման ռեժիմի պահպանման, հակամարտության քաղաքական կարգավորմանն ուղղված ջանքերի շարունակման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ մատնանշել են ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարելու կարեւորությունը: Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, մամուլի համար հայտարարության տեքստն առաջարկել Էր Ռուսաստանի պատվիրակությունը:
Նախօրեին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն  փակ հանդիպում Է անցկացրել դե Միստուրայի մասնակցությամբ: Հանձնակատարը, ամփոփելով քննարկումների արդյունքները, լրագրողներին հայտնել Է, որ պլանավորում Է Դամասկոսի եւ ընդդիմության միջեւ բանակցությունները վերսկսել փետրվարի 20-ին:

СБ ООН призвал к скорейшему возобновлению переговоров по Сирии
Совет Безопасности ООН приветствовал состоявшиеся в январе в Астане переговоры между Дамаском и оппозицией и призвал как можно скорее возобновить дискуссии между ними под эгидой ООН. В принятом заявлении члены СБ назвали встречу в казахстанской столице "важным шагом" в направлении перезапуска переговорного процесса в Женеве, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Они призвали специального посланника генерального секретаря по Сирии Стаффана де Мистуру "возобновить переговоры в Женеве как можно скорее, а также призвали сирийские стороны участвовать в них в духе доброй воли и без предварительных условий".
В Совбезе подчеркнули необходимость соблюдения режима прекращения боевых действий в Сирии, продолжения усилий по политическому урегулированию конфликта, а также указали на важность борьбы с террористическими группировками. Текст заявления для печати был предложен делегацией России.
В понедельник СБ ООН провел закрытую встречу с участием де Мистуры. Эмиссар по итогам дискуссий сообщил журналистам, что планирует возобновить дискуссии между Дамаском и оппозицией 20 февраля.