Ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը սթափեցնի Ադրբեջանին. ՀՀ արտգործնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժամանակն է եկել, որ միջազգային հանրությունն ու, առաջին հերթին, եռանախագահող երկրները սթափեցնեն Ադրբեջանին, որը դեմ է գնում իրենց կոչերին, պահանջներին և կորցրել է իրականության զգացումը: Այս մասին ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե ինչ նպատակ էր հետապնդում դեկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանի դիվերսիոն ներթափանցման փորձը հայ-ադրբեջանական սահմանին և ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել այս առնչությամբ ՀՀ ԱԳՆ-ն:
«ԱԳՆ-ն համապատասխան հայտարարությունով հանդես եկավ միջադեպից անմիջապես հետո: Ոմանք հարցնում են` ինչո՞ւ է դա արվել և ո՞վ է հրաման տվել. Ադրբեջանի ղեկավարությո՞ւնը, տեղական ինչ-որ հրամանատարնե՞ր, թե՞ ինքնաբուխ է արվել խելքը կորցրած դիվերսանտների կողմից: Բոլոր տարբերականերն էլ շատ վատն են»,- նշեց Նալբանդյանը:
Նա մեկնաբանությունից վեր է համարել այն պնդումը, որ հենց Ադրբեջանի ղեկավարությունն է տվել դիվերսիոն ներթափանցման փորձի հրամանը: «Չնայած որևէ մեկը, կարծում եմ, կասկած չունի, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ընդունակ է այդպիսի հրամաններ տալու, որովհետև հենց Բաքուն է հրաժարվում լարվածության նվազեցման և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումից: Ենթադրենք, այս անգամ բացառություն էր և Ադրբեջանի ղեկավարությունը չէր հրաման տվել, այլ տեղական ինչ-որ հրամանտարներ: Դա խոսում է այն մասին, որ ադրբեջանական բանակում ուղղակի «բեդլամ» է: Այսինքն, ինչ-որ հրամանատարներ թքած ունեն իրենց ղեկավարության վրա և կարող են այնպիսի գործողությունների, արկածախնդրության գնալ, որը կարող է ոչ միայն սրել, այլև այլ բացասական զարգացումների բերել»,- ընդգծեց արտգործնախարարը:
Անդրադառնալով այն հնարավոր տարբերակին, թե կատարվածը  խելքը կորցրած դիվերսանտների ձեռքի գործն էր` Նալբանդյանն ասաց. «Իհարկե, լսելով Ադրբեջանի ղեկավարության գեբելսյան հռետորաբանությունը, պատահական չէ, որ Ադրբեջանի հասարակության մեջ այսպիսի երևույթներ կարող են լինել, որոնք խոսում են ամբոխային խելագարվածության մասին: Հակառակ դեպքում, ինչպե՞ս կարող է լինել, որ հանրային կարծիքի հարցումները, որոնք անցկացվել են հունվարին հենց Ադրբեջանում, ասում են այն մասին, որ Ադրբեջանի հասարակության 92 տոկոսն արտահայտվում է ուժի գործադրման և ռազմական ճանապարահով հարցի լուծման օգտին: Կարծում եմ` ժամանակն է եկել, որ միջազգային հանրությունն ու առաջին հերթին եռանախագահող երկրները սթափեցնեն Ադրբեջանին, որը դեմ է գնում նրանց կոչերին, իրենց պահանջներին և կորցրել է իրականության զգացումը»:

Международному сообществу пора урезонить Азербайджан: Глава МИД Армении
Международному сообществу и, в первую очередь, сопредседателям МГ ОБСЕ пора урезонить Азербайджан, который выступает против их призывов, требований, абсолютно утратив чувство реальности. Об этом во время итоговой пресс-конференции сообщил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос «Арменпресс» о том, какую цель преследовала попытка диверсионного проникновения Азербайджана 29 декабря на армяно-азербайджанской границе, и какие меры в этой связи предпринял МИД РА.
“МИД выступил с соответствующими заявлениями сразу после инцидента. Некоторые спрашивают, зачем это было сделано, и кто дал приказ: руководство Азербайджана, местные командиры или это спонтанно принятое решение обезумевших диверсантов. Все эти варианты неудовлетворительны”, - отметил Налбандян.
Министр отметил, что вне комментариев утверждение о том, что именно руководство Азербайджана дало приказ на попытку диверсионного проникновения. “Хотя, ни у кого не может возникнуть сомнений, что руководство Азербайджана способно отдавать подобные приказы, поскольку именно Баку отказывается снизить напряженность и  укреплять режим перемирия. Допустим, это был исключительный случай, и руководство Азербайджана не давало такого приказа, а приказ поступил от местных командиров. Это говорит о том, что в азербайджанской армии царит полный бедлам.  То есть, некоторым командирам наплевать на руководство, и они способны пойти на подобные действия, на авантюру, которая может не только обострить ситуацию, но и привести к негативным последствиям”, - подчеркнул глава МИД.
Комментируя возможный вариант организации инцидента со стороны самих диверсантов, Налбандян отметил: “Конечно, если учитывать геббельсовскую риторику руководства Азербайджана, неслучайно, что в азербайджанском обществе могут иметь место подобные явления, свидетельствующие об их массовой зомбированности. Иначе, как могло случиться, что, по итогам опросов, проведенных в Азербайджане в январе текущего года, 92% азербайджанцев выступают за применение силы и решение конфликта военным путем? Думаю, настало время, чтобы международное сообщество и, в первую очередь, сопредседатели урезонили Азербайджан, который выступает против их призывов, требований, абсолютно утратив чувство реальности”.