Պատկերասրահը մեծ թվով ցուցահանդեսներ է կազմակերպելու արտերկրում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարի նախատեսվում է բավական մեծ թվով ցուցահանդեսներ կազմակերպել արտերկրում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հունվարի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը:
«Այս տարի մարտին Նովոսիբիրսկում Ազգային պատկերասրահը Մ. Սարյանի տուն-թանգարանի հետ կազմակերպելու է Սարյանի նկարների ցուցահանդեսը: Այդ ցուցահանդեսում ներկայացվելու են նկարչի՝ պատկերասրահում և թանգարանում գտնվող աշխատանքները»,- նշեց Ծատուրյանը:
Ծատուրյանը հայտնեց, որ ռուսական իմպրեսիոնիզմի նորակառույց թանգարանում կազմակերպվելու է հայկական իմպրեսիոնիզմի ցուցահանդես:
«Ցուցադրվելու է մոտ 50 աշխատանք: Ամբողջ ցուցահանդեսի  հետ կապված ծախսերը կատարում է ռուսական կողմը: Հրատարակվելու է ցուցահանդեսի կատալոգը:  Շատ կարևոր եմ համարում այն, որ ցուցահանդեսի կազմակերպչական աշխատանքը պատկերասրահն է իրականացնելու,  քանզի  մենք կարող ենք ավելի հասանելի դարձնել այնտեղի այցելուների համար հայ նկարիչների մասին պատկերացումները»,- ասաց նա:

Национальная галерея Армении организует в этом году множество выставок за рубежом
По сообщению «Арменпресс», об этом 17 января во время встречи с журналистами рассказал директор Национальной галереи Армении Арман Цатурян.
«В марте текущего года Национальная галерея вместе с Домом-музеем М. Сарьяна организует в Новосибирске  выставку работ армянского художника Мартироса Сарьяна. На этой выставке будут представлены картины художника, имеющиеся в галерее и Доме-музее ”, - отметил он.
Цатурян сообщил, что в новом Музее русского импрессионизма будет организована выставка армянского импрессионизма.
Будут выставлены около 50 работ. Все расходы, связанные с организацией выставки, берет на себя российская сторона. Будет издан каталог выставки. Я считаю очень важным то, что организацией выставки займется Национальная галерея, поскольку мы можем помочь российским посетителям составить представление об армянских художниках”, - заявил он.
По словам директора  Национальной галереи Армении, еще две выставки будут организованы в польском городе Сопот.