Սիրիական զորքերը Հալեպում թունավոր նյութերի պահեստ են հայտնաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիացի զինծառայողները Հալեպի Մասաքին Հանանո թաղամասը զինյալներից մաքրելու գործողության ընթացքում հայտնաբերել են պահեստ՝ թունավոր նյութերի պաշարներով, որոնք զինյալներն օգտագործել են գնդակոծումների ժամանակ: Այս մասին, ինչպեստեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է SANA լրատվական գործակալությունը:
Գործակալության տվյալներով՝«Ջեբհաթ Ֆաթհ աշ Շամ» (նախկին անվանումը՝ «Ջեբհաթ ան Նուսրա») խմբավորման ահաբեկիչները դպրոցներից մեկը վերածել Էին քիմիական ռազմամթերքի արտադրության արհեստանոցի:
Նոյեմբերին նրանք Նեյրաբի (Հալեպի արեւելքում) եւ Մինյանի (Հալեպի արեւմուտքում) շրջանները երկու անգամ գնդակոծել են թունավոր նյութերով: Դրա հետեւանքով տուժել են տասնյակ խաղաղ բնակիչներ եւ զինծառայողներ, որոնք հիվանդանոց են տեղափոխվել շնչահեղձության նշաններով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Syrian troops discover warehouse of toxic substances in Aleppo
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. The Syrian troops have discovered a warehouse with toxic substances in Aleppo’s liberated district of Hanano, SANA news agency said, reports TASS.
According to the new agency, Jabhat Fateh al-Sham, formerly known as the Al-Nusra Front, terrorists turned a school into a workshop to produce toxic chemicals.
In November the terrorists fired chemical-laden projectiles at the Nayrab district in the east and the Minyan district in the west. As a result, dozens of civilians and servicemen were hospitalized suffering from asphyxia.