Սիրիահայ կանայք Հայաստանում վարսահարդարում, խոհարարություն են սովորել, իսկ 21 երիտասարդ` ծրագրավորում
Սիրիահայ կանայք Հայաստանում վարսահարդարում, խոհարարություն են սովորել, իսկ 21
երիտասարդ` ծրագրավորում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի հայաստանյան միջեկեղեցական բարեգործական Կլոր սեղան հիմնադրամի ծրագրերից անմասն չեն մնացել նաեւ սիրիահայերը: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց հիմնադրամի ծրագրերի պատասխանատու Կարինե Բաղդասարյանը, իրականացվել է «ՀՀ-ում փախստական սիրիահայերի կենսապայմանների բարելավում» ծրագիրը, որի նպատակն է նպաստել Սիրիայից փախստական ամենակարիքավոր ընտանիքների տնտեսական ու սոցիալական պայմանների բարելավմանը եւ ինտեգրմանը Հայաստանում:
2015 թվականի մայիսի 1-ից մինչեւ 2016 թվականի օգոստոսի 31-ը տեւած ծրագրի  ընթացքում 50 սիրիացի փախստականների հնարավորություն է ընձեռվել սովորելու վարսահարդարում, գեղահարդարում և մատնահարդարում, խոհարարություն և սեղանի ձևավորում, ինչպես նաև` հագուստի մոդելավորում: «Մեր նպատակն էր որոշակի հմտություններ սովորեցնել հատկապես կանանց` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սիրիայում ընդունված չէ, որ կանայք աշխատեն: Այսպես ինչ-որ չափով կվաստակեն իրենց օրվա հացը»,-ասաց Կարինե Բաղդասարյանը` հավելելով, որ «Մայքրոսոֆթ»-ի հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ սիրիահայ 21 երիտասարդ էլ հնարավորություն ստացավ ուսանելու խորացված ծրագրավորում: Նրանցից 12-ն արդեն հիմնական աշխատանք ունեն:
Կարինե Բաղդասարյանն առանձնացրեց հատկապես սննդի բաշխման նախաձեռնությունը, որը Կլոր սեղանի միջազգային գործընկերների կողմից ճանաչվեց որպես նորարական մոտեցում մարդասիրական օգնության ոլորտում: Այդ մասին նույնիսկ ֆիլմ է նկարահանվել: «Մենք որոշեցինք սիրիահայերին սնունդը բաշխել նորարարական, ավելի ճիշտ կլներ ասել, արժանապատիվ ձեւով: Պարենային ցանցերի հետ համագործակցելով մենք նրանց պլաստիկ քարտեր տրամադրեցինք, որոնցով մարդիկ հնարավորություն ստացան իրենք ընտրելու անհրաժեշտ սննդամթերքը, իհարկե բացառությամբ ալկոհոլի և ծխախոտի»,-հավելեց Կարինե Բաղդասարյանը:

YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. The charitable Armenia Round Table Foundation of the World Council of Churches has also included Syrian Armenians in its projects.
Karine Baghdasaryan, Program Officer of the foundation, told ARMENPRESS the “improvement of living conditions of Syrian Armenian refugees in Armenia” project was implemented, with the purpose of contributing to the improvement of economic and social conditions of vulnerable Syrian Armenian families and integration in Armenia.
The project, which lasted from May 1, 2015 until August 31, 2016, fifty Syrian refugees got the chance to get trained in hairdressing, manicure and makeup, cooking and table decoration, as well as clothing design. “Our goal was to teach several skills to namely women, taking into account the fact that in Syria it’s not common for women to work. This way, they will make their daily living to some extent”, Baghdasaryan said, adding that 21 Syrian Armenians also had the opportunity to study programming with the assistance of “Microsoft” Armenia. 12 of them are already permanently employed.
Baghdasaryan pointed out namely the food distribution initiative, which was acknowledged as an innovative approach in the field of humanitarian assistance by international partners of the Round Table.
“We decided to distribute the food for Syrian Armenians in an innovative, it’s more correct to say dignified way. By cooperating with food networks, we provided them with plastic cards, which enabled them to choose the necessary products, of course excluding alcohol and tobacco”, she said.