ԱՄՆ-ում Սաուդյան Արաբիայի դեմ առաջին հայցն է ներկայացվել սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության հետ կապված
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում առաջին հայցն է ներկայացվել Սաուդյան Արաբիայի դեմ` կապված 2001 թվականին սեպտեմբերի 11-ին իրականացված ահաբեկչության հետ: Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Բլումբերգ»-ը:
Վաշինգտոնի շրջանային դատարան է դիմել Պենտագոնի ահաբեկչության ժամանակ զոհված սպա Պատրիկ Դաննի այրին` Ստեֆանի Ռոսսի Դեսիմոնը:
Սպայի այրին, ով ամուսնու զոհվելու ժամանակ հղի էր, իր եւ դստեր անունից մեղադրել է Էր Ռիադին  «Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական կազմակերպությանը եւ առաջնորդ Ուսամա բեն Լադենին աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Նա պահանջում է Սաուդյան Արաբիայից գումարային փոխհատուցում ամուսնու սպանության եւ Դեսիմոնին նյարդային համակարգի կանխամտածված խախտման հասցնելու համար:
Սեպտեմբերի 28-ին ԱՄՆ Կոնգրեսը  վերացրեց նախագահ Բարաք Օբամայի արգելքը  եւ ընդունեց օրենք, որի համաձայն ամերիկացիներն իրավունք ունեն դատի տալ ահաբեկչության մեղսակից երկրներին:

В США предъявили Саудовской Аравии первый иск в связи с терактом 11 сентября
В США предъявили Саудовской  Аравии первый  иск в связи с терактом 11 сентября 2001 года. Об этом Арменпресс сообщает со ссылкой  на Bloomberg.
Американка Стефани Росс Де Симон, потерявшая мужа, офицера Патрика Данна в результате терактов 11 сентября 2001 года, подала иск к Саудовской Аравии. Вдова, которая на момент гибели мужа была беременна, от имени своей дочери и от своего  обвиняет Эр-Рияд в том, что  «королевство поддерживало «Аль-Каиду» и ее главаря, Усаму бин Ладена».
Она требует от Саудовской  Аравии денежной  компенсации за гибель мужа и преднамеренное нанесение вреда ее нервной  системе.
28 сентября сенат и конгресс США преодолели вето президента Барака Обамы на закон, позволяющий подавать такие иски.