Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ներկայացուցիչները Հայաստան կժամանեն մարտի 14-17-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագծի քննարկման նպատակով մարտի կեսերին Հայաստան կժամանեն միջազգային փորձագետները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացեց ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը: «Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագծի նախնական քննարկման համար մարտի 14-17-ը Հայաստան կժամանեն ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի և Վենետիկի հանձնաժողովի ներկայացուցիչները»,-նշեց նախարարը:
Հայաստանում 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցավ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն: Նոր Սահմանադրության ընդունումը ենթադրում է նաև Ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունում մինչև 2016թ. հունիսի 1-ը: ՀՀ կառավարությունը մարտի 3-ին հաստատեց Ընտրական օրենսգրքի նոր նախագիծը և այն ներկայկացրեց Ազգային ժողով: Կառավարության կողմից հաստատված ԸՕ նախագիծը տարբերվում է Վենետիկի հանձնաժողով ներկայացվածից:

Venice Commission and OSCE / ODIHR representatives to arrive in Armenia March 14-17
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. In order to discuss the new electoral code international experts will arrive in Armenia in mid-March. "Armenpress" was informed by the Minister of Justice Arpine Hovhannisyan. "For a preliminary discussion of the new Electoral Code draft OSCE / ODIHR and the Venice Commission will arrive in Armenia in March 14-17," the Minister said. In December 6,
On December 6, 2015 the constitutional referendum was held in Armenia. The adoption of a new Constitution also implies the adoption of a new Electoral Code until June 1, 2016. The Government of the Republic of Armenia approved the new Electoral Code draft on March 3 and presented it to the National Assembly. The EC draft approved by the Government differs from the draft presented to the Venice Commission.