Երևանյան բեսթսելեր 4/2. Կոելյու, Ուայլդ, Նիցշե
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագծի վարկանիշային աղյուսակն այս շաբաթ գլխավորում է գրող Մարկ Արենի «Այնտեղ, որտեղ ծաղկում են վայրի վարդեր» անատոլիական պատմությունը: Գիրքը հեղինակի երկրորդ ծավալուն վեպն է, որտեղ նկարագրվում են հայատյաց մի թուրք նախկին զինվորականի ապրումները, երբ նա ծերության հասակում հանկարծ լսում է իր մորից միակ հիշողություն մնացած օրորոցայինն ու հայտնաբերում, որ դա հայերեն է, իր ծնողներն էլ հայեր են եղել։ Նույն զինվորականն այնուհետեւ ողջ կյանքում շարունակել է փնտրել հայ ծնողների գերեզմանները` առանց իմանալու, որ իր` հայ լինելու լուրը թյուրիմացություն էր:
Անգլիացի գրող Օսկար Ուայլդի «Դորիան Գրեյի դիմանկարը» վեպը, որը համարվում է նրա ամենանշանավոր ստեղծագործությունը, երրորդ հորիզոնականում է: Այն աշխարհի ամենաընթերցվող գրքերից մեկն է: Վեպի սյուժեն շատ բաներով համապատասխանում է այն գրքերի բովանդակության հետ, երբ գլխավոր հերոսը վաճառում է իր հոգին սատանային և դրա փոխարեն ձեռք բերում գեղեցկություն, հավերժ երիտասարդություն և հզորություն:
Միլան Կունդերայի «Կեցության անտանելի թեթևությունը» ստեղծագործությունը չորրորդ տեղում է: Սա հեղինակի ամենահայտնի վեպն է, որ խորհրդանշում է նաև 20-րդ դարի վեպի որակական նոր մակարդակը: Վեպը սիրո և մարդկային ոչ սովորական հարաբերությունների, պատմության ողբերգական մի ժամանակահատվածի մասին է՝ փիլիսոփայական ինքնատիպ խորհրդածություններով, որոնք վերաբերում են մարմնի և հոգու անհամատեղելի երկվությանը, իրական հնարավորություններին ու դրանց իրականացման դժվարությանը:
Փորձառու օրենսդիր եւ քաղաքական գործիչ, երջանկահիշատակ Վահան Հովհաննիսյանն ընթերցողի դատին էր հանձնել իր առաջին գրական ստեղծագործությունը` պատմական ինտելեկտուալ դետեկտիվի ժանրում: «Մանդիլիոն» գիրքն այս շաբաթ հինգերորդ հորիզոնականում է: Գրքում գործողություններն ընթանում են լայն պատմական հենքի վրա, որը ներառում է տարբեր դարաշրջաններ:
Ջոն Գրինի «Աստղերն են մեղավոր» ստեղծագործությունը վեցերորդն է: Խորաթափանց, համարձակ, հանդուգն եւ սուր սյուժեով այս գիրքը Ջոն Գրինի դեռեւս ամենահավակնոտ եւ սրտաճմլիկ երկն է, որ փառահեղ կերպով ուսումնասիրում է ողջ եւ սիրահարված լինելու զվարճալի, հուզիչ եւ ողբերգական վիճակը:
Բրազիլացի գրող Պաուլո Կոելյոյի լավագույն ստեղծագործություններից մեկը` «Ալքիմիկոսը»զբաղեցրել է յոթերորդ հորիզոնականը: Վեպը երազանք ունենալու և այն իրականացնելու հաստատակամության պատմություն է` զուգորդված սիրո, բարության, անհատականության պահպանման մոտիվներով, նոր երկիր ու նոր մշակույթ ճանաչելու հնարավորությամբ:
Ջորջ Օրուելի «Անասնաֆերմա» ստեղծագործությունն ութերորդ հորիզոնականում է: «Անասնաֆերմա»-ն գրվել է 1944 թվականին և առաջին անգամ լույս է տեսել 1945-ին: Այս վեպը հակաուտոպիական տարրեր է պարունակում: Գիրքն արգելված է Չինաստանում, Հյուսիսային Կորեայում, Բիրմայում և իսլամական աշխարհի մի շարք երկրներում:
«Այսպես խոսեց Զրադաշտը» գերմանացի փիլիսոփա Ֆրիդրիխ Վիլհելմ Նիցշեի  կենտրոնական երկերից է, որում բանաստեղծական շնչով ի մի են բերված նրա հիմնական հայացքները: Հայերեն ամբողջությամբ առաջին անգամ հրատարակվել է 2002թ.:
Վարկանիշային աղյուսակը եզրափակում է Պաուլու Կոելյուի «Անհավատարմություն»-ը : 2014 թվականին հրատարակված այս ստեղծագործությունն «Ալքիմիկոսի» հեղինակի վերջին գործերից է: Վեպի հերոսուհին 31-ամյա լրագրող Լինդան է: Բոլորը կարծում են, որ նա հրաշալի կյանք ունի` սիրող ամուսին և երեխաներ, լավ աշխատանք: Սակայն ամեն ինչ չէ, որ այդքան պարզ է ու հեշտ:
Վարկանիշային ցուցակի կազմման հարցումներին մասնակցել են «Բուկինիստ» (53-74-13), «Նոր գիրք» (093-60-40-64), «Նոյյան տապան» (56-81-84), «Հայ գիրք» (54-07-06), «Նարեկ» (51-91-36) և «Զանգակ» (23-26-49), «Մետրո» (091- 96- 14 - 88) գրախանութները և «Անտարես»-ի գրքի տաղավարը (091-90-01-23): Հարցման ընթացքում հաշվի չեն առնվել մասնագիտական, տեղեկատվական բնույթի գրքերն ու դասագրքերը:

Yerevan bestseller 4/2 : Coelho, Wilde, Nietzsche
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. Mark Aren’s novel “Where wild roses bloom” tops this week’s ratings of "Armenpress" news agency’s project “Yerevan Bestseller”. This is the second novel of the author which describes the inner world of an Armenophobic Turkish former serviceman, when he, already an old man, suddenly hears a lullaby song that reminds him of his mother and finds out that the song is in Armenian, realizing that his parents were Armenians. The same former serviceman spends his remaining life searching the graves of his parents, not knowing that it was a misunderstanding.
Edgar Harutyunyan’s “Art of Dedication or Ode to the rose” is ranked 2nd.
English writer Oscar Wilde’s novel “The Picture of Dorian Gray”, which is considered one of his most significant works, is ranked 3rd.It is one of the most read books in the world. The plot of the novel is in line with the content of those books, where the main character sells his soul to the devil, and in return gets eternal youth, beauty and power.
Milan Kundera’s “The Unbearable Lightness of Being” is ranked 4th. This is the author’s most famous novel, which also a new qualitative level of 20th century novels.
The novel is about love and unordinary relationships, about a tragic period of history, written with original philosophical reflections regarding the incompatible dualism of body and soul, real opportunities and the difficulties of realizing them.
Experienced legislator and politician, late Vahan Hovhannisyan’s first detective genre novel “Mandilion” is ranked 5th this week. The story takes place on a broad historical background during different eras.
John Green’s “The Fault in our Stars” is ranked 6th. Courageous, edgy and daring, this is John Green’s most ambitious and heartbreaking work, which explores the tragic, glorious, touching and funny situations of falling in love.
“The Alchemist” by Brazilian writer Paulo Coelho comes next in the list. The novel is about having a dream and the dedication to making it come true, coupled with love, kindness and the ability to recognize a new country.
George Orwell’s “Animal Farm” is ranked 8th. It was written in 1944 and first published in 1945. It is an allegorical and dystopian novel, which is banned in China, Burma, North Korea and a few Islamic countries.
“Thus spoke Zarathustra” by Friedrich Nietzsche is a novel which summons up the German philosopher’s basic views by poetic inspirations. It was published in Armenian language in 2002.
Paulo Coelho’s “Adultery” concludes the list. The novel, published in 2004, is one of his latest works. The main character in the novel is 31 year old reporter – Linda. Everyone thinks that she has a wonderful life, a loving husband, children and a good job. But not everything is so easy and simple.