Օբաման Պուտինի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Ասադը պետք է հեռանա նախագահի պաշտոնից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ՌԴ առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմաnը հայտարարել է, որ Սիրիայի նախագահ Bաշար Ասադը պետք է Սիրիայի ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման շրջանակում հեռանա իր զբաղեցրած պաշտոնից: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` այդ մասին հաղորդում է «Ռոյթեր» գործակալությունը` վկայաչոլեվ Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը տեղեկացրել էր, որ երկու առաջոնդրների հանդիպումը Փարիզում ՄԱԿ-ի՝ կլիմայի հարցերին նվիրված համաշխարհային խորհրդաժողովի շրջանակներում տևել է շուրջ կես ժամ, և նրա գնահատմամբ, «եղել է բավականին հագեցած»:
Սիրիայի հակամարտությունը շարունակվում է 2011 թվականից, որի հետևանքով, ՄԱԿ-ի տվյալներով, զոհվել է ավելի քան 220 հազար մարդ;

Асад должен уйти с поста президента, заявил Обама на встрече с Путиным
Президент США Барак Обама на встрече с главой российского государства Владимиром Путиным заявил, что сирийский лидер Башар Асад должен уйти в рамках политического урегулирования в Сирии. Как сообщает Арменпресс, об этом передает агентство Рейтер агентство со ссылкой на Белый дом.
Ранее пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сообщил, что встреча двух лидеров "на полях" климатической конференции в Париже заняла около получаса и, по его оценке, "была достаточно насыщенной".
В Сирии с марта 2011 года продолжается вооруженный конфликт, в результате которого, по данным ООН, погибли более 220 тысяч человек.