Թուրքիան ապացույցներ չի ներկայացրել ռուսական ինքնաթիռի կողմից այդ երկրի օդային տարածքը խախտելու մասին
Թուրքիան ապացույցներ չի ներկայացրել ռուսական ինքնաթիռի կողմից այդ երկրի օդային
տարածքը խախտելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական կողմը ապացույցներ չի ներկայացրել, որ խոցվելուց առաջ ռուսական ՍՈՒ-24 ինքնաթիռը խախտել է այդ երկրի օդային տարածքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Պեսկովին հարցրել են՝ թուրքական կողմն ապացույցներ ներկայացրե՞լ է ռուսական ինքնաթիռի կողմից այդ երկրի օդային տարածքը հատելու մասին: «Ոչ, մենք առաջին հերթին հիմնվում ենք մեր ռազմական մասնագետների ցուցմունքների վրա, ովքեր տիրապետում  են ինքնաթիռի թռիչքի բոլոր պարամետրերին»,- ասել է Պեսկովը:
Նրա խոսքով՝ այդ պարամետրերը վկայում են այն մասին, որ ռուսական ինքնաթիռը թռիչք է իրականացրել բացառապես Սիրիայի տարածքում և խոցվել է սիրիական երկնքում;
Հարցին, թուրքական կողմը պաշտոնապես  ռուսական ղեկավարության հետ կապվե՞լ է միջադեպը քննարկելու համար, Պեսկովը պատասխանել է. «Ես այդ մասին դեռ ոչինչ հայտնի չէ»:
Նոյեմբերի 24-ին ռուսաստանյան Սու-24 ինքնաթիռը Սիրիայի տարածքում թուրքական սահմանից1 կմ հեռավորության վրա կործանվել է Թուրքիայի օդուժի կողմից արձակված «երկինք-երկինք»հրթիռով եւ վայր ընկել Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սիրիայի օդային տարածքումռուսաստանյան Սու-24 ռմբակոծիչի խոցումը թուրքական օդուժի կողմից անվանել է «հարվածթիկունքից», որը հասցվել է Ռուսաստանին «ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից»:
«Այդ իրադարձությունը դուրս է ահաբեկչության հետ սովորական պայքարի շրջանակից: Այսօրվակորուստը կապված է հարվածի հետ, որը մեր մեջքին հասցրեցին ահաբեկիչների հանցակիցները:Այն ինչ այսօր տեղի է ունեցել, ես չեմ կարող այլ կերպ անվանել», -ասել է Պուտինը Հորդանանիթագավոր Աբդալլահ երկրորդի հետ հանդիպման ժամանակ:

Turkey failed to submit evidence on Russian jet violating its air space
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The Turkish side has failed to submit evidence that before being downed the Russian Su-24 had violated the air space of that country. “Armenpress” reports, citing “Interfax”, Press Secretaryof the President of the Russian Federation Dmitry Peskov announced about this.
Peskov was asked in a meeting with journalists if the Turkish side has submitted any evidence on air space violation by the Russian jet. “No, first and foremost, we consider the reports by our military experts who are aware of all the parameters of the airplane flight”, Peskov said.
According to him, all those parameters demonstrate that the jet conducted the flight exceptionally inside the Syrian territory and was targeted in Syrian air space.
To the question if the Turkish side had made any official contacts with the Russian leadership to discuss the incident, Peskov answered, “There is no information about it yet”.
The Russian bomber was shot down over Syria by an air-to-air surface fired from a Turkish F-16 plane when the bomber was at an altitude of 6,000 meters at a distance of 1 km from the Turkishborder. The jet dropped 4 km away from the Turkish border.
According to President Putin, theSu-24 plane incident in is "a stab in Russia’s back” delivered by terrorist accomplices.