Թուրքիան ապացույցներ չի ներկայացրել ռուսական ինքնաթիռի կողմից այդ երկրի օդային տարածքը խախտելու մասին
Թուրքիան ապացույցներ չի ներկայացրել ռուսական ինքնաթիռի կողմից այդ երկրի օդային
տարածքը խախտելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական կողմը ապացույցներ չի ներկայացրել, որ խոցվելուց առաջ ռուսական ՍՈՒ-24 ինքնաթիռը խախտել է այդ երկրի օդային տարածքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Պեսկովին հարցրել են՝ թուրքական կողմն ապացույցներ ներկայացրե՞լ է ռուսական ինքնաթիռի կողմից այդ երկրի օդային տարածքը հատելու մասին: «Ոչ, մենք առաջին հերթին հիմնվում ենք մեր ռազմական մասնագետների ցուցմունքների վրա, ովքեր տիրապետում  են ինքնաթիռի թռիչքի բոլոր պարամետրերին»,- ասել է Պեսկովը:
Նրա խոսքով՝ այդ պարամետրերը վկայում են այն մասին, որ ռուսական ինքնաթիռը թռիչք է իրականացրել բացառապես Սիրիայի տարածքում և խոցվել է սիրիական երկնքում;
Հարցին, թուրքական կողմը պաշտոնապես  ռուսական ղեկավարության հետ կապվե՞լ է միջադեպը քննարկելու համար, Պեսկովը պատասխանել է. «Ես այդ մասին դեռ ոչինչ հայտնի չէ»:
Նոյեմբերի 24-ին ռուսաստանյան Սու-24 ինքնաթիռը Սիրիայի տարածքում թուրքական սահմանից1 կմ հեռավորության վրա կործանվել է Թուրքիայի օդուժի կողմից արձակված «երկինք-երկինք»հրթիռով եւ վայր ընկել Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սիրիայի օդային տարածքումռուսաստանյան Սու-24 ռմբակոծիչի խոցումը թուրքական օդուժի կողմից անվանել է «հարվածթիկունքից», որը հասցվել է Ռուսաստանին «ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից»:
«Այդ իրադարձությունը դուրս է ահաբեկչության հետ սովորական պայքարի շրջանակից: Այսօրվակորուստը կապված է հարվածի հետ, որը մեր մեջքին հասցրեցին ահաբեկիչների հանցակիցները:Այն ինչ այսօր տեղի է ունեցել, ես չեմ կարող այլ կերպ անվանել», -ասել է Պուտինը Հորդանանիթագավոր Աբդալլահ երկրորդի հետ հանդիպման ժամանակ:

Турция не предоставляла доказательств нарушения границы самолетом ВКС РФ
Турецкая сторона не предоставляла доказательств нарушения российским Су-24 воздушного пространства этой страны перед атакой на него, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, в ходе общения с журналистами во вторник вечером Пескову был задан вопрос, предоставляла ли турецкая сторона доказательства нарушения бомбардировщиком воздушного пространства этой страны.
"Нет. Мы в первую очередь исходим из показаний наших военных специалистов, которые располагают всеми параметрами полета самолета, который был сбит", - сказал Песков.
По его словам, эти параметры свидетельствуют о том, что "самолет выполнял полет исключительно в воздушном пространстве Сирийской Республики и был сбит в сирийском небе".
Отвечая на вопрос "Интерфакса", выходила ли турецкая сторона по официальным каналам на связь с российским руководством для обсуждения инцидента с Су-24, Песков ответил: "Мне пока не известно об этом".
Во вторник российский Су-24, участвовавший в воздушной операции против террористов в Сирии, был сбит турецкими ВВС вблизи границы с Турцией.
Президент РФ Владимир Путин заявил, что самолет был сбит над территорией Сирии турецким истребителем F-16 и упал на сирийскую территорию. Путин подчеркнул, что российский боевой самолет никак не угрожал Турции.
Глава российского государства заверил, что крушение Су-24 будет иметь серьезные последствия для российско-турецких отношений.