ՀՀ Նախագահը և ԵԺԿ Նախագահն անդրադարձել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլին
ՀՀ Նախագահը և ԵԺԿ Նախագահն անդրադարձել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման
բանակցային գործընթացի ներկա փուլին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 22-ին Մադրիդում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) Նախագահ Ժոզեֆ Դոլի հետ: Հանդիպման սկզբում Սերժ Սարգսյանը նախ շնորհավորել է Ժոզեֆ Դոլին` ԵԺԿ համագումարում հոկտեմբերի 21-ին կուսակցության Նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ` հույս հայտնելով, որ պարոն Դոլի ղեկավարությամբ ԵԺԿ-ն՝ որպես Եվրոպայի ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժը, կշարունակի իրականացնել իր առաքելությունը և արդարացնել եվրոպացի ընտրողների սպասելիքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են ԵԺԿ հետ հետագա համագործակցության զարգացմանը, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հեռանկարին, ՀՀԿ-ԵԺԿ միջկուսակցական կապերի ամրապնդմանը, միջազգային հարթակներում ԵԺԿ գործընկերների հետ Հայաստանի փոխգործակցությանը, ինչպես նաև ընդհանուր խնդիրներին ու մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր, որոնց անդրադարձ կլինի նաև այսօրվա ԵԺԿ ընդլայնված գագաթնաժողովում:
ՀՀ Նախագահը և ԵԺԿ Նախագահն անդրադարձել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլին և առկա խնդիրներին: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի և փախստականների ճգնաժամի մասին:
Հանրապետության Նախագահը Ժոզեֆ Դոլին ներկայացրել է նաև ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների անցկացման գործընթացը և մայր օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների անցկացման կարևորությունը մեր երկրի համար:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե ջերմությամբ է հիշում ապրիլին պարոն Դոլի այցը Հայաստան և մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի ու ոգեկոչման միջոցառումներին, որով ԵԺԿ Նախագահը, Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, վերահաստատեց իր և իր գլխավորած կուսակցության հավատարմությունը եվրոպական ինտեգրացիայի հիմքում դրված համամարդկային արժեքներին: Ընդգծելով ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի «Հայոց ցեղասպանությունը և եվրոպական արժեքները» բանաձևի կարևորությունը` Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել կուսակցության նախագահին և ԵԽԽՎ-ում ԵԺԿ այն անդամներին, ովքեր միացել են այդ հայտարարությանը:

YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. President of the Republic of Armenia met President of the European People's Party (EPP) Joseph Daul on October 22. At the beginning of the meeting Serzh Sargsyan congratulated Joseph Daul for his reelection as EPP President during EPP Congress on October 21 and wished him success expressing hopes that EPP headed by Daul would continue its mission as the most influential political force of Europe and would justify the expectations of European voters.
As “Armenpress” was informed by the Department of Public Relations and Mass Media of the Office to the President of the Republic of Armenia the interlocutors discussed issues related to further development of cooperation with the EPP, perspectives for EU-Armenia relations, fostering interparty ties between the Republican Party of Armenia and EPP, Armenia’s cooperation with EPP partners on international platforms, as well as general issues and challenges which will also be referred to during EPP extended format summit today.
The President of Armenia and EPP President also touched upon the present stage of the Nagorno Karabakh conflict negotiation process in the framework of the OSCE Minsk Group and the existing issues. The parties exchanged thoughts on the situation in the Middle East and refugee crisis.
President Sargsyan noted that he recalled with warmth Mr. Daul’s visit to Armenia and participation in the events commemorating the Armenian Genocide by which according to Serzh Sargsyan EPP President reaffirmed his and his party’s commitment to universal human values on which European integration is based. Emphasizing the importance of the resolution “The Armenian Genocide and European Values” by EPP, President Serzh Sargsyan thanked EPP President and those EPP representatives in PACE who joined the statement.