Հնդկաստանում գովազդային վահանակի ընկնելու հետևանքով 14 մարդ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի Մահարաշտրա նահանգի Մումբայ քաղաքում մայիսի 13-ին փոշու փոթորիկի ժամանակ մետաղե գովազդային վահանակի ընկնելու հետևանքով առնվազն 14 մարդ է զոհվել, շուրջ 80 մարդ վիրավորվել է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ BBC-ն հաղորդում է, որ 70մ-50մ չափերի վահանակն, ըստ ոստիկանության, ընկել է շենքերի և ավտոլցակայանի վրա։
Արտակարգ ծառայությունները հաղորդել են, որ մի քանի մարդ դեռ գտնվում է վահանակի տակ․ փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են։
«Մենք մոտ 80 մարդու ենք փրկել։ Կա մի կարմիր մեքենա, որը մեծապես վնասվել է, և մենք կասկածում ենք, որ ներսում մարդիկ կան», - ասել է պաշտոնյաներից մեկը ANI գործակալությանը։
Տեղի իշխանությունները հայտարարել են, որ 30 մետր բարձրությամբ գովազդային վահանակը տեղադրվել է առանց լիցենզիայի և թույլատրելի չափերի գերազանցմամբ։
Հանկարծահաս փոթորիկը ցնցել է կոնստրուկցիան, որից հետո այն փլվել է լցակայանի վրա, որտեղ մարդիկ ու մեքենաներ են եղել։
Կայծակներով և վայրկյանում մինչև 14 մետր քամու պոռթկումներով ուղեկցվող հորդառատ անձրևը մայիսի 13-ին մոլեգնում էր Մումբայում։ Անբարենպաստ եղանակի պատճառով հետաձգվել են մի քանի ավիաչվերթեր, ընդհատվել է գնացքների երթևեկությունը, այդ թվում՝ վերգետնյա մետրոյի։

14 killed and dozens injured after billboard collapses in India
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. A least 14 people have been killed and dozens more injured after a giant billboard collapsed during a sudden storm in the Indian city of Mumbai, BBC reports.
The billboard, measuring 70m by 50m according to the police, fell onto houses and a petrol station in the city on Monday.
Emergency services say a few people are still trapped under it and a rescue operation is under way.
"We have rescued around 80 people safely," an official told news agency ANI. "There is one red car which has been severely damaged, we suspect there are some people trapped inside."
The government of Maharashtra state, where Mumbai is located, has ordered an inquiry into the incident, the report adds.
Authorities also say that the billboard was several times the permitted size and the agency that put it up did not have permission.
Monday's dust storm brought parts of the city to a standstill, ripping up trees, causing travel chaos and power cuts. Several flights were temporarily suspended or diverted at the city's international airport, local media reported.
Mumbai is one of several cities in India prone to severe flooding and rain-related incidents during the monsoon season - which is usually between June and September.