Պուտինը հանդես Է եկել Եվրասիան աշխարհաքաղաքական խաղերի համար դաշտ վերածելու դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տարածությունում պետք Է խաղաղություն տիրի, այն չպետք Է լինի աշխարհաքաղաքական խաղերի դաշտ: Այս մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, հայտարարել Է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը BRICS-ի գագաթնաժողովի եւ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի մասնակիցների պատվիրակությունների ղեկավարների պատվին կայացած պաշտոնական ընդունելության ժամանակ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեզ համար դա (Եվրասիական տարածությունը) շախմատի տախտակ չԷ, դաշտ չԷ աշխարհաքաղաքական խաղերի համար: Դա մեր տունն Է, եւ մենք բոլորս միասին ցանկանում ենք, որ այդ տանն իշխի խաղաղությունը, բարօրությունը, որ այնտեղ տեղ չլինեն ծայրահեղականության եւ ուրիշների հաշվին իրենց շահերն ապահովելու փորձերի համար»,- հայտարարել Է Ռուսաստանի ղեկավարը:
Ռուսաստանը, Պուտինի խոսքով՝ կհամագործակցի BRICS-ի եւ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գործընկերների հետ՝ Եվրասիայի անվտանգության ապահովման համար:

Путин выступил против превращения Евразии в поле для геополитических игр
На евразийском пространстве должен царить мир, оно не может быть полем для геополитических игр. Об этом, как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, заявил президент России Владимир Путин на официальном приеме в честь глав делегаций — участников саммита БРИКС и заседания Совета глав государств — членов Шанхайской организации сотрудничества.
«Для нас это [Евразийское пространство] не шахматная доска, не поле для геополитических игр. Это наш дом, и мы все вместе хотим, чтобы в этом доме царил покой, достаток, чтобы в нем не было места для экстремизма и попыток обеспечить свои интересы за счет другихե, — заявил российский лидер.
Россия, по словам Путина, будет сотрудничать с партнерами по БРИКС и ШОС для обеспечения безопасности в Евразии.