Մեքսիկայում կայացել են Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգներ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեխիկոյում մայիսի 14-ից 17-ը տեղի են ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված մի շարք խոշոր մշակութային միջոցառումներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, մայիսի 14-ին Մեխիկոյի աշխարհահռչակ «Նեսահուալկոյոտլ» համերգասրահում կայացել է Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի պատմության մեջ առաջին ելույթը Մեքսիկայում, որը կոլեկտիվի համաշխարհային հյուրախաղերի վերջին հանգրվանը դարձավ: Էդվարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ Ազգային նվագախումբը մեքսիկացի հանդիսատեսին է ներկայացել Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» սյուիտի, Սեն Սանսի թավջութակի կոնցերտի և Չայկովսկու 6-րդ սիմֆոնիայի կատարումներով:
Համերգին ներկա են եղել Մեքսիկայում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը, Մեքսիկայում հավատարմագրված մի շարք դեսպաններ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ:
Մայիսի 16-ին և 17-ին նույն սրահում կայացել է 100-րդ տարելիցին նվիրված ևս երկու համերգ` ամերիկահայ հանրահայտ դաշնակահար Դորա Սերվիարյանի և Մեքսիկայի Ազգային ինքնավար համալսարանի (UNAM) ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ: Լեգենդար դաշնակահարի և երիտասարդ նվագախմբի համագործակցության արդյունքում ստեղծված Արամ Խաչատրյանի դաշնամուրային համերգի յուրովի մեկնաբանությունը հանդիսատեսի կողմից ջերմ ընդունելության է արժանացել:
Մայիսի 14-ին Մեքսիկայի խոշորագույն Ազգային ինքնավար համալսարանում բացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ծավալուն ցուցահանդես, որը հանդիսատեսին լուսանկարների միջոցով ներկայացրել է Ցեղասպանությունից փրկված տասնյակ հայ ընտանիքների ճակատագրերը, որոնք ապաստան են գտել Մեքսիկայում:
Նույն օրերին Մեքսիկայի Ազգային կինոդարանում և երկրի Ազգային կոնսերվատորիայում ցացադրվել է Հոլիվուդի կինոփառատոնի դափնեկիր, հանրահայտ վավերագրագետ Փիթեր Ռոզենի «Խաչատրյան» վավերագրական կինոնկարը: Ուսանողների, երկաժշտասերների և երաժիշտների լայն լսարանի առջև կայացած ցուցադրությունից հետո ֆիլմի համահեղինակներ Ահարոն և Ռոբերտ Կյունը և Դորա Սերվիարյանը պատմել են ֆիլմի ստեղծման ճանապարհի մասին և պատասխանել ներկաների հարցերին:
Միջոցառումները տեղի են ունեցել Մեքսիկայի Ազգային ինքնավար համալսարանի և Մեքսիկայում ՀՀ դեսպանության համագործակցության շնորհիվ ու լայնորեն լուսաբանվել են մեքսիկական մամուլում:

YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS: From May 14 through May 17, a range of large cultural events dedicated to the Armenian Genocide Centennial were held in Mexico City. Armenpress reports, citing the press service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia that on May 14, 2015 the world famous Nezahualcoyotl concert hall hosted the Armenian National Philharmonic Orchestra (ANPO) in Mexico. The first ever appearance of the national orchestra of Armenia before the Mexican public was the last leg of ANPO’s world Remembrance tour. Under the baton of Maestro Edward Topchian, the orchestra presented to the public Aram Khachaturian’s Spartacus suite, Saint Saens’ cello concerto and Tchaikovsky’s symphony No 6.
Ambassador of Armenia to Mexico Grigor Hovhannissian, Ambassadors and members of the diplomatic corps accredited to Mexico, representatives of Mexican civil society and media.
On May 14, National Autonomous University of Mexico (UNAM) hosted a compelling exhibition dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide depicting the journey of Armenian refugees-survivors of the Genocide, who made it the Mexican shores and founded here a new life and a new homeland.
On May 16 and 17 the Nezahualcoyotl Hall hosted another two concerts performed by the renowned Armenian-American pianist Dora Serviarian and the OFUNAM orchestra of the National Autonomous University - one of the world’s largest and oldest universities. A powerful performance of Aram Khachaturian’s legendary piano concerto was enthusiastically received by the music aficionados.
In the same week, the Embassy of Armenia in Mexico in conjunction with the National Institute of Fine Arts, the National Music Conservatory and the National Cinematic Center, organized several viewings of Peter Rosen’s award-winning documentary (the Hollywood film festival) “Khachaturian”. During the two showings at the national Conservatory and the Cineteca Nacional music students, musicians and public received firsthand insights into the process behind the creation of the documentary from the co-producers – Aaron and Robert Kuhn as well as Dora Serviarian.
These commemorative events became possible due to the cooperation of the UNAM and the Embassy of Armenia in Mexico and were extensively covered by the local media.