Մեծ Բրիտանիայում ներկայացրել են առաջին գրաֆենային լամպը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում ներկայացրել են գրաֆենե Էլեկտրական լամպ՝ առաջին արտադրանքը հրաշք նյութից, որը վաճառքի կհանվի 2015 թվականի կեսերին: Լամպի շնորհանդեսը տեղի Է ունեցել Մանչեստրի նոր՝ Գրաֆենի ինստիտուտում, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC News-ին:
Գրաֆեն պարունակող լամպերը Մեծ Բրիտանիայում վաճառքի կհանվեն այս տարի, ինչը, մշակողների խոսքով՝ կդառնա ածխածնի այդ գերամուր ձեւի առաջին առեւտրային կիրառումը: Կարգավորվող հզորությամբ լամպը կպարունակի թելի ձեւով լուսադիոդ՝ պատված գրաֆենով:
Գրաֆենի հաղորդիչ հատկությունների շնորհիվ նոր լամպն, ստեղծողների խոսքով՝ ավելի երկար կծառայի եւ 10 տոկոսով պակաս ԷլեկտրաԷներգիա կծախսի: Ինչպես սպասվում Է, այն փոքր-ինչ ավելի Էժան կլինի գոյություն ունեցող լուսադիոդային լամպերից, որոնց գինը Մեծ Բրիտանիայում հասնում Է 15 ֆունտ ստեռլինգի (22,3 դոլարի):
Լամպը մշակել Է Graphene Lighting ընկերությունը՝ կանադացի ներդրողների միջոցներով: Ընկերության տնօրեններից մեկը Մանչեստրի համալսարանի պրոռեկտոր պրոֆեսոր Քոլին Բեյլին Է:
«(Լամպի) արտադրության արժեքը ավելի պակաս Է, դրանում օգտագործվում են ավելի Էկոլոգիական նյութեր»,- ասել Է Բեյլին BBC-ին տված հարցազրույցում:
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը 38 միլիոն ֆունտ Է ներդրել Գրաֆենի ազգային ինստիտուտում՝ որը մարտի 20-ին բացվել Է Մանչեստրի համալսարանին կից:
Երկրի ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբոռնը հայտարարել Է, որ Բիտանիան ձգտում Է պահպանել աշխարհի առաջատարի դիրքերը գրաֆենային տեխնոլոգիաների յուրացման բնագավառում՝ Չինաստանի եւ Հարավային Կորեայի կողմից լուրջ մրցակցության պայմաններում:
Մշակողները ձգտում են գրաֆենի համար գտնել այլ կիրառություններ. ինչպիսիք են ավտոմոբիլների եւ ինքնաթիռների ավելի ամուր կորպուսները եւ ատամի պրոթեզները: Այս նյութն արդեն կիրառվում Է մարզական այնպիսի իրերի արտադրության մեջ, ինչպիսիք են դահուկները եւ թենիսի ձեռնաթիակները:

Первую графеновую лампочку представили в Великобритании
В Великобритании представили электрическую лампочку из графена — первый продукт из чудо-материала, который выйдет в продажу в середине 2015 года. Презентация лампочке прошла в новом Институте графена в Манчестере,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Лампочки, содержащие графен, поступят в продажу в Великобритании в этом году, что, по словам разработчиков, станет первым коммерческим применением этой сверхпрочной формы углерода.
Лампочка с регулируемой мощностью будет содержать светодиод в форме нити, покрытой графеном.
Благодаря проводящим свойствам графена новая лампочка, по словам создателей, будет дольше служить и расходовать на 10% меньше электроэнергии.
Как ожидается, стоить она будет несколько дешевле существующих светодиодных ламп, цена которых в Британии доходит до 15 фунтов стерлингов ($22,3).
Лампочку разработала компания Graphene Lighting на средства канадских инвесторов. Одним из директоров компании является проректор Манчестерского университета профессор Колин Бейли.
"Стоимость производства [лампы] ниже, и в ней используются более экологичные материалы", - сказал Бэйли в интервью "Би-би-си".
Правительство Великобритании вложило 38 млн фунтов в Национальный институт графена, открытый 20 марта при Манчестерском университете.
Министр финансов страны Джордж Осборн заявил, что Британия стремится удержать мировое лидерство в освоении графеновых технологий в условиях серьезной конкуренции со стороны Китая и Южной Кореи.
Разработчики стремятся найти другие применения графену - такие как более прочные корпуса автомобилей и самолетов и зубные протезы. Этот материал уже применяется в производстве таких спортивных изделий, как лыжи и теннисные ракетки.