Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներ են անցկացվելու Երևանի բոլոր հիմնական դպրոցներում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանն Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության բոլոր հիմնական դպրոցների տնօրենների մասնակցությամբ խորհրդակցություն է հրավիրել։ Քաղաքապետի տեղակալը տնօրեններին է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները, դրանք կազմակերպելու ընդհանրացված մոտեցումներն ու սկզբունքները։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Ինչպես գիտեք՝ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիսանում է ՀՀ Նախագահի գլխավորությամբ գործող՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդամ, և Երևանի քաղաքապետարանը, իր ենթակայության կառույցներով, նույնպես գործուն մասնակցություն ունի միջոցառումների անցկացմանը. ակնկալում ենք նաև դպրոցների ակտիվ մասնակցությունը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարվան ու ոգուն համահունչ ձեռնարկումներով։ Վստահելով ձեր համակազմերի մանկավարժական ու միջոցառումներ կազմակերպելու բազմամյա փորձին՝ այնուամենայնիվ, թույլ տվեք ուղղորդել առաջարկություններով։ Միջոցառումներում մի շարք սկզբունքներ պետք է առանցքային լինեն. «Հիշում եմ և պահանջում» կարգախոսի երկու բաղադրիչներն էլ հավասարապես պետք է շեշտված լինեն։ Միջոցառումները շեշտադրված պետք է լինեն վերածննդի գաղափարով, ինքնապաշտպանական մարտերի դրվագներով. առանցքային պետք է լինի պետության և պետականության, 100-ամյա ընթացքի ձեռքբերումների, այս ընթացքում կայացած անհատականությունների ծավալած գործունեության կարևորությունը։ Բացառե՛ք Ցեղասպանության մասին փաստավավերագրական կադրերի ցուցադրումը միջոցառումների ընթացքում՝ հաշվի առնելով հիմնական դպրոցի աշակերտների տարիքը։ Տարբեր հասարակական ու այլ կազմակերպությունների ցանկացած մասնակցությունը միջոցառումներին կամ գործակցության առաջարկը պետք է քննարկեք քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության հետ»,- շեշտել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը և հավելել, որ 1915 թվականին՝ Ցեղասպանության խորհրդանշական տարում զոհված հայ գրողների՝ Գրիգոր Զոհրապի, Սիամանթոյի, Դանիել Վարուժանի, Ռուբեն Սևակի անվանակիր դպրոցների միջոցառումները ներառված են քաղաքապետարանի միջոցառումների ցանկում և պետք է ունենան ոգեղեն մեծ հնչեղություն։
Հանդիպման ավարտին Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը կոչ է արել դպրոցների տնօրեններին՝ կրթօջախներն ակտիվ մասնակիցը դարձնել նաև ապրիլի 24-ին ընդառաջ իրականացվող` ապրիլի 11-ի համաքաղաքային շաբաթօրյակին ու ծառատունկին։

All primary schools of Yerevan to host Armenian Genocide Centennial commemoration events
YEREVAN, 26 MARCH, ARMENPRESS. Deputy Mayor of Yerevan Aram Sukiasyan convoked today a consultation with the principals of all primary schools under the subordination of Yerevan Municipality. The deputy mayor presented the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, as well as the generalized approaches and principles for organizing those events, as the Department of Information and Public Relations of Yerevan Municipality reports to “Armenpress”.
“As you know, Mayor of Yerevan Taron Margaryan is a member of the State Commission on Coordination of  the events for the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide led by the President of the Republic of Armenia, and Yerevan Municipality, with its subordinate structures, will also be actively participating in holding the events. We also look forward to the active participation of schools. There are several principles that are of pivotal significance. The two components of the slogan “I Remember and Demand” must be equally emphasized. The idea of renaissance and the episodes of self-defense battles must also be emphasized. Importance must be attached to the state and statehood, the achievements that have been made over the past century and the activities that individuals have carried out in this period,” Deputy Mayor of Yerevan Aram Sukiasyan emphasized and added that the events to be held by the schools named after Armenian writers killed in 1915 (Krikor Zohrab, Siamanto, Daniel Varoujan and Ruben Sevak) are part of the municipality’s list of events.
At the end of the meeting, Deputy Mayor of Yerevan Aram Sukiasyan called on the school principals to engage the representatives of their respective schools in the citywide cleaning day and tree-planting ceremony to be held on April 11th ahead of the Centennial of the Armenian Genocide on April 24th.