Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակում Երեւանում մեկնարկեց «Լեռներին նվիրված շաբաթը»
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ֆրանսիայի եւ Շվեյցարիայի դեսպանատների նախաձեռնությամբ այսօրվանից մեկ շաբաթ շարունակ Երեւանում կընթանա «Լեռներին նվիրված շաբաթ» միջոցառումների շարքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, լայնածավալ ծրագիրն իրականություն կդառնա ֆրանկոֆոնիայի շրջանակում:
Հայաստանում ֆրանսիայի դեսպան Ժան Ֆրանսուա Շարպանտիեն ծրագրի մեկնարկն ազդարարող ասուլիսում ասաց, որ երկու երկրների դեսպանատներն այս նախաձեռնության իրականացման համար բավական երկար են աշխատել եւ իրենք շատ երջանիկ են ներդրում ունենալ այդ ծրագրում:
Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասերն էլ շեշտում է, որ ծրագրի անվանումը պատահական չէ: «Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Շվեյցարիան լեռնային երկրներ են: Շվեյցարիայի տարածքի յոթանասուն տոկոսը լեռներ են, եւ մեր պատմությունը պայմանավորված է այդ աշխարհագրական առանձնահատկությամբ: Հայաստանի` որպես լեռնային երկրի պատմությունը նույնպես առանձնահատուկ է: «Լեռնային փառատոնի» շրջանակում կկազմակերպենք կինոդիտումներ, քննարկումներ, տարատեսակ հանդիպումներ»,- ասաց Լուկաս Գասերը:
Միջոցառման շրջանակում տեղի կունենա Օլիվիե Ասայայի «Silis Maria» ֆիլմի պրեմիերան: Կկայանան «Լեռնային տուրիզմը Ֆրանսիայում» կոնֆերանս, լեռների մասին պատմող շվեյցարական ֆիլմաշարի ցուցադրում:

"The Week Dedicated to Mountains" held in Yerevan within framework of Francophonie
YEREVAN, 23 MARCH, ARMENPRESS. On the initiative of the French and Swiss embassies in Armenia, the series of events of “The Week Dedicated to the Mountains" will last one week.
As “Armenpress” reports, a large-scale project will be implemented within the framework of Francophonie. The French Ambassador to Armenia Jean-François Charpentier during press conference heralding the launch of the program noted that the embassies of the two countries have worked quite long for the implementation of this initiative.
The Swiss Ambassador to Armenia Lukas Gasern also stresses that the program’s name is not accidental. "Both Armenia and Switzerland are mountainous counties. The seventy percent of the territory of Switzerland is mountains and our history is conditioned by the geographical peculiarity. Armenia as a mountainous country also has special history. Within the framework of "Mountainous Festival" we will organize cinema sessions, discussions and various meetings," Lukas Gasser highlighted.