Սմայլիկները Համացանցում բառերից ավելի հանրաճանաչ են դառնում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համացանցում 2014 թվականին ամենահանրաճանաչ խորհրդանիշն Է դարձել սիրտ պատկերող սմայլիկը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Միացյալ Նահանգների The Global Language Monitor (GLM) հիմնադրամի հետազոտության մեջ, հիմնադրամ, որն ուսումնասիրում Է կայքերի, բլոգների եւ սոցիալական ցանցերի լեզուն:
Ըստ GLM-ի տվյալների՝ սմայլիկների ակտիվորեն օգտագործվող տարբերակն են Էմոձիները (գունավոր նկարներ՝ հաճախ անիմացիաներով), որոնք ավելի ու ավելի հաճախ են օգտատերերին ծառայում իրենց մտքերն արտահայտելու համար՝ դառնալով բառերի եւ տառերի լիարժեք փոխարինում: Այժմ համակարգիչները եւ շարժական Էլեկտրոնային սարքերը «հասկանում են» 722 Էմոձիներ, եւս 250-ը դրանց կավելանան 2015 թվականի սկզբից:
GLM-ի տվյալներով՝ առավել հաճախ օգտագործվողների թվում են նաեւ «նանո», «ֆոտոռումբ» (ուրիշի լուսանկարը փչացնելու փորձ), «խալիֆաթ», «գիսաստղ», «թափանցիկություն» եւ այլ բառեր: Ամենատարածված արտահայտությունների տասնյակում են՝ «Ձեռքերդ վե՛ր, մի՛ կրակեք» (արտահայտության հաճախակի գործածումը կապված Է ԱՄՆ-ում ոստիկանության կողմից մի քանի աֆրոամերիկացիների սպանության դեմ բողոքների ալիքի հետ), «կլիմայի փոփոխություն» եւ «մեծ տվյալներ»:
Ամենատարածված անունների եւ անվանումների թվում են Էբոլա վիրուսը, Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը, Ice Bucket Challenge ֆլեշ մոբը, ինչպես նաեւ Ղրիմը եւ Սոչիի Օլիմպիադան, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Смайлики становятся популярнее слов в интернете
Самым популярным символом в мировом интернете в 2014 году стал смайлик, изображающий сердце, говорится в исследовании американского фонда The Global Language Monitor (GLM), изучающего язык сайтов, блогов и социальных сетей.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, по данным GLM, продвинутый вариант смайликов — эмодзи (цветные картинки, часто снабженные анимацией) все чаще служат пользователям для выражения своих мыслей, становясь полноценной заменой словам и буквам. Сейчас компьютеры и мобильные электронные устройства "понимают" 722 эмодзи, еще 250 прибавятся к ним с начала 2015 года.
По данным GLM, среди наиболее часто употребляемых оказались также слова "нано", "фотобомба" (попытка испортить чужую фотографию), "халифат", "комета", "прозрачность" и другие. В десятке популярных фраз: "Руки вверх, не стреляйте" (частое употребление фразы связано с волной протестов США против убийства полицией нескольких афроамериканцев), "изменение климата" и "большие данные".
Среди популярных имен и названий — вирус Эбола, Папа Римский Франциск, флэш-моб Ice Bucket Challenge, а также Крым и Олимпиада в Сочи.