Օբաման վերստին Էբոլա վիրուսի եւ ԻՊ-ի հետ նույն շարքին է դասել ՌԴ-ի քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման Ռուսաստանի քաղաքականությունը համարել Է աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ ամերիկացիների անհանգստության երեք պատճառներից մեկը ի թիվս Էբոլա վիրուսի եւ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
ԱՎելի վաղ Օբամայի արած այդօրինակ հայտարարությունները խստիվ քննադատվել են Մոսկվայի կողմից:
«Մարդիկ անհանգստանում են: Նրանք անհանգստանում են երեք պատճառով»,- հայտարարել է Օբաման Չիկագոյում ունեցած նախընտրական ելույթի ընթացքում: Դրանից հետո ԱՄՆ-ի նախագահը հանգամանորեն կանգ է առել նախ «Իսլամական պետության» վրա, որի դեմ ԱՄՆ-ը ռազմական գործողություններ է վարում Սիրիայում եւ Իրաքում, այնուհետեւ Էբոլա տենդի համաճարակի վրա, որն արդեն լուրջ մտահոգության պատճառ է դարձել ամերիկյան հասարակության մեջ:
«Ուկրաինայի իրադրությունը եւ Ռուսաստանի ագրեսիան նույնպես անհանգստացնում է մարդկանց: Այնպես որ անհանգստություն կա արտասահմանում տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ»,- հավելել է Օբաման: Դրանից հետո նա արծարծել է ԱՄՆ-ի ներքին հիմնախնդիրները՝ դանդաղ տնտեսական աճը, սոցիալական անհավասարությունը եւ գործազրկությունը, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Обама вновь поставил политику России в один ряд с вирусом Эбола и ИГ
Президент США Барак Обама допустил в понедельник очередной выпад в адрес России, назвав политику РФ одним из трех поводов для беспокойства американцев относительно происходящего в мире, наряду с вирусом Эбола и террористической группировкой "Исламское государство", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В прошлом подобные высказывания Обамы встретили резкую критику Москвы.
"Люди волнуются. Волнуются они по трем причинам", — заявил Обама в предвыборной речи в Чикаго. После этого президент США подробно остановился сначала на "Исламском государстве", против которого США ведут военную кампанию в Сирии и Ираке, затем на эпидемии лихорадки Эбола, которая уже стала причиной серьезной обеспокоенности в американском обществе.
"Ситуация на Украине и российская агрессия — это (тоже) волнует людей. Так что есть чувство обеспокоенности относительно происходящего за рубежом", — добавил Обама. После этого он обратился к внутренним проблемам США — медленному экономическому росту, социальному неравенству и безработице.