NASA-ն Արկտիկայում սառույցների մակերեսի նոր կրճատում է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արկտիկական սառույցների մակերեսն այս տարի կրճատվել է մինչեւ 5,02 մլն քառակուսի կիլոմետր՝ ամենացածր ցուցանիշներից մեկն արձանագրելով տիեզերական ապարատների օգնությամբ այդ տարածաշրջանների գիտական դիտարկումների ողջ 36-ամյա պատմության ընթացքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել են NASA-ն եւ Կոլորադոյի նահանգի համալսարանին առընթեր սառույցների եւ ձյան վերաբերյալ տվյալների ազգային կենտրոնը:
Օգտագործելով տիեզերքից ստացված նկարահանումները՝ ամերիկացի մասնագետները հաշվել են, որ սեպտեմբերի 17-ի դրությամբ Արկտիկայում սառույցների մակերեսը փոքր-ինչ կրճատվել է 2013 թվականի համեմատությամբ: Սակայն այն, ինչպես եւ անցյալ տարի, շատ ավելի փոքր է 6,22 մլն քառակուսի կիլոմետր միջին ցուցանիշից, որը գրանցվել է 1981-2010 թվականներին:
Գիտնականներն այն կարծիքին են, որ Արկտիկան տասնամյակի ընթացքում կորցնում է իր սառույցի մինչեւ 13 տոկոսը: Այդ միտման գլխավոր պատճառը գլոբալ տաքացումն է, որը, բազմաթիվ մասնագետների կարծիքով, պայմանավորված է «ջերմոցային էֆեկտով»՝ մթնոլորտ ածխաթթվային գազի արտանետման հետեւանքներով, հաղորդել է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

NASA: площадь льдов в Арктике сократилась до одного из самых низких уровней
Площадь арктических льдов сократилась в нынешнем году до 5,02 млн кв км, достигнув одного из самых низких уровней за всю 36-летнюю историю научных наблюдений за этим регионом с помощью космических спутников. Как передает Арменпресс, об этом сообщили NASA и Национальный центр данных о льдах и снегах при Университете штата Колорадо.
Использовав снимки, полученные из космоса, американские специалисты подсчитали, что по состоянию на 17 сентября площадь льдов в Арктике лишь немного уменьшилась по сравнению с 2013 годом. Однако она, как и в прошлом году, оказалась гораздо меньше среднего показателя в 6,22 млн кв км, зафиксированного в период 1981-2010 годов.
Ученые считают, что Арктика теряет до 13% своего льда в десятилетие. Главной причиной этой тенденции является глобальное потепление, которое, по мнению многих специалистов, вызвано "парниковым эффектом" - последствиями выброса в атмосферу углекислого газа.