ԶԼՄ-ների նկատմամբ ամերիկացիների վստահությունը հասել է պատմական նվազագույնին. Gallup
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Gallup հասարակական կարծիքի ինստիտուտի հարցման տվյալների համաձայն՝ իրենց զանգվածային լրատվամիջոցների նկատմամբ ամերիկացիների վստահության մակարդակը հասել է պատմական նվազագույնին եւ կազմել 40 տոկոս: Ընդսմին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ-ի քաղաքացիները վերջին տասը տարում սկսել են ավելի ու ավելի քիչ հավատալ «չորրորդ իշխանությանը»:
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ հարցվածների մեծամասնությունը կասկածում է նորությունները «ամբողջական ծավալով, ստույգ եւ ճշմարտացիորեն» ներկայացնելու ամերիկյան զանգվածային լրատվամիջոցների ընդունակությանը:
Gallup-ի փորձագետների կարծիքով՝ ԶԼՄ-ների նկատմամբ քաղաքացիների անվստահությունը կապված է նախընտրական արշավների եւ ընտրությունների արդյունքներից բնակչության դժգոհության հետ: Մինչեւ 2004 թվականն ամերիկացիները գերծնականում չէին կասկածում ԶԼՄ-ների ճշմարտացիությանը, բայց ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Ջորջ Բուշ-կրտսերի նախընտրական արշավի ընթացքում ԶԼՄ-ների նկատմամբ վստահության մակարդակը 54 տոկոսից կտրուկ ընկավ մինչեւ 44 տոկոս:
Սեպտեմբերի 4-ից մինչեւ 7-ն անցկացված հարցմանը ԱՄՆ-ի բոլոր 50 նահանգներում մասնակցել է ավելի քան հազար մարդ, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Опрос: доверие американцев к СМИ достигло исторического минимума
По данным опроса американского института общественного мнения Gallup, уровень доверия американцев к своим средствам массовой информации достиг своего исторического минимума и составил 40%. При этом граждане США все меньше стали верить "четвертой власти" в последние десять лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Исследование показало, что большинство респондентов сомневаются в способности американских средств массовой информации излагать новости "в полном объёме, точно и справедливо".
По мнению экспертов Gallup, недоверие граждан к СМИ связано с предвыборными кампаниями и недовольством населения результатами выборов. До 2004 года американцы практически не сомневались в правдивости средств массовой информации, но во время предвыборной кампании предыдущего президента США Джорджа Буша-младшего уровень доверия к массмедиа резко упал с 54% до 44%.
В опросе, проводившимся с 4 по 7 сентября во всех пятидесяти штатах, приняли участие более тысячи человек.