Ամազոնի անտառները ոչնչացվում են արագացող տեմպերով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2012 թվականի օգոստոսից մինչեւ 2013 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակաշրջանում Բրազիլիայում Ամազոնի մերձարեւադարձային անտառատարածքների կրճատման տեմպերն արագացել են գրեթե մեկ երրորդով (29 տոկոսով): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է BBC-ն՝ հղում անելով Բրազիլիայի իշխանություններին:
Արբանյակային նկարահանումներում, որոնք հրապարակվել են իշխանությունների կողմից, երեւում է, որ այդ ժամանակաընթացքում գրեթե 6 հազար քառակուսի կիլոմետր անտառ է հատվել:
Բրազիլիայի ամազոնյան անտառների ոչնչացման տեմպերի արագացում է արձանագրվում արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ, հաղորդում է «Ֆրանսպրես»-ը: Ավելի վաղ անտառապատ տարածքների կրճատման մասշտաբները նվազում Էին:
Ամենից շատ ծառերից զրկվել են Մատու-Գրոսու եւ Պարա նահանգները՝ երկրի խոշոր գյուղատնտեսական տարածաշրջանները:
2013 թվականին Բրազիլիայի իշխանությունները հայտարարել Էին ամազոնյան արեւադարձային անտառների բոլոր տեսակի ծառերի միասնական ռեեստր կազմելու պլանների մասին, անտառներ, որոնք վերջին ժամանակներս ավելի ու ավելի լուրջ վտանգի են ենթարկվում:
Ինչպես հայտնել Է երկրի անտառտնտեսության նախարարությունը, ծառերի գրանցումը կտեւի չորս տարի:
Ամազոնյան բնության վերջին ընդհանուր ռեեստրի կազմման պահից արդեն ավելի քան քառասուն տարի Է անցել, իսկ այդ ժամանակաընթացքում անտառների տարածքներն սկսել են լրջորեն կրճատվել զանգվածային հատումների եւ կլիմայի փոփոխման պատճառով:
Բրազիլիայի կառավարությունը 2009 թվականին խստացել Էր մինչեւ 2020 թվականը զգալիորեն պակասեցնել ամազոնյան անտառների հատումը:

Леса Амазонки истребляются нарастающими темпами
За год, с августа 2012 года по июль 2013, темпы сокращения площади тропических лесов Амазонии в Бразилии увеличились почти на треть (на 29%), сообщают бразильские власти, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
На спутниковых снимках, обнародованных властями, видно, что за это время лес был вырублен на почти 6 тыс. квадратных километрах.
Увеличение темпов исчезновения амазонских лесов Бразилии фиксируется уже второй год подряд, сообщает Франс пресс. Ранее масштабы сокращения площадей лесов уменьшались.
Больше всего деревьев лишились штаты Мату-Гросу и Пара – крупные сельскохозяйственные регионы страны.
В 2013 году власти Бразилии объявили о планах по составлению единого реестра всех видов деревьев амазонских тропических лесов, которые в последнее время подвергаются все более серьезной опасности.
Как сообщало министерство лесного хозяйства страны, на составление такой переписи уйдет четыре года.
С момента составления последнего общего реестра амазонской природы прошло уже более сорока лет, и за это время площади лесов стали серьезно сокращаться из-за массовой вырубки и изменений климата.
Бразильское правительство в 2009 году пообещало значительно снизить уничтожение амазонских лесов к 2020 году.