Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտը նոր ռեկտոր ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր է ընտրվել գրող, կինոգետ Դավիթ Մուրադյանը: Նրա օգտին քվեարկել են բուհի կառավարման խորհրդի անդամները` հունիսի 2-ին կայացած նիստում, որտեղ Մուրադյանը ներկայացրել է իր ծրագիրը:«Արմենպրես»-ի թղթակիցը բուհից հայտնում է, որ քվեարկությունն ընթացել է փակ գաղտնի ընթացակարգով: Կառավարման խորհուրդը կազմված է 24 անդամից՝ 6-ական մարդ բուհի դասախոսական կազմից, բուհի ուսանողներից, կառավարությունից, մշակույթի նախարարությունից: Կառավարման խորհրդի նախագահն է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտը հիմնադրվել է 1944 թվականին և ունեցել է երեք բաժիններ՝ դերասանական, ռեժիսորական,թատերագիտական:1999 թվականին բուհի մասնագիտական ուղղվածությունն ընդլայնվել է և այնստացել է «Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտ»անվանումը: Ռեկտորի պաշտոնը թափուր է մնացել հունվարի 8-ից, որբ մահացել է նախկին ռեկտոր Արմեն Մազմանյանը:
Գրող, կինոգետ Դավիթ Մուրադյանը ծնվել է 1951 թ. Երեւանում: Նա Հայկական ազգային կինոակադեմիայի նախագահն է, Երեւանի թատրոնի եւ կինոյի պետական ինստիտուտի պրոֆեսոր: Առաջին գիրքը լույս է տեսել 1976 թ., հետագայում հեղինակել է եւս 8 գիրք: 1994-1996 եւ 2001-2008թթ-ին եղել է Հայաստանի գրողների միության փոխնախագահ, 2008-2010թթ-ին` ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ:«Ոսկե գրիչ» մրցանակի դափնեկիր է, արժանացել է նաեւ «ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ» կոչմանը:

У Ереванского института театра и кино новый ректор
Ректором Государственного института театра и кино в Ереване избран писатель, киновед Давид Мурадян. За его кандидатуру члены правления вуза проголосовали на заседании 2 июня, в ходе которого Мурадян представил свою программу. Как сообщает корреспондент Арменпресс из вуза, новый ректор вуза избран закрытым голосованием.
Совет правления ЕГИТК состоит из 24 членов – по 6 человек от преподавательского состава, студентов вуза, правительства Армении, Министерства культуры. Возглавляет Совет министр культуры Армении Асмик Погосян.
Ереванский художественно-театральный институт был основан в 1944 году и имел три отделения – актерское, режиссерское и театроведения. В 1999 году специализация вуза была расширен и институт был переименован в «Государственный институт театра и кино».
С 8 января 2014 года, после ухода из жизни ректора Армена Мазманяна, пост ректора этого вуза оставался вакантным.
Писатель, киновед Давид Мурадян – президент Армянской национальной киноакадемии, профессор Ереванского института театра и кино. Он автор 8 книг, первую выпустил в 1975 году. В 1994-1996 был заместителем председателя Союза писателей Армении, в 2008-2010 гг. – замминистра культуры. Давид Мурадян является лауреатом премии «Золотое перо» и заслуженным деятелем искусств Армении.