Եգիպտոսի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հայտարարություն չի արել. ԲԱՑԱՌԻԿ
Եգիպտոսի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարը Հայոց ցեղասպանության
ճանաչման վերաբերյալ հայտարարություն չի արել. ԲԱՑԱՌԻԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի ժամանակավոր իշխանությունների կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ ՄԱԿ-ում փաստաթուղթ ստորագրելու մասին տարածված հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԱԿ-ում Եգիպտոսի մշտական ներկայացուցչությունից, այն Twitter-ի հաշիվը, որից տարածվել էր տեղեկատվությունը չի պատկանում Եգիպտոսի ժամանակավոր նախագահ Ադլի Մանսուրին: «Ժամանակավոր նախագահ Ադլի Մանսուրն ընդհանրապես չունի Twitter-ի հաշիվ»,- նշեցին մշտական ներկայացուցչությունում:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք Twitter-ում Ադլի Մանսուրին վերագրվող հաշվից կատարվել էր գրառում հետևյալ բովանդակությամբ. «ՄԱԿ-ում մեր ներկայացուցիչները միջազգային փաստաթուղթ կստորագրեն, որով ճանաչվելու է թուրքական բանակի կողմից իրանականացված եւ մեկ միլիոն մարդու մահվան պատճառ դարձած Հայոց ցեղասպանության իրողությունը»:

Временно исполняющий обязанности президента Египта не делал заявлений о признании Геноцида армян: ЭКСКЛЮЗИВ
Временно исполняющий обязанности президента Египта не делал заявлений о
признании Геноцида армян:  ЭКСКЛЮЗИВ
Распространенное заявление о подписании временными властями Египта документа в ООН о признании Геноцида армян не соответствует действительности. Как сообщили Арменпресс в постоянном представительстве Египта в ООН, аккаунт Twitter, с которого и была распространена эта информация, не принадлежит временно исполняющему обязанности президента Египта Адли Мансуру. « У временного президента Египта вообще нет аккаунта Twitter», - отметили в постпредстве АРЕ.
Как мы уже ранее сообщали, с аккаунта, приписываемого Адли Мансуру, была сделана запись следующего содержания. «Наши представители в ООН подпишут международный документ, которым будет признан факт Геноцида армян, совершенный турецкой армией и ставший причиной гибели 1 миллиона людей».