Ապրիլի 22-ը Մայր Երկրի միջազգային օրն Է
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 22-ը Մայր Երկրի միջազգային օրն Է (International Mother Earth Day): Այն Բոլիվիայի նախաձեռնությամբ հռչակվել Է 2009 թվականի ապրիլի 22-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 63-րդ նստաշրջանում: Որպես բանաձեւի համահեղինակներ են հանդես եկել ՄԱԿ-ի ավելի քան 50 անդամ պետություններ, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը:
Գլխավոր ասամբլեայի 63-րդ նստաշրջանի նախագահ Միգել դ'Էսկոտոն հայտարարել Է, որ բանաձեւում այս Միջազգային օրվա հռչակումն այն բանի ճանաչումն Է, որ Երկիրը եւ իր Էկոհամակարգերը մարդկության համար ապահովում են կյանք, ինչպես նաեւ այն պարտավորությունների հավաստումն Է, որոնք ընդունվել են 1992 թվականին Ռիո դե Ժանեյրոյում՝ ՄԱԿ-ի Շրջակա միջավայրի եւ զարգացման խորհրդաժողովում:
Երկիր մոլորակի օրը նշելու ավանդույթը ծնունդ Է առել ԱՄՆ-ում բնապահպան ակտիվիստ Գեյլորդ Նելսոնի նախաձեռնությամբ: 1970 թվականի ապրիլի 22-ին Երկիր մոլորակի օրը նշվել Է առաջին անգամ: Ավելի քան 20 միլիոն ամերիկացիներ են մասնակցել տարբեր միջոցառումների: 1990 թվականին այս օրը դարձել Է միջազգային ակցիա, որին 200 միլիոն մարդ Է մասնակցել աշխարհի 141 երկրներում:
Տարբեր երկրներում այս օրը կազմակերպում են բազմազան միջոցառումներ եւ ակցիաներ, ներառյալ խորհրդաժողովներ, ցուցահանդեսներ, խոշոր քաղաքների բանուկ փողոցներում ավտոմոբիլային երթեւեկության փակում, տարածքի մաքրում եւ ծառատունկ:

Международный день Матери Земли: история праздника
Международный день Матери‑Земли (International Mother Earth Day) провозглашен поинициативе Боливии на63‑й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 22 апреля 2009 года. Соавторами резолюции выступили более 50 государств‑членов ООН, сообщает Арменпресс.
Председатель 63‑й сессии Генеральной Ассамблеи Мигель д'Эското Брокман заявил, что провозглашение врезолюции этого Международного дня является признанием того, что Земля иее экосистемы обеспечивают человечеству жизнь, атакже подтверждением обязательств, принятых наКонференции ООН поокружающей среде иразвитию вРио‑де‑Жанейро в1992 году.
Традиция отмечать День Земли зародилась вСША поинициативе экологического активиста Гейлорда Нельсона. 22 апреля 1970 года День Земли отмечался впервый раз. Более 20 миллионов американцев приняли участие вразличных мероприятиях. В 1990 году этот день стал международной акцией, вкоторой приняли участие 200 млн. человек из141 страны мира.
В разных странах вэтот день организуются самые разнообразные мероприятия иакции. Это конференции, выставки, закрытие автомобильного движения наоживленных улицах крупных городов, уборка территории ипосадка деревьев.