Մայիսի 27-ը Խարկովում սգո օր է հայտարարվել՝ ի հիշատակ հիպերմարկետին հասցված հարվածի զոհերի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խարկովի քաղաքապետ Իգոր Տերեխովը մայիսի 27-ը սգո օր է հայտարարել՝ ի հիշատակ «Էպիցենտր» շինարարական հիպերմարկետին հասցված հարվածի զոհերի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Քաղաքում կխոնարհվեն պետական ​​դրոշները, խանութներում, սրճարաններում և ռեստորաններում ժամանցային երաժշտություն չի հնչի։
Խարկովի դատախազությունը հաղորդում է, որ շաբաթ օրը` մայիսի 25-ին, հիպերմարկետում տեղի ունեցած պայթյունների էպիկենտրոնում գտնվել է առնվազն 20 մարդ։ Զոհվածների ստույգ թիվը դեռ պարզված չէ, սակայն հայտնի է առնվազն 14 մարդու մահվան մասին, ևս 7 հոգի համարվում է անհետ կորած։ Վիրավորվել է 44 մարդ։
Ուկրաինայի իշխանություններն ասում են, որ Ռուսաստանի զինվորականները Խարկովի հիպերմարկետին հարվածել են կառավարվող ավիառումբերով:

27 мая в Харькове объявлен Днем траура в память по погибшим в результате удара по гипермаркету
Мэр Харькова Игорь Терехов объявил 27 мая Днем траура в память по погибшим в результате удара по строительному гипермаркету “Эпицентр”. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на сообщение Русской службы BBC.
В городе будут приспущены государственные флаги, в магазинах, кафе и ресторанах не будет играть развлекательная музыка.
Прокуратура Харькова сообщает, что в субботу, 25 мая, в эпицентре взрывов в гипермаркете находилось не менее 20 человек. Точное число погибших пока не установлено, но известно о гибели, по меньшей мере, 14 человек, еще 7 считаются пропавшими без вести. 44 человека получили ранения.
Украинские власти заявляют, что российские военные нанесли удар по гипермаркету в Харькове управляемыми авиабомбами.