Գազայում հայտնել են իսրայելական ավիահարվածներից առնվազն 35 զոհի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի կողմից հասցված ավիահարվածների հետևանքով Գազայի հատվածի հարավային Ռաֆահ քաղաքում առնվազն 35 պաղեստինցի է զոհվել, տասնյակ մարդիկ՝ վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով տեղի առողջապահական և արտակարգ ծառայություններին։
Իր հերթին, Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտնել է, որ օդուժը Ռաֆահում հարվածել է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման օբյեկտներից մեկին՝ «հիմնվելով ճշգրիտ հետախուզական տվյալների վրա»։ Ըստ ԻՊԲ-ի՝ հարվածի հետևանքով զոհվել է Հորդանան գետի արևմտյան ափին ՀԱՄԱՍ-ի աշխատակազմի ղեկավարը և մեկ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյա, որը պատասխանատու էր Իսրայելի վրա իրականացված հարձակումների համար։
«ԻՊԲ-ն տեղյակ է այն հաղորդումներից, որ հարվածի և դրան հաջորդող հրդեհի հետևանքով շրջակայքում գտնվող մի քանի քաղաքացիական անձինք են վնասվել։ Միջադեպը ուսումնասիրվում է», - նշված է հայտարարությունում։
Գազայի առողջապահական իշխանությունների տվյալներով՝ վիրավորների մեծ մասը կանայք և երեխաներ են։ Հարվածն իրականցվել է Ռաֆահի արևմուտքում գտնվող Թել ալ Սուլթանի թաղամասում, որտեղ հազարավոր մարդիկ ապաստանել են քաղաքի արևելքում ԻՊԲ-ի սկսած գործողություններից հետո։
Չնայած Ռաֆահին հարվածներ չհասցնելու բազմաթիվ միջազգային կոչերին, Իսրայելը շարունակում է ռազմական գործողությունները։ Մայիսի 26-ին ԻՊԲ-ն հայտնել էր, որ 8 արկ է արձակվել Ռաֆահի տարածքից. դրանց մի մասը խոցվել է, տուժածներ չկան։
ՀԱՄԱՍ-ից հայտնել են, որ հրթիռներ են արձակվել՝ ի պատասխան Իսրայելի կողմից «քաղաքացիական անձանց կոտորածների»։
Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողությունների ընթացքում, ըստ տեղի իշխանությունների, գրեթե 36 000 պաղեստինցի է զոհվել։ Իսրայելը հարձակում է սկսել 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներխուժումից հետո, որի հետևանքով Իսրայելում շուրջ 1200 մարդ էր զոհվել, ավելի քան 250 մարդ՝ գերեվարվել։

Israeli airstrikes kill at least 35 in Rafah, Gaza authorities say
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. Israeli air strikes killed at least 35 Palestinians and wounded dozens in an area in the southern Gaza Strip city of Rafah designated for the displaced, Reuters reports citing Palestinian health and civil emergency service officials.
The Israeli military said its air force struck a Hamas compound in Rafah and that the strike was carried out with "precise ammunition and on the basis of precise intelligence." It took out Hamas' chief of staff for the West Bank and another senior official behind deadly attacks on Israelis, it said.
"The IDF is aware of reports indicating that as a result of the strike and fire that was ignited several civilians in the area were harmed. The incident is under review."
The spokesman for the health ministry in the Hamas-run Gaza, Ashraf Al-Qidra, said 35 people were killed and dozens others, most of them women and children, were wounded in the attack, the report adds.
According to Reuters, the strike took place in Tel Al-Sultan neighborhood in western Rafah, where thousands of people were taking shelter after many fled the eastern areas of the city where Israeli forces began a ground offensive over two weeks ago.
Earlier on Sunday, the Israeli military said eight projectiles were identified crossing from the area of Rafah, the southern tip of the Gaza Strip where Israel kept up operations despite international calls to stop attacking the city.
A number of the projectiles were intercepted, there were no reports of casualties, IDF said.
In a statement on its Telegram channel, the Hamas al-Qassam Brigades said the rockets were launched in response to "Zionist massacres against civilians".
Nearly 36,000 Palestinians have been killed in Israel's offensive, Gaza's health ministry says. Israel launched the operation after Hamas-led militants attacked southern Israeli communities on Oct. 7, killing around 1,200 people and seizing more than 250 hostages, according to Israeli tallies.