Չինաստանը, Ճապոնիան և Հարավային Կորեան բարձր մակարդակի առաջին հանդիպումն են անցկացրել վերջին գրեթե 5 տարվա ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սեուլում հանդիպում է կայացել Չինաստանի վարչապետ Լի Ցյանի, Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի և Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլի միջև։ Սա 2019 թվականից ի վեր երեք երկրների առաջին եռակողմ հանդիպումն է, որն ուղղված է ազատ առևտրի շուրջ համաձայնության և անվտանգության շուրջ բանակցությունների վերսկսմանը։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը։
Գագաթնաժողովի բացմանը Լի Ցյանը հայտարարել է, որ բանակցությունները «և՛ վերագործարկում են, և՛ նոր սկիզբ», և կոչ է արել համապարփակ կերպով վերսկսել Արևելյան Ասիայի տնտեսական հսկաների միջև համագործակցությունը՝ անջատելով քաղաքականությունը տնտեսական և առևտրային հարցերից։
Եռակողմ գագաթնաժողովից հետո կողմերը համատեղ հայտարարություն են արել, որում կողմ են հանդես գալիս Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացմանը և Հյուսիս-Արևելյան Ասիայում կայունության վերականգնմանը։
Գագաթնաժողովի ժամանակ կողմերը նաև պայմանավորվել են արագացնել բանակցությունները ազատ առևտրի մասին համաձայնության շուրջ՝ «ձգտելով ազատ, արդար, համապարփակ, բարձրորակ և փոխշահավետ համաձայնության իրականացման»։
Եռակողմ բանակցությունների հիմնական թեմաներից են եղել առևտուրը և տնտեսությունը, մարդասիրական փոխանակումները, կայուն զարգացումը և արձագանքը կլիմայի փոփոխությանը, առողջապահությունը և բնակչության ծերացման խնդիրը, գիտությունն ու տեխնոլոգիաները, ինչպես նաև աղետների հետևանքների դեմ պայքարում համագործակցությունը։

YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. A meeting was held between Chinese Premier Li Qiang, Japanese Prime Minister Fumio Kishida, and South Korean President Yoon Suk Yeol in Seoul. This is the first tripartite meeting of the three countries since 2019, aimed at resuming negotiations on free trade and security, reported by Reuters.
As the summit opened, Li said the talks were "both a restart and a new beginning" and called for the comprehensive resumption of cooperation between East Asia's economic powerhouses.
After the tripartite summit, the parties made a joint statement in which they support the denuclearization of the Korean peninsula and the restoration of stability in North-East of Asia.
During the summit, the parties also agreed to speed up the negotiations on the agreement on free trade, "to achieve a free, comprehensive, high-quality, and mutually beneficial economic partnership agreement".
Trade and economy, humanitarian exchanges, sustainable development and response to climate change, health care and population aging, science and technology, as well as cooperation in combating the consequences of disasters were among the main topics of the trilateral talks.