Պապուա Նոր Գվինեայում սողանքի զոհերի թիվը կարող է գերազանցել 670-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ը հայտնել է, որ Պապուա Նոր Գվինեայում անցյալ շաբաթ տեղի ունեցած սողանքի զոհերի թիվը կարող է գերազանցել 670-ը։ Որոնողափրկարարական աշխատանքներին խոչընդոտում են վնասված ճանապարհները և սողանքի ենթարկված հատվածների դժվարանցանելի տեղանքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Պապուա Նոր Գվինեայի պաշտպանական ուժերը և արտակարգ ծառայությունների աշխատողները դեպքի վայրում են, սակայն ծանր տեխնիկան, որը հարկավոր է փրկարարական աշխատանքների համար, դեռ դժվարանում է հասնել գյուղ՝ ճանապարհի անանցանելիության պատճառով։
ՄԱԿ-ը հայտնել է, որ զոհերի թիվը կարող է փոխվել, քանի որ որոնողափրկարարական աշխատանքները դեռ մի քանի օր կշարունակվեն։
Սողանքի տակ է մնացել ավելի քան 150 տուն։ Մոտ 1250 մարդ տեղահանվել է։
Իր հերթին The Irish Times պարբերականը, վկայակոչելով Պապուա Նոր Գվինեայի աղետների կառավարման ազգային կենտրոնի պաշտոնյայի նամակը ՄԱԿ-ին, հաղորդում է, որ սողանքի տակ է մնացել ավելի քան 2000 մարդ։

YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. Unstable terrain, remote locations and damaged roads are hampering relief efforts in Papua New Guinea (PNG) after more than 670 people were feared killedin a landslide last week in the Pacific nation's north, the United Nations said on Monday.
According to Reuters, Emergency crews, led by Papua New Guinea's defence personnel, were on the ground, but heavy equipment required for the rescue had yet to reach the remote village, as the main road remained cut off and the only access was via helicopter.
PNG media on Monday reported that residents had rescued a couple trapped under the rubble after hearing their cries for help.
About 1,250 people have been displacedby the landslide, which occurred in PNG's Enga province early Friday. More than 150 houses were buried and about 250 houses abandoned.
The Irish Times, citing a letter from the national disaster center official to the United Nations, reports that the landslide buried more than 2,000 people alive and caused major destruction to buildings, food gardens and caused major impact on the economic lifeline of the country.