Ռուսաստանը հայտնել է մի շարք մարզերի վրա ԱԹՍ-ների հարձակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) միջոցները գիշերը 5 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքեր (ԱԹՍ) են ոչնչացրել Բրյանսկի, Մոսկվայի և Բելգորոդի մարզերի օդային տարածքում։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
«Կասեցվել են ինքնաթիռային տիպի անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում մի շարք ահաբեկչական գրոհներ իրականացնելու՝ կիևյան վարչակարգի հերթական փորձերը», - նշել են գերատեսչությունում։
Ըստ հաղորդագրության՝ 3 ԱԹՍ ոչնչացվել է Բրյանսկի մարզի, մեկական՝ Մոսկվայի և Բելգորոդի մարզերի օդային տարածքում:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես Telegram-ալիքում գրել է Կուրսկի մարզի նահանգապետ Ռոման Ստարովոյտը, գիշերը հարձակում է կատարվել Գլուշկովսի շրջանի Տետկինո ավանի վրա: Կոպտերներից պայթուցիկ սարքերի նետումից և կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումից հետո այրվել է երեք տուն․ հրդեհները մարվել են: Բնակիչներից ոչ ոք չի տուժել։
Իսկ մայիսի լույս 9-ի գիշերը Բելգորոդում օդային հարձակման հետևանքով, ըստ նահանգապետի, 11 մարդ էր տուժել, վնասվել էր 26 բազմաբնակարան շենք, 53 մեքենա, ինչպես նաև գազամատակարարման գիծը։
Իր հերթին BBC-ի ռուսական ծառայությունը, վկայակոչելով ռուսական աղբյուրների, հաղորդում է, որ մայիսի լույս 10-ի գիշերը ուկրաինական հարվածներից վնասվել է Կալուգայի մոտ գտնվող նավթավերամշակման գործարանը, որտեղ խոշոր հրդեհ է բռնկվել։ Հրդեհի մասին հայտնել են նաև Կալուգայի իշխանությունները՝ նշելով, որ գործարանի տարածքում ԱԹՍ է ընկել։

Россия сообщила об атаках беспилотников на ряд российских областей
Министерство обороны РФ сообщило, что силы ПВО ночью уничтожили 5 украинских беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) в воздушном пространстве Брянской, Московской и Белгородской областей. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
“Пресечены очередные попытки киевского режима совершить ряд террористических атак с применением БПЛА самолетного типа по объектам на территории РФ”, - отметили в ведомстве.
Согласно сообщению, в воздушном пространстве Брянской области уничтожено 3 БПЛА, по одному в воздушном пространстве Московской и Белгородской областей.
Губернатор Курской области Роман Старовойт написал в Telegram-канале, что ночью было совершено нападение на село Теткино Глушковского района. Три дома были сожжены после сброса взрывных устройств с вертолетов и атак дронов-камикадзе. Пожары были потушены. Никто из жителей не пострадал.
В ночь на 9 мая в результате авиаудара в Белгороде, по словам губернатора, пострадали 11 человек, повреждено 26 многоквартирных домов, 53 автомобиля, а также газопровод.
Руская служба BBC, со ссылкой на российские источники сообщает, что в ночь на 10 мая украинские удары повредили нефтеперерабатывающий завод под Калугой, где вспыхнул крупный пожар. О пожаре сообщили и власти Калуги, отметив, что на территории завода упал БПЛА.