ԱՄՆ-ն դադարեցրել է ռումբերի մատակարարումն Իսրայել՝ Ռաֆահում դրանք օգտագործելու մտավախությունների պատճառով. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն դադարեցրել է ռումբերի մատակարարումն Իսրայելին, քանի որ կան մտավախություններ, որ դրանք կօգտագործվեն Գազայի հատվածի հարավում գտնվող Ռաֆահ քաղաքում ռազմական գործողությունների ընթացքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ պաշտոնյայի, որի անունը չի նշվում։
Բեռնափոխադրումը, որը կասեցվել է անցյալ շաբաթ, ներառում է 2000 ֆունտ (900 կգ) կշռող 1800 ռումբ և 500 ֆունտ (225 կգ) կշռող 1700 ռումբ:
«Մենք հատկապես կենտրոնացած ենք 2000 ֆունտանոց ռումբերի վերջնական օգտագործման և այն ազդեցության վրա, որ դրանք կարող են ունենալ քաղաքային խիտ բնակեցված միջավայրերում, ինչը մենք տեսել ենք Գազայի մյուս մասերում», - ասել է պաշտոնյան:
Մայիսի 7-ին Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) վերահսկողություն է հաստատել Ռաֆահի հսկիչ անցակետի նկատմամբ։ Ավելի վաղ ԻՊԲ-ում հայտնել էին, որ իսրայելցի զինվորականները «սահմանափակ» գործողություն են սկսել Ռաֆահի արևելյան շրջանում։ Նրանք այնտեղ գտնվող պաղեստինցիներին տարհանվելու հրահանգ էին տվել։
ԱՄՆ-ն և այլ երկրներ բազմիցս Իսրայելին կոչ են արել Ռաֆահում ցամաքային ռազմական գործողություններ չսկսել։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը Իսրայելին ասել էր, որ հարկավոր է այնտեղ գտնվող ավելի քան 1 միլիոն բնակիչներին պաշտպանելու հանգամանալից ծրագիր կազմել։
Ռաֆահը Գազայի հատվածում վերջին խոշոր բնակավայրն է, որի տարածքում իսրայելական բանակը գործողություններ չէր անցկացրել մինչ այժմ։ Իսրայելական կողմի պնդմամբ՝ Ռաֆահում տեղակայված են ՀԱՄԱՍ-ի մարտական թևի խոշոր ստորաբաժանումներ։

US paused shipment of bombs to Israel amid concerns over potential use in Rafah incursion – CNN
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. The United Statespaused a shipment of bombs to Israel amid concerns over their potential use in aRafah incursion, CNN reports citing a US official.
The shipment, which washeld backlast week, includes 1,800 bombs weighing 2,000pounds(900 kg) and 1,700 bombs weighing 500pounds (225 kg).
“We are especially focused on the end-use of the 2,000-poundbombs and the impact they could have in dense urban settings as we have seen in other parts of Gaza,” the official said.
Israeli leaders have warned for weeks that an invasion of the southern Gaza city of Rafah will occur at some point in the future, even as the US and others have publicly stated that such a ground operation should not occur, the report adds. US President Joe Biden’s administration has called for a comprehensive plan to protect more than a million civilianssheltering in Rafah and avoid an expansion of the humanitarian catastrophe unfolding in the coastal enclave.
On Monday, Israel carried out what the US described as a “limited” operation in Rafah, taking over the border crossing with Egypt that is a vital lifeline for humanitarian aid. On Tuesday morning Israel Defense Forces took over the Palestinian side of the Rafah crossing, IDF said in a statement. The Israeli army had told Palestinians to evacuate parts of Rafah ahead of an expected assault.