ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Կատարի խորհրդատվական խորհրդի նախագահն անդրադարձել են աշխարհաքաղաքական զարգացումների պայմաններում առկա մարտահրավերներին
ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Կատարի խորհրդատվական խորհրդի նախագահն
անդրադարձել են աշխարհաքաղաքական զարգացումների պայմաններում առկա
մարտահրավերներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 29-ին  պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Կատարի Պետության խորհրդատվական խորհրդի նախագահ Հասան բին Աբդալլահ Ալ-Ղանիմի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի և Կատարի միջև զարգացող քաղաքական երկխոսության կարևորությունը, որին էական խթան են հաղորդում բարձր մակարդակի փոխայցելությունները։
«Մեր երկկողմ հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ ներուժ, և այդ ճանապարհին խորհրդարանական կապերն իրենց յուրովի դերն ունեն։», - նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ Նախարարը հավելել է, որ երկու խորհրդարաններում արդեն ձևավորվել են բարեկամական խմբեր։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Կատարի Մաջլիս ալ-Շուրայի նախագահը շեշտել են, որ երկու երկրների միջև, ինչպես նաև ավելի լայն՝ Հայաստանի ու արաբական աշխարհի երկրների միջև հարաբերությունները հիմնված են պատմականորեն երկու ժողովուրդների միջև ձևավորված կապերի, փոխադարձ համակրանքի վրա, իսկ զարգացման տեսլականն ու հեռանկարները՝ տնտեսական զարգացման ու բարգավաճման ձգտումների վրա։
Արարատ Միրզոյանը հավելել է, որ 2019թ. Կատարում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանության և 2023թ. Հայաստանում Կատարի ռեզիդենտ դեսպանության բացումը ևս դրա վկայությունն է, միաժամանակ հանձնառություն՝ ձեռնարկել համատեղ կոնկրետ ջանքեր՝ զարգացնելու թե’ երկկողմ, թե’ Ծոցի համագործակցության խորհրդի հարթակում։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ժամանակակից աշխարհաքաղաքական զարգացումների պայմաններում առկա մարտահրավերներին։
Նախարար Միրզոյանը հիշատակել է ՀՀ կառավարության կողմից Գազայից տեղահանված փախստականներին մարդասիրական աջակցության տրամադրումը՝ որպես քաղաքացիական բնակչության վիճակը մեղմելուն ուղղված ջանքերի մաս։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հասնելուն ուղղված ջանքերին՝ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, այդ թվում՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծում պահպանվող առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ դիրքորոշումը։ Ընդգծվել է սահմանազատման գործընթացում առավել հստակության ապահովման կարևորությունը՝ 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։
Խոսելով տարածաշրջանային փոխկապակցվածության թեմաներից՝ նախարար Միրզոյանը զրուցակցին ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը՝ որպես կայուն զարգացման առհավատչյա։

Министр ИД Армении и председатель Консультативного совета Катара коснулись вызовов в условиях геополитических развитий
Министр ИД Армении и председатель Консультативного совета Катара коснулись
вызовов в условиях геополитических развитий
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 29 апреля в рамках официального визита в Катар встретился с председателем Консультативного совета Государства Катар Хасаном бин Абдаллой Аль-Ганимом.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение МИД Армении, стороны подчеркнули важность развивающегося политического диалога между Арменией и Катаром, которому существенный импульс придают взаимные визиты на высоком уровне.
«Наши двусторонние отношения имеют большой потенциал развития, и на этом пути парламентские связи играют свою особую роль», - отметил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян. Министр добавил, что в парламентах обеих стран уже сформированы группы дружбы.
Министр иностранных дел РА и председателем Консультативного совета Катара - Маджлиса аш-Шура подчеркнули, что отношения между двумя странами, а также в более широком смысле между Арменией и странами арабского мира основаны на исторически сложившихся связях, взаимной симпатии, а видение и перспективы развития основаны на стремлении к экономическому развитию и процветанию.
Стороны коснулись и актуальных вызовов в условиях современного геополитического развития.
Министр Мирзоян отметил оказание правительством РА гуманитарной помощи вынужденным переселенцам из сектора Газа в рамках усилий, направленных на облегчение положения гражданского населения.
Коснувшись вопросов мира на Южном Кавказе, министр Мирзоян представил шаги, предпринимаемые в направлении нормализации отношений с соседями, позицию Армении по ключевым вопросам, закрепленным в проекте мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Была подчеркнута важность обеспечения большей ясности в процессе демаркации.
Министр Мирзоян также представил собеседнику разработанную правительством РА программу «Перекресток мира» как основу устойчивого развития.