Պուտինն ու Փաշինյանը շուտով կկարողանան անձամբ քննարկել բոլոր հարցերը․ Դմիտրի Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարճաժամկետ հեռանկարում կկարողանան անձամբ քննարկել տարբեր հարցեր, այդ թվում՝ Տավուշի մարզից ՌԴ սահմանապահ կետերի դուրսբերման հարցը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ մեջբերելով Պեսկովի խոսքերը։
Անդրադառնալով Տավուշի մարզից ՌԴ սահմանապահ անցակետերը դուրս բերելու վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը՝ Պեսկովն ասել է, որ այդ առումով ազդանշաններ չեն եղել հայկական  կողմից։
«Ակնկալում ենք, որ կարճաժամկետ հեռանկարում նախագահ Պուտինն ու վարչապետ Փաշինյանը հնարավորություն կունենան անձամբ քննարկել այս և, անհրաժեշտության դեպքում, այլ արդիական հարցեր»,- նշել է նա։
Օրեր առաջ, անդրադառնալով Տավուշի մարզի ուղղությամբ Ադրբեջանի հետ սահմանի որոշ հատվածներում առկա ռուսական հենակետերը հանելու վերաբերյալ  հարցին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել էր «Ռուսական հենակետերն այդտեղ հայտնվել են այլ իրադրության բերումով: Այն, ինչ տեղի է ունենում հիմա, իրադրության էական փոփոխություն է, որը պետք է իր ազդեցությունն ունենա բոլոր ուղղություններով: Դա նշանակում է, որ մենք առաջնագիծ չունենք, ունենք սահման, իսկ սահմանը խաղաղության նշան է, իսկ դա նշանակելու է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանապահները, իրար հետ փոխգործակցելով, ինքնուրույն ի վիճակի են լինելու իրականացնել սահմանի պահպանություն»:

Путин и Пашинян скоро смогут лично обсудить все вопросы: Дмитрий Песков
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что президент России Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян в краткосрочной перспективе смогут лично обсудить различные вопросы, в том числе и вопрос вывода российских пограничников из Тавушской области.
«Арменпресс» передает сообщение агентства «РИА Новости», процитировавшего слова Пескова.
Касаясь заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна относительно вывода российских пограничных пунктов из Тавушской области, Песков заявил, что никаких сигналов с армянской стороны по этому поводу не поступало.
«Никаких сигналов на этот счет не было. Мы ожидаем, что уже в краткосрочной перспективе президенту Путину и премьер-министру Пашиняну представится возможность обсудить эти и, при необходимости, другие актуальные вопросы лично», - отметил он.
Днями ранее, касаясь вопроса о выводе российских пограничных пунктов с некоторых участков границы с Азербайджаном в Тавушской области, премьер-министр Никол Пашинян ответил: «Российские базы появились там из-за другой ситуации. То, что происходит сейчас, - это существенное изменение ситуации, которое должно оказать влияние во всех направлениях. Это значит, что у нас нет линии фронта, у нас есть граница, а граница является знаком мира, а это значит, что пограничники Армении и Азербайджана, взаимодействуя друг с другом, смогут защитить границу».