Ֆրանսիացի լրագրողները շարունակում են Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին հուզող հարցերը ներկայացնել միջազգային հարթակներում
Ֆրանսիացի լրագրողները շարունակում են Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին
հուզող հարցերը ներկայացնել միջազգային հարթակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակում Երևանը հյուրընկալել է ֆրանսիացի գրող, ճանապարհորդ, լեռնագնաց Սիլվեն Տեսոնին և  լրագրող, «Ֆիգարո» ամսագրի տնօրենի տեղակալ Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնին:
Նրանք հետաքրքրված են Հայաստանի խնդիրներով, հոգսերով, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների պաշտպանությամբ և պարբերաբար մեր երկրի անվտանգային հարցերի մասին բարձրաձայնում են իրենց հոդվածներով, ելույթներով:
Սիլվեն Տեսոնն առաջին անգամ 1994 թվականին է այցելել Հայաստան հեծանիվով ճամփորդության ընթացքում: Սիրել է մեր երկիրն ու նրա նկատմամբ հետաքրքրությունը պահպանում է մինչ օրս:
MXO_9594.jpg (535 KB)
Երկրորդ այցը տեղի է ունեցել Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնի ուղեկցությամբ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի օրերին:
«Վերադառնալով Փարիզ՝ Հայաստանի աջակիցների մի խումբ ստեղծեցինք՝ արտիստներ, լրագրողներ, գրողներ, երաժիշտներ, մեզ միացան նաև Աստղիկ Սիրանոսյանն ու Անտուան Ագուջյանը: Մեր առաջին խնդիրն էր իրազեկել հասարակությանն ու կառավարությանը Հայաստանի խնդիրների մասին: Դա արել ենք, որ Եվրոպան չլքի Հայաստանը, որ քաղաքական գործիչները շարունակեն պայքարը Թուրքիայի և Ադրբեջանի դեմ, որոնք ագրեսիայի են ենթարկել Հայաստանը, և անուններ հնչեցնեն: Այդ ճնշումը կշարունակվի, որպեսզի ագրեսորներն առաջ չգան, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածները մնան և ապրեն Հայաստանում»,-ասում է Սիլվեն Տեսոնը:
Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնը 2020 թվականից սկսած հանգամանալից  լուսաբանում է Հայաստանի շուրջ տիրող իրավիճակը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը:
MXO_9752.jpg (627 KB)
Նախորդ երեք տարվա ընթացքում Բյուիսոնի նախաձեռնությամբ, նրա հեղինակմամբ ֆրանսիական մամուլում լույս են տեսել տասնյակ վերլուծական հոդվածներ, որտեղ օբյեկտիվ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի անվտանգային իրավիճակին և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հարցերին:
«Ես մերժում եմ Արցախի կորուստը: 2020 թվականի սեպտեմբերյան պատերազմի առաջին իսկ օրերից այն զգացողությունն ունեի, որ, եթե որևէ գիրք կամ հոդված գրեմ Արցախի մասին, դա վատ կանդրադառնա նրա վրա: Եթե գրեի, կստացվեր, որ Արցախի պատմությունն ավարտվել է, բայց ես չեմ ցանկանում հավատալ դրան, նույնիսկ այսօր, երբ Արցախը չունի իր սուվերենությունն ու պետությունը, այն գոյությունի ունի մարդկանց սրտերում: Գիրք կգրեմ Արցախի մասին այն ժամանակ, երբ արցախցիները վերադառնան իրենց երկիր, որտեղ ապրել են հազարավոր տարիներ: Կգրեմ այդ հզոր պատմության մասին: Եթե վերադառնան, դա միայն նրանց շնորհիվ չի լինի. նրանց կօգնեն, բայց հայերի վերադարձը իրենց հողեր կարելի է պատկերացնել այն դեպքում, երբ Ալիևի ռեժիմն այլևս չլինի»,-շեշտում է Բյուիսոնը:
Պատվավոր հյուրերն այցելեցին Հայաստանի ազգային գրադարան, որտեղ ցուցադրվեց «Սև ճանապարհներին» ֆիլմը՝ հիմնված Տեսոնի ինքնակենսագրական վեպի վրա:
MXO_9581.jpg (738 KB)
Սիլվեն Տեսոնը վաղ տարիքից տարված է քաղաքային ալպինիզմով։ Նվաճել է Փարիզի  հանրահայտ հուշարձանների և վանքերի գագաթները: 2014-ին հերթական տանիքը բարձրանալիս վայր է ընկել: Միջադեպի պատճառով մասնակիորեն պարալիզացվել է գրողի դեմքը:
Ֆիլմը, որում Սիլվեն Տեսոնին մարմնավորում է օսկարակիր դերասան Ժան Դյուժարդենը, անդրադառնում է գրողի կյանքի այդ շրջանին և միջադեպից հետո նրա ուղևորությանը, երբ լրագրողը հաղթահարում է  ավելի քան հազար  երեք հարյուր կիլոմետր՝ հավատալով իր ուժերին:
MXO_9629 (1).jpg (687 KB)
«Նոր ուղղությունը գծելով՝ ջանում էի մտածել միայն նշանակետի մասին: Դա կամք էր պահանջում, և ես գիտեի, որ քայլելն ինձ կօգնի: Հենց այդպես էլ կարողացա հաղթահարել այդ ամբողջ դժբախտությունն ու դժվարությունները: Մեծ երջանկություն էր քայլելը»,-նշում է Տեսոնը:
Կինոնկարում բոլոր փորձություններին դիմակայելուց և նպատակին հասնելուց հետո, Տեսոնը ծնկի է գալիս ու լաց լինում՝ դեմքն առնելով ափերի մեջ:
MXO_9724.jpg (678 KB)
Ասում է՝ դրանք և՛ երջանկության, և՛ տխրության արցունքներ էին: «Ես հասկացա, որ շարունակում եմ ճանապարհորդի իմ կյանքը, նաև գիտակցում էի, որ կորցրել եմ իմ երիտասարդությունն ու ուժը»,-խոստովանում է գրողը:
MXO_9710.jpg (713 KB)
Սիլվեն Տեսոնը դեռ չի մտածել առաջիկա ուղևորության մասին: Հավաստիացնում է՝ մինչ նոր ուղղությունն ընտրելը հարկավոր է շարունակել հոդվածներ հրապարակել՝ նվիրված Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին:

Французские журналисты на международных платформах представляют вопросы, касающиеся Армении и Нагорного Карабаха
Французские журналисты на международных платформах представляют вопросы,
касающиеся Армении и Нагорного Карабаха
В рамках Дней Франкофонии в Армении Ереван посетили французский писатель, путешественник, альпинист Сильвен Тессон и журналист, заместитель директора журнала «Фигаро» Жан-Кристоф Бюиссон.
Они интересуются проблемами и заботами Армении, а также защитой прав армян Нагорного Карабаха и регулярно в своих статьях и выступлениях говорят о вопросах безопасности нашей страны.
Сильвен Тессон впервые посетил Армению в 1994 году, путешествуя на велосипеде. Он полюбил нашу страну, и интересуется ею и сейчас.
Второй раз он приехал в Армению вместе с Жан-Кристофом Бюиссоном во время 44-дневной войны 2020 года.
«Вернувшись в Париж, мы создали группу сторонников Армении. В нее вошли художники, журналисты, писатели, музыканты, к нам присоединились и Астхик Сираносян и Антуан Агуджян. Нашей первой задачей было информирование общества и правительства о проблемах Армении. Мы делали это для того, чтобы Европа не ушла из Армении, чтобы политики продолжили борьбу против Турции и Азербайджана, подвергших Армению агрессии, и называли их имена. Это давление будет продолжаться, чтобы агрессоры не продвигались вперед, и чтобы насильственно перемещенные лица из Нагорного Карабаха остались и жили в Армении», - сказал Сильвен Тессон.
Начиная с 2020 года, Жан-Кристоф Бюиссон подробно освещает ситуацию вокруг Армении и нагорно-карабахский конфликт.
За последние три года по инициативе Бюиссона во французской прессе были опубликованы десятки аналитических статей, где объективно затрагивалась ситуация безопасности в Армении и вопросы защиты прав народа Нагорного Карабаха.
«Я не могу принять потерю Арцаха. С самых первых дней сентябрьской войны 2020 года у меня было ощущение, что если я напишу какую-нибудь книгу или статью об Арцахе, это может плохо отразиться на Арцахе. Если бы я написал, то получилось бы, что история Арцаха закончилась. Но я не хочу в это верить, даже сегодня, когда Арцах не имеет своего суверенитета и государства, он существует в сердцах людей. Я напишу книгу об Арцахе, когда арцахцы вернутся в свою страну, где они жили тысячи лет. Я напишу об этой мощной истории. Если они вернутся, то это будет не только благодаря им, им окажут помощь, но возвращение армян на свои земли можно представить лишь в том случае, если режима Алиева больше не будет», - подчеркнул Жан-Кристоф Бюиссон.
Почетные гости посетили Национальную библиотеку Армении, где был показан фильм «Черные дороги», снятый по автобиографическому роману Тессона.
Сильвен Тессон с раннего возраста был одержим городским скалолазанием. Он покорил вершины знаменитых памятников и монастырей Парижа. В 2014 году он упал при подъеме на очередную крышу. В результате лицо писателя оказалось частично парализованным.
Фильм, в котором Сильвена Тессона играет оскароносный актер Жан Дюжарден, посвящен этому периоду жизни писателя и его путешествию после происшествия, когда журналист преодолевает более тысячи трехсот километров, веря в свои силы.
«Нарисовав новое направление, я старался думать только о пункте назначения. Это потребовало силы воли, но я знал, что ходьба поможет. Именно так мне удалось преодолеть все эти несчастья и трудности. Идти было очень приятно», - сказал Тессон.
Сильвен Тессон пока не задумывается о следующем путешествии. Он уверяет, что прежде чем выбирать новое направление, необходимо продолжить публикацию статей, посвященных Армении и Нагорному Карабаху.