Ֆինլանդիայի նախագահը խոսել է երկրի համար միջուկային զսպման ուժերի նշանակության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիայի համար կարևոր է միջուկային զսպման ուժեր ունենալը, գործնականում դա ապահովվում է ԱՄՆ-ի կողմից միջուկային զենքի տեղակայմամբ։ ԻՆչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդեր Ստուբը։
«Կարծում եմ՝ կարևոր է, որ մենք միջուկային զսպման մեխանիզմ ունենանք»,- ասել է նա իր երդմնակալությունից հետո կայացած առաջին ասուլիսում: Ստուբը նաև հավելել է, որ գործնականում ՆԱՏՕ-ի միջուկային զսպումն ապահովվում է ԱՄՆ-ի միջուկային զենքով։
Նա նշել է, որ օրենսդրական փոփոխությունները կառավարության և խորհրդարանի լիազորությունների շրջանակում են։ Այս պահին Ֆինլանդիայի օրենսդրությունն արգելում է երկրի տարածք ներկրել միջուկային լիցքեր, կամ տեղում դրանք արտադրել ու պահպանել։

Президент Финляндии заявил о важности сил ядерного сдерживания для страны
Финляндии важно иметь силы ядерного сдерживания, на практике это обеспечивается размещением ядерного оружия США. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил президент республики Александер Стубб.
"Я считаю важным, чтобы у нас были средства ядерного сдерживания", - сказал он на первой пресс-конференции после инаугурации. Стубб также добавил, что на практике ядерное сдерживание НАТО обеспечивается ядерным оружием США.
Ранее премьер страны Петтери Опо заявил в интервью польской газете Rzeczpospolita, что Финляндия не намерена размещать на своей территории ядерное оружие.