Բորելը հայտնել է Գազայի 35 հիվանդանոցից 20-ի աշխատանքի դադարեցման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածի 35 հիվանդանոցից 20-ը դադարեցրել է աշխատանքը: Դրանցից մի քանիսն ամբողջությամբ ավերվել է:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Ժոզեպ Բորելը ԵՄ խորհրդի նիստին հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
«Հիվանդանոցների հետ կապված իրավիճակը խիստ մտահոգիչ է: Դրանցից մի քանիսն ավերված են: 35 հիվանդանոցից 20-ը, ըստ ԱՀԿ-ի, դադարել է գործել, քանի որ չկան վառելիք, ջուր և էլեկտրականություն», - ասել է նա:
Բորելը մատնանշել է բնակչությանը մարդասիրական օգնություն հասցնելու դժվարությունները։ «Մենք Գազային տրվող մարդասիրական օգնությունն ավելացրել ենք՝ հասցնելով 100 միլիոն եվրոյի, բայց այդ օգնությունը պետք է տեղ հասցվի: Իմաստ չունի այն հասցնել, եթե բեռնատարները չեն կարող ժամանել Գազա», - հավելել է նա:

Боррель сообщил о прекращении работы 20 из 35 больниц в Газе
20 из 35 больниц в секторе Газа перестали работать, часть из них полностью разрушена. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил глава дипломатии Евросоюза Жозеп Боррель на пресс-конференции по итогам заседания Совета ЕС в Брюсселе.
"Вызывает большую озабоченность ситуация с больницами, часть из которых разрушена. 20 из 35 больниц, по данным ВОЗ, перестали функционировать, потому что нет топлива, нет воды и электричества", - сказал он.
Боррель отметил сложности с доставкой гуманитарной помощи населению анклава. "Мы увеличили гуманитарную помощь [Газе] до €100 млн, но эта помощь должна доставляться. Нет смысла предоставлять ее, если грузовики не могут прибывать в Газу", - добавил он.
По словам главы евродипломатии, страны ЕС после долгих дискуссий согласовали единую позицию относительно гуманитарной ситуации в Газе, призвав Израиль "к немедленным гуманитарным паузам и открытию гуманитарных коридоров". Он также подчеркнул, что поедет в Израиль и Палестину на этой неделе для обсуждения ситуации в регионе.