Նեթանյահուն հայտարարել է, որ պատրաստ է մարտերում փոքր դադարների, բայց ոչ՝ հրադադարի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ իր երկիրը կարող է դիմել մարտերում «փոքրիկ մարտավարական դադարների», որպեսզի թույլ տա Գազայի հատված հումանիտար օգնության մատակարարում կամ այնտեղից գերիների դուրսբերում։ Այնուամենայնիվ, նա մերժել է հրադադարի կոչերը՝ չնայած միջազգային ճնշմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նեթանյահուն հայտնել է ABC News պարբերականին տված հարցազրույցում։
«Գազայում համընդհանուր հրադադար տեղի չի ունենա՝ առանց մեր գերիների ազատ արձակման։ Ինչ վերաբերում է փոքր մարտավարական դադարներին՝ մեկ ժամ այստեղ, մեկ ժամ այնտեղ, ապա մենք նախկինում էլ նման բան արել ենք։ Կարծում եմ՝ հաշվի կառնենք հանգամանքները, որպեսզի թույլ տանք, որ ապրանքները, հումանիտար ապրանքները ներս մտնեն կամ մեր գերիները, առանձին գերիներ, դուրս բերվեն։ Բայց չեմ կարծում, թե համընդհանուր հրադադար կլինի», - հայտնել է Նեթանյահուն։
Իսրայելի վարչապետը հավելել է, որ հրադադարը կխոչընդոտեր պատերազմ վարելու իր երկրի ջանքերին, ինչպես նաև գերիներին ազատ արձակելու գործընթացին, քանի որ պաղեստսինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման վրա, Նեթանյահուի համոզմամբ, միայն ազդում է «մեր գործադրած ռազմական ճնշումը»։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նոյեմբերի 6-ին Բենյամին Նեթանյահուի հետ հեռախոսազրույցում վերահաստատել է իր աջակցությունն Իսրայելին և շեշտել խաղաղ բնակիչներին պաշտպանելու անհրաժեշտությունը։
Գազա քաղաքը շրջափակման մեջ վերցնելուց հետո Իսրայելը հայտարարել է ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական օբյեկտներից մեկը գրավելու և ստորգետնյա թունելներում թաքնվող զինյալների վրա հարձակում սկսելու մասին։
Հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի անակնկալ հարձակումից հետո, երբ Իսրայելում սպանվեց 1400 մարդ, իսկ 240 մարդ գերեվարվեց, Իսրայելը շարունակում է հարվածներ հասցնել Գազայի հատվածին։ Այդ հարվածների հետևանքով պաղեստինցիների շրջանում զոհերի թիվը գերազանցել է 10 000-ը, նրանց թվում կա 4100 երեխա։
Թե՛ Իսրայելը, թե՛ ՀԱՄԱՍ-ը անտեսել են ռազմական գործողությունները դադարեցնելու կոչերը։ Իսրայելը պնդում է, որ նախ ազատ արձակվեն գերիները, իսկ ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարում է, որ նրանք ազատ չեն արձակվի, քանի դեռ Գազան հարվածների է ենթարկվում։

Нетаньяху заявил о готовности на паузы между боями для доставки гуманитарной помощи в сектор Газа и вывода заложников
Нетаньяху заявил о готовности на паузы между боями для доставки гуманитарной
помощи в сектор Газа и вывода заложников
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что его страна может прибегнуть к «небольшим тактическим паузам» в боевых действиях, чтобы обеспечить доставку гуманитарной помощи в сектор Газа и вывода оттуда пленных. Однако, несмотря на международное давление, он отверг призывы к прекращению огня. Как передает «Арменпресс», Нетаньяху заявил об этом в интервью ABC News.
«Не будет никакого прекращения огня, всеобщего прекращения огня в Газе без освобождения наших заложников.  Что касается тактических пауз, - час здесь, час там. Они у нас и раньше были. Я думаю, что мы учтем обстоятельства, чтобы позволить ввозить товары, гуманитарные товары или вывозить наших заключенных, отдельных заключенных», - заявил Нетаньяху.
Премьер-министр Израиля добавил, что прекращение огня будет препятствовать усилиям его страны по ведению войны, а также процессу освобождения заключенных, поскольку на палестинское радикальное движение ХАМАС, по словам Нетаньяху, влияет только «военное давление, которое мы оказываем».
В телефонном разговоре с Биньямином Нетаньяху 6 ноября президент США Джо Байден подтвердил свою поддержку Израиля, но и подчеркнул необходимость защиты гражданского населения.
Окружив город Газа, Израиль объявил о захвате одного из военных объектов ХАМАС и начал атаку на скрывающихся в подземных тоннелях боевиков.
После внезапного нападения ХАМАС на Израиль 7 октября, когда в Израиле было убито 1400 человек и взято в плен 240 человек, Израиль продолжает атаковать сектор Газа. В результате этих ударов число погибших палестинцев превысило 10 000 человек, среди них 4100 детей.
И Израиль, и ХАМАС проигнорировали призывы прекратить военные действия. Израиль настаивает на том, чтобы сначала были освобождены заложники,  ХАМАС же говорит, что они не будут освобождены до тех пор, пока Газа подвергается ударам.