COP28 համաժողովին ընդառաջ Հայաստանն ամփոփում է տարեկան սահմանված գործողությունների արդյունքը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխությանը նվիրված COP28 համաժողովին ընդառաջ Երևանում մեկնարկել է գլոբալ տաքացումը զսպելու ուղղությամբ Հայաստանի իրականացրած քայլերի արդյունավետության և շահագրգիռ կողմերի իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված աշխատաժողովը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (ԿՓՇԿ) 28-րդ համաժողովը (COP-28) անցկացվելու է 2023 թվականի նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 12-ը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում:
Հայաստանն իր խոցելի լեռնային էկոհամակարգերով արդեն բախվել է կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցությանը՝ ներառյալ ջրային ռեսուրսների սակավության խնդրին: Հայաստանն արձանագրել է միջին ջերմաստիճանի 1.3 աստիճանով բարձրացում և տեղումների 9 տոկոս նվազում՝ դառնալով Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի կլիմայի փոփոխության նկատմամբ ամենախոցելի երկրներից մեկը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը, ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ Հայաստանը կարևորում է Փարիզյան համաձայնագրի ներքո ստանձնած պարտավորությունների պատշաճ իրականացումը, քանզի այն հիմնված է կանաչ տնտեսության սկզբունքների վրա ու համատեղելի է երկրի սոցիալական և տնտեսական զարգացման նպատակների հետ։
«Կառավարությունը կարևորում է միջազգային գործընկերների հետ կլիմայական, ազգային առաջնահերթությունների ու կարիքների շուրջ պարբերական խորհրդակցությունները։ Այս ձևաչափով անցկացվող շահագրգիռ քննարկումները նպաստում են համատեղ գործողությունների և ծրագրերի համակարգված և արդյունավետ իրականացմանը»,- ընդգծեց նախարարը:
ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարության առաջնորդության ներքո հավաքվել են, որպեսզի քննարկեն, թե ի՞նչ առաջընթաց է արձանագրել Հայաստանը՝ կլիմայի փոփոխության կոնվենցիայի ներքո ստանձնած հանձնառությունների կատարման շրջանակներում:
«Հայաստանը ստանձնել է հանձնառություն՝ մինչև 2030 թվականը կիսով չափ նվազեցնել ջերմոցային գազերի արտանետումները: Այսօր ծավալվել է հենց այդ թիրախին հասնելու նպատակով ձեռնարկված միջոցառումների քննարկում և նույնը արվելու է ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (ԿՓՇԿ) COP-28 համաժողովի շրջանակներում՝ ավելի քան 200 երկրների պատվիրակությունների ընդգրկմամբ»,-նշեց Նացվլիշվիլին:
ՀՀ-ում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլայը կարևորեց Փարիզյան համաձայնագրի ներքո ստանձնած հանձնառության կատարման ճանապարհին կառավարության, մասնավոր և հանրային հատվածի, դոնոր և աջակցող գործընկերների հետ պարբերական աշխատաժողովները և խորհրդակցությունները, որոնք ապահովում են երկխոսության հարթակ՝ նպաստելով համատեղ գործողությունների և ծրագրերի համակարգված և արդյունավետ իրականացմանը։
«2023 թվականի նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 12-ը Միացյալ Արաբական Էմիրությունների կառավարության կողմից կազմակերպված ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (ԿՓՇԿ) COP-28 համաժողովին ընդառաջ կազմակերպչական թիմը ութ ամիսների ընթացքում ճամփորդել է տարբեր երկրներ, հավաքել և արձանագրել է այս հարցի շուրջ բոլոր կարծիքները, որոնք փորձելու են արտացոլել առաջիկա համաժողովի օրակարգում»,-ասաց Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլայը:
Դեսպանի կարծիքով՝ Հայաստանը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում բավականաչափ լավ աշխատանքներ է իրականացնում՝ ընդգծելով, որ նոյեմբերին սպասվող համաժողովը լավ հնարավորություն է քայլեր ձեռնարկելու կլիմայի փոփոխության հարցերի վերաբերյալ ԱՄԷ-ի և ՀՀ-ի միջև համագործակցություն ծավալելու և ապագայում իրականացնելու ուղղությամբ:
Կլիմայի փոփոխության դեմ միջազգային հանրության պայքարում իր «ներդրումը» կատարելու համար՝ մասնավորապես զսպել գլոբալ միջին ջերմաստիճանի աճը մինչև 2 °C և ջանքեր գործադրել ջերմաստիճանի աճը 1.5°C-ից չգերազանցելու ուղղությամբ, 2021 թվականի ապրիլի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատել է «Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի Հանրապետության 2021-2030 թվականների Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունները» (ԱՍԳ)։ Հիմնվելով բազմակողմ շահագրգիռ խորհրդակցությունների վրա, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակության ներգրավմամբ, կառավարությունը սահմանել է ամբողջ տնտեսության մասշտաբով կլիմայի փոփոխության մեղմման նոր թիրախ, որն է 2030 թվականին նվազեցնել ջերմոցային գազի արտանետումները 40%-ով 1990 թվականի մակարդակի համեմատ։ 2030 թվականի թիրախն իրենից ներկայացնում է հավակնոտ նպատակ, ինչը հնարավոր է դարձել երկրում վերականգնվող և մաքուր էներգետիկայի զարգացման շնորհիվ: Մինչդեռ հարմարվողականության քաղաքականությունը և միջոցառումները կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի սոցիալական և տնտեսական զարգացման նպատակներին հասնելու կարողության համար: Կառավարության կողմից 2021 թվականի մայիսի 13-ին հաստատված «Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային գործողությունների ծրագիրը» ուղղորդում է ջանքերը՝ միտված ոլորտային և մարզային զարգացման ծրագրերում հարմարվողականության ինտեգրմանը։

В преддверии конференции ООН COP28 Армения подводит итоги ежегодных мероприятий
В преддверии конференции ООН по изменению климата COP28 в Ереване проходит семинар, направленный на повышение осведомленности заинтересованных сторон и эффективности шагов, предпринятых Арменией по сдерживанию глобального потепления.
Как передает «Арменпресс», 28-я конференция Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP-28) пройдет с 30 ноября по 12 декабря 2023 года в Объединенных Арабских Эмиратах.
Армения с ее уязвимыми горными экосистемами уже столкнулась с негативными последствиями изменения климата, включая проблему нехватки водных ресурсов. В Армении зафиксировано повышение средней температуры на 1,3 градуса и уменьшение количества осадков на 9 %, она стала одной из наиболее уязвимых стран в регионе Восточной Европы и Центральной Азии.
Министр окружающей среды РА Акоп Симидян, приветствуя присутствующих, отметил, что Армения придает важность надлежащему выполнению обязательств, взятых на себя в рамках Парижского соглашения, поскольку оно основано на принципах зеленой экономики и совместимо с целями социально-экономического развития страны.
«Правительство придает важность периодическим консультациям с международными партнерами по вопросам климата, национальных приоритетов и потребностей. Заинтересованные обсуждения, проводимые в таком формате, способствуют системной и эффективной реализации совместных действий и программ», - подчеркнул министр.
Постоянный представитель ПРООН Натия Нацвлишвили отметила, что они собрались под руководством Министерства окружающей среды РА, чтобы обсудить, какого прогресса достигла Армения в рамках выполнения обязательств по конвенции об изменении климата.
«Армения взяла на себя обязательство сократить к 2030 году выбросы парниковых газов вдвое. Сегодня состоялось обсуждение мер, принятых для достижения этой цели, и то же самое будет сделано в рамках конференции COP-28 Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (РКИК ООН) с участием делегаций из более чем 200 стран», - сказала Нацвлишвили.
Посол Объединенных Арабских Эмиратов в Армении Нариман Мохаммед Шариф Аль Мулла подчеркнул важность регулярных семинаров и консультаций с правительством, частным и государственным сектором, донорами и партнерами, которые обеспечивают платформу для диалога, способствуя скоординированным и совместным действиям и эффективную реализацию программ на пути к выполнению обязательств по Парижскому соглашению.
«В преддверии конференции COP-28 Рамочной конвенции ООН об изменении климата, организованной правительством Объединенных Арабских Эмиратов с 30 ноября по 12 декабря 2023 года, команда организаторов в течение восьми месяцев путешествовала по разным странам, собирая и фиксируя все вопросы и  мнения, которые найдут отражение в повестке предстоящей конференции», - сказал Нариман Мохаммед Шариф Аль Мулла.
По словам посла, Армения проводит достаточно хорошую работу в борьбе с изменением климата. Он подчеркнул, что ожидаемая в ноябре конференция является хорошей возможностью предпринять шаги для развития и реализации сотрудничества между ОАЭ и РА по вопросам изменения климата.
Чтобы внести свой вклад в борьбу международного сообщества с изменением климата, а именно ограничить повышение глобальной средней температуры до 2 °C и приложить усилия для предотвращения превышения температуры на 1,5 °C, 22 апреля 2021 г. правительство Республики Армения утвердило «Парижское соглашение» в рамках действий, определенных на национальном уровне Республики Армения на 2021-2030 годы. На основе консультаций с участием многих заинтересованных сторон, включая участие гражданского общества, правительство поставило новую цель по смягчению последствий изменения климата в масштабах всей экономики: к 2030 году сократить выбросы парниковых газов на 40% в сравнении с уровнем 1990 года. Это - амбициозная цель, которая стала возможной благодаря развитию возобновляемых и экологически чистых источников энергии в стране. Между тем, политика и меры по адаптации имеют решающее значение для возможности Армении достичь своих целей социального и экономического развития. «Национальный план действий по адаптации к изменению климата», одобренный правительством 13 мая 2021 года, направляет усилия на адаптацию в отраслевые и региональные планы развития.