Հյուսիս-հարավ ճանապարհի կառուցման մասով լուրջ առաջընթաց ունենք. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լուրջ առաջընթաց է տեսնում Հյուսիս-հարավ ճանապարհի կառուցման առումով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետն այս մասին խոսել է Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«2018 թվականի նկատմամբ 2024-ին մեր կապիտալ ծախսերն աճում են 310 տոկոսով կամ 537 մլրդ դրամով: Մեր պլանների մեջ է մտնում նաև 2024-ին ունենալ առնվազն 500 կմ հիմնանորոգված կամ նորոգված ճանապարհ: Պետք է ուրախությամբ արձանագրեմ, որ մենք  Հյուսիս-հարավի կառուցման մասով ունենք լուրջ առաջընթաց: Վերջերս ստորագրեցինք շինարարության պայմանագիրն Ագարակ-Քաջարան հատվածի շինարարության համար, որը կիրականացնի իրանական ընկերություն»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ որոշակի խնդիրներ են եղել Սիսիան-Քաջարան հատվածի հետ կապված, մրցութային ընթացակարգերի և որոշ պարամետրերի վերաբերյալ որոշ տարընթերցումներ են եղել միջազգային գործընկերների հետ: Դրա պատճառով մրցութային ընթացակարգը տեղի չի ունենում պլանավորված ժամանակացույցով:
«Բայց մենք հիմա բանակցությունների մեջ ենք: Հույս ունենք, որ առաջիկայում շատ կոնկրետ հայտարարություն հնարավոր կլինի անել՝ կոնկրետ ընկերության կողմից այդ ամբողջ հատվածի շինարարությունը ստանձնելու վերաբերյալ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ պայմանավորվածությունը նախնական է:

По части строительства дороги Север-Юг есть серьезный прогресс: премьер-министр
Как передает «Арменпресс», об этом премьер-министр говорил на совместном заседании комиссий Национального собрания в ходе предварительного обсуждения проекта Закона О госбюджете на 2024 год.
«По сравнению с 2018 годом наши капитальные затраты в 2024 году увеличатся на 310% или на 537 миллиардов драмов. В наших планах также - к 2024 году иметь не менее 500 км отремонтированных дорог. Должен с радостью сообщить, что мы добились серьезного прогресса в плане строительства Север-Юг. Недавно мы подписали контракт на строительство участка Агарак-Каджаран, который будет реализовываться иранской компанией», - сказал Пашинян.
Премьер-министр сообщил, что существуют некоторые проблемы, связанные с участком Сисиан-Каджаран, были проведены консультации с международными партнерами относительно тендерных процедур и некоторых параметров. В связи с этим тендерная процедура не проходит по запланированному графику.
«Но сейчас мы ведем переговоры. Мы надеемся, что в ближайшее время можно будет сделать вполне конкретное заявление относительно того, что строительство всего этого участка будет осуществляться конкретной компанией», - сказал он, добавив, что соглашение пока предварительное.