Իրանը հերքել է իր առնչությունը Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակմանը, ԱՄՆ-ն նույնպես Իրանի մասնակցության ապացույցներ չի տեսել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանը հերքել է այն տեղեկությունները, թե ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից առաջ իրանցի և արաբ պաշտոնյաների միջև Լիբանանում գաղտնի հանդիպումներ են տեղի ունեցել։ Ըստ իրանական կողմի՝ Թեհրանը ներգրավված չէ Իսրայելի վրա հարձակմանը, Պաղեստինի ղեկավարությունն ինքնուրույն է որոշումներ կայացնում։ Այս մասին Amwaj.media հարթակին հայտնել է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ​​ներկայացուցչությունը՝ հերքելով այն հաղորդումները, թե ԻՀՊԿ-ի «Ղուդս» ստորաբաժանումը մասնակցել է ՀԱՄԱՍ-ի որոշումների կայացման գործընթացին։
«Պաղեստինյան դիմադրության որոշումները լիովին անկախ են և անշեղորեն համապատասխանում են Պաղեստինի ժողովրդի օրինական շահերին: Մենք վճռականորեն աջակցում ենք Պաղեստինին, այնուամենայնիվ, չենք մասնակցում Պաղեստինի պատասխան գործողություններին, քանի որ դրանք ընդունվում են բացառապես հենց Պաղեստինի կողմից», - ասվում է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցչության հայտարարությունում։ ​​
Հայտարարությունում նաև նշվում է, որ Իսրայելի վրա հարձակմանը Իրանի մասնակցության մասին հաղորդումները կարող են մեկնաբանվել որպես իսրայելական կառավարության փորձեր՝ «արդարացնելու իրենց ձախողումը և այն վերագրելու Իրանի հետախուզական հզորությանը և օպերատիվ պլանավորմանը»:
Amwaj.media-ն հիշեցնում է, որ Իրանի գերագույն ղեկավարի քաղաքական խորհրդատու Ալի Շամխանին նույնպես հոկտեմբերի 8-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումը որակել էր որպես «անկախ շարժում»՝ միևնույն ժամանակ այն անվանելով «վճռական գործողություն» և «հանցավոր ռեժիմի դեմ օրինական պաշտպանության իսկական օրինակ»։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն իր հերթին հոկտեմբերի 8-ին CNN-ի եթերում նշել է, որ առայժմ հստակ չէ, որ Իրանը ներգրավված է եղել Իսրայելի դեմ հարձակմանը։
«Մենք դեռ չենք տեսել ապացույցներ, որ Իրանն ուղղորդել է կոնկրետ այս հարձակումը կամ կանգնած է եղել դրա հետևում», - ասել է Բլինքենը։
Ավելի վաղ ամերիկյան The Wall Street Journal պարբերականը հոդված էր հրապարակել, որտեղ պնդում էր, որ Իրանն օգնել է ՀԱՄԱՍ-ին հոկտեմբերի 7-ին ծրագրել Իսրայելի վրա հարձակումը, ինչպես նաև հոկտեմբերի 2-ին Բեյրութում կայացած հանդիպման ժամանակ «կանաչ լույս է տվել» դրա իրականացման համար։ Հոդվածում վկայակոչվում են ՀԱՄԱՍ և «Հեզբոլլահ» շարժումների բարձրաստիճան աղբյուրներ, եվրոպացի անանուն մի պաշտոնյա և սիրիական կառավարության մի խորհրդական։
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից առաջնորդվող զինված խմբավորումները Գազայի հատվածից ներխուժել են Իսրայել՝ լայնածավալ հարձակում սկսելով։ Նրանք գրավել են անցակետեր, ռազմաբազաներ։ Իսրայելը պաշտոնապես պատերազմ է հայտարարել ՀԱՄԱՍ-ին՝ խոշոր ռազմական գործողություն սկսելով Գազայում։ Վերջին երկու օրերին Իսրայելի կողմից զոհերի թիվը հասել է շուրջ 700-ի, Պաղեստինի իշխանությունները հայտնել են 400-ից ավելի զոհի մասին։

Иран опроверг свою причастность к нападению ХАМАСа на Израиль, США также не видят доказательств причастности Ирана
Иран опроверг сообщения о том, что до нападения ХАМАСа в Ливане прохли тайные встречи между иранскими и арабскими чиновниками. Иран заявил, что Тегеран не причастен к нападению на Израиль, палестинское руководство свои решения принимает самостоятельно. Как передает «Арменпресс», об этом порталу Amwaj.media сообщило постпредство Ирана при ООН, опровергнув сообщения, что подразделение КСИР «Кудс» участвовало в процессе принятия решений ХАМАСа.
«Решения, принимаемые палестинским сопротивлением, самостоятельны и неизменно соответствуют законным интересам палестинского народа. Мы решительно выступаем в поддержку Палестины, однако мы не участвуем в ее ответных действиях, поскольку они принимаются исключительно самой Палестиной», - говорится в заявлении постоянного представительства Ирана при ООН.
В заявлении также отмечено, что сообщения об участии Ирана в нападении на Израиль могут быть истолкованы как попытки израильского правительства «оправдать провал и списать его на разведывательную мощь и оперативное планирование Ирана».
Amwaj.media напоминает, что политический советник верховного лидера Ирана Али Шамхани ХАМАС назвал «независимым движением», а нападение «решительным действием» и «законной защитой от преступного режима».
8 октября госсекретарь США Энтони Блинкен заявил в эфире CNN, что пока не ясно, причастен ли Иран к нападению на Израиль.
«В данном конкретном случае мы пока не видели каких-либо свидетельств того, что Иран направлял эту атаку и стоял за ней», - сказал Блинкен.
Ранее американское издание The Wall Street Journal опубликовало статью, в которой утверждалось, что Иран помог ХАМАС спланировать нападение на Израиль, а на встрече, состоявшейся в Бейруте 2 октября, одобрил его реализацию. В статье ссылались на высокопоставленных собеседников из ХАМАС и Хезболла, неназываемого европейского чиновника и советника сирийского правительства.
7 октября вооруженные группировки ХАМАС из сектора Газа вторглись на территорию Израиль, начав масштабную атаку. Они заняли блокпосты и военные базы. Израиль официально объявил войну ХАМАСу, начав крупную военную операцию в секторе Газа. За последние два дня число жертв со стороны Израиля достигло около 700, власти Палестины сообщили о более чем 400 погибших.