ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի հատուկ նիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 20-ին հրավիրվել է ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի հատուկ նիստ, որի ընթացքում ԵԱՀԿ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Արմեն Պապիկյանը հանդես է եկել «Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիան» խորագիրը կրող ելույթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, դեսպան Արմեն Պապիկյանն իր ելույթում նշել է, որ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը սանձազերծել են հերթական լայնածավալ ռազմական ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ խախտելով միջազգային իրավունքի և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության դրույթները:
«Արմեն Պապիկյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված հերթական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը: Նա մասնավորապես նշել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը ծանր հրետանու, մարտական ավիացիայի և անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով միտումնավոր հրետակոծության են ենթարկել մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և այլ խաղաղ բնակավայրերը, ինչպես նաև թիրախավորել քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, ինչի հետևանքով զոհեր և վիրավորներ կան նաև քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Դեսպանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը հետապնդում է մի նպատակ՝ ուժի կիրառման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնել էթնիկ զտումներ, զրկել Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդին իր հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ ապրելու ու արարելու իրավունքից: Արմեն Պապիկյանն ընդգծել է, որ 9 ամսից ավել շարունակվող Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և որպես պատերազմի մեթոդ՝ սովի օգտագործումը, Ադրբեջանի էթնիկ զտման համակարգված քաղաքականության անբաժանելի մասն է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Արմեն Պապիկյանն ընդգծել է միջազգային հանրության անհապաղ ու նպատակաուղղված միջամտության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ միջազգային մեխանիզմների ներդրման հրամայականը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել այն միջազգային գործընկերներին, ովքեր աներկբա դատապարտել են Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան՝ միևնույն ժամանակ հավելելով, որ հայտարարություններն այլևս բավարար չեն և անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի դեմ՝ ներառյալ թիրախային պատժամիջոցներ:
Նշվում է, որ Արմեն Պապիկյանը կոչ է արել ԵԱՀԿ գործող նախագահին և քարտուղարությանը մշտադիտարկել զարգացումները և հետևողականորեն կիրառել ԵԱՀԿ առկա գործիքակազմը:
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվել են ռազմարդյունաբերության և կիբեռանվտանգության հարցեր
Լեռնագոգում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների համար կառուցվում է 14 առանձնատուն և մանկապարտեզ
ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրենն այցելել է կամավորական հրշեջ-փրկարարական հենակետեր և հրշեջ-փրկարարական ջոկատներ
Վարչապետը Արմավիրի մարզում ծանոթացել է ճանապարհների հիմնանորոգման աշխատանքներին, այցելել Մեծամոր համայնք
ՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատակազմն ուսումնասիրություն է սկսել մանկապարտեզի աշխատակցի կողմից երեխայի նկատմամբ ֆիզիկական բռնություն գործադրման դեպքով

По инициативе миссии Армении при ОБСЕ состоялось специальное заседание Постоянного совета ОБСЕ
По инициативе постоянного представительства Армении при ОБСЕ 20 сентября было созвано внеочередное заседание Постоянного совета ОБСЕ. Постоянный представитель Армении при ОБСЕ, посол Армен Папикян выступил с речью на тему «Масштабная агрессия, развязанная Азербайджаном в Нагорном Карабахе».
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своем выступлении Армен Папикян отметил, что 19 сентября вооруженные силы Азербайджана развязали очередную широкомасштабную военную агрессию против Нагорного Карабаха, что является грубым нарушением международного права и положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года о прекращении военных действий.
Армен Папикян представил ситуацию в Нагорном Карабахе, сложившийся в результате очередной широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном. Он отметил, что вооруженные силы Азербайджана преднамеренно обстреляли столицу Степанакерт и другие мирные населенные пункты, , а также объекты гражданской инфраструктуры с применением тяжелой артиллерии, авиации и боевых БПЛА, что привело к жертвам и ранениям среди мирного населения.
Посол подчеркнул, что Азербайджан преследует одну цель - подвергнуть население Нагорного Карабаха этническим чисткам посредством применения силы, лишить народ Нагорного Карабаха права свободно и достойно жить на своей Родине. Армен Папикян подчеркнул, что 10-месячная незаконная блокада Лачинского коридора и использование голода как метода ведения войны являются неотъемлемой частью проводимой Азербайджаном систематической политики этнической чистки.
Армен Папикян подчеркнул необходимость немедленного и целенаправленного вмешательства международного сообщества, а также необходимость внедрения международных механизмов для обеспечения прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
Посол выразил признательность тем международным партнерам, которые однозначно осудили развязанную Азербайджаном против Нагорного Карабаха агрессию, добавив при этом, что заявлений уже недостаточно и необходимо предпринимать активные шаги против Азербайджана, включая адресные санкции.
Армен Папикян призвал действующего председателя ОБСЕ и Секретариат следить за развитием событий и последовательно использовать все инструменты, имеющиеся в распоряжении ОБСЕ.