Ռուսաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները Մոսկվայում կքննարկեն նաև իրավիճակն Անդրկովկասում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանն օգոստոսի 31-ին կայցելի Մոսկվա, պլանավորված են նրա բանակցությունները ռուսաստանցի գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Օգոստոսի 31-ից մինչև սեպտեմբերի 1-ը Թուրքիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարն աշխատանքային այցով կլինի Մոսկվայում՝ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի հետ բանակցություններ վարելու երկկողմ և միջազգային օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի շուրջ», ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Զախարովայի խոսքով՝ նախարարները կքննարկեն իրավիճակը տարածաշրջանում, մասնավորապես՝ Ուկրաինայում, Սիրիայում, Լիբիայում, Անդրկովկասում, ինչպես նաև կվերլուծեն ռուս-թուրքական երկկողմ համագործակցության վիճակը, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական նախագծերի իրականացման համատեքստում։
«Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարները նաև կմշակեն բարձրագույն և բարձր մակարդակով երկկողմ շփումների ժամանակացույց», - հավելել է նա։

Главы МИД РФ и Турции обсудят в Москве тему Украины, Закавказья и энергопроекты
Глава МИД Турции Хакан Фидан в четверг посетит Москву, запланированы переговоры с его российским коллегой Сергеем Лавровым. Как передает «Арменпресс»со ссылкой на Интерфакс, об этомзаявила в среду официальный представитель МИД России Мария Захарова.
"С 31 августа по 1 сентября министр иностранных дел Турецкой Республики посетит Москву с рабочим визитом с целью проведения переговоров с главой российского внешнеполитического ведомства по широкому кругу вопросов двусторонней и международной повестки дня", - сказала представитель МИД РФ на брифинге.
По словам Захаровой, министры обсудят ситуацию в регионе, в частности, на Украине, в Сирии, Ливии, Закавказье, а также "проанализируют состояние двустороннего российско-турецкого сотрудничества, в том числе в контексте реализации стратегических проектов в энергетической сфере".
"Также главы министерств иностранных дел России и Турции проработают график двусторонних контактов на высшем и высоком уровне", - добавила она.